Veća količina primame fiksirana na jedno mesto na rečnom dnu omogućava plovkarošima da postignu vrlo sličnu preciznost u plasiranja mamca uz hranu kao fideraši. Takav pristup, koji nije nov, ima neka svoja pravila od kojih je naš saradnik uspešno odstupio
Za prosečnog varaličara (ako poštuje lovostaj), mart i april su meseci dosade i odbrojavanja. Kako je život jedan a ribolov životno zadovoljstvo, umesto lovostajnog »smora« uvek je u ovom periodu lepo preorijentisati se na lov bele ribe za koju nema zabrana.
Istina, ovog proleća vodostaj Dunava i njegovih pritoka bio je uglavnom u domenu srednje visokih vrednosti ali sa velikim oscilacijama, a meteorološke prilike nalikovale su više sredini jeseni nego ranom proleću.
Međutim, i pored još uvek niskih temperatura vode – s jedne strane, te promenljivog vazdušnog pritiska i nestabilnog vremena – s druge, većina ribolovaca zapazila je povećanu aktivnost bele ribe u pretprolećnim i prvim prolećnim danima ove godine, čak i na velikim rekama.
Odloživši svoj varaličarski pribor na privremeni (tako sam barem mislio) zasluženi odmor od smrzavanjem praćenih potraga za krupnim smuđem u periodu migracije, koje ove zime ionako nisu davale uobičajeni rezultat, umesto za danas vrlo popularan fider odlučio sam se za povratak pecanju na plovak – tehnici koju sam pretežno i upražnjavao od detinjstva do studentskih dana. Ne znam šta mi je danas davnije od ta dva, ali to je druga tema.
Budući da je martovski Dunav, osim što je nadolazio pa naglo opadao, nosio i standardni prolećni paket teškog otpada, panjeva, granja i koječega, bilo je jasno da situacija svakako nije najpogodnija za fider ribolov, koji je za nekog ko nije fideraš i inače zahtevan kad se praktikuje iz čamca, osim ukoliko ovaj nije paralelno vezan za obalu, a voda savršena u pogledu brzine i takva da ne nosi granje i travuljinu (»duplo sidrenje« radi »smirivanja« čamca nekako mi se nikad nije pokazalo dovoljno dobro).
ZA OVAJ PROLEĆNI NOSTALGIČNI eksperiment sa plovkarenjem odabrao sam jedan stari liman nedaleko od zemunske marine u kojoj držim čamac. Danas prilično zatrpana muljem, ta pozicija nekada davno slovila je za najdublju tačku desne dunavske obale na tom potesu, gde se pecao som. Ali ako se dubina promenila, dno je ostalo pretežno muljevito, nasuprot uzvodnom i nizvodnom delu tog terena gde preovlađuju rasut kamenjar, glina i ima ponešto peska.
Očekivano je da se riba u proleće, pa i ono rano, ipak nađe u poplavljenom granju u samoj obali, mada je jasno i da mrestu većine vrsta bele ribe još nema mesta, pre svega zbog i dalje niske temperature vode i tipičnog »poslezimskog« mrtvila u obali. Nema tu još pojasa trave, niti će ga biti sve do početka leta, pa verovatno nema ni raznih sitnih životinjskih organizama kojima se riba hrani. Ni komaraca srećom nije bilo, a i kako bi kad su na Dunavu oko Beograda tokom celog marta, aprila pa i dela maja ove godine duvali severni i severozapadni vetar, a i temperature vazduha su bile niske. Ipak, nekako iskustveno, imajući u vidu vodostaj od preko 380 cm u Zemunu (i pored oscilacija) i poplavljenost priobalnog granja, čovek bi rekao da se tu nešto mora vrzmati.
NAMERAVAJUĆI, DAKLE, DA SE NA dotičnom terenu pozicioniram blizu obale, pa možda i uz pomoć dve u mulj pobodene močuge za koje ću vezati čamac (pradavna tehnologija plovkaroša u Pomoravlju i Posavini, a kad bolje razmislim – i šire), i da na poziciji pecam klasičnom »vožnjom« plovka uz kočenje, naravno da sam pripremio i standardnu »hranilicu« (»kesu«) za taj drevni vid pecanja plovkom na Dunavu i Savi.
Od pribora sam za prvi put poneo (više reda radi) svoj prastari italijanski krpljeni kratki bolonjez od 3,9 m, kupljen još devedesetih godina, ali i novi lagan i brz »rečni« petljaš (teleskop bez vođica) od 6 m, sa namerom da probam da na najjednostavniji moguć način što efikasnije pecam.
UVEK NASMEJANA SUVLASNICA bakalnice u mom kraju, kojoj sam iz neobjašnjivih razloga odranije simpatičan, kao da je za mene čuvala nekoliko vreća za krompir. Najlon debljine 1 mm, kojim ću spojiti na kraj sistema postavljani plovak, otežanu« kesu i čamac, nabavio sam u novobeogradskoj prodavnici Meredov Matić, gde sam ga već kupovao za neke neribolovačke potrebe, a od komšije sam dobio poveliki komad stiropora oblika plovka i prečnika oko 10 cm, koji je zapravo bio deo mehanizma nekog ventila. Kamenje i cigle su, dakako, lako dostupni na maltene svakom koraku na obali Dunava. Nije bio problem ni doći do prstena od priveska za ključeve (koji se kači na »kesu« kako bi kroz njega prolazio najlon koji vodi do plovka), kao ni do starog hleba, koji može da se kupi u »mojoj« pekari upola cene.
DAKLE, OSNOVNE SAM ELEMENTE standardne »kese-hranilice« za rečno pecanje na plovak, što bi današnji klinci rekli, ispoštovao. Naravno, kupio sam i nekoliko kesa jeftine primame... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 585-)