Iskusni fideraši obraćaju izuzetno veliku pažnju na oblik i veličinu udice koju će koristiti u svakoj konkretnoj situaciji i uvek pri ruci imaju mnoštvo modela različitih tipova i dimenzija. Proizvođači i trgovci nastoje da udovolje najrazličitijim potrebama, pa iz godine u godinu povećavaju asortiman, a mi vam ovim tekstom pomažemo da se u tom sve većem šarenilu što lakše snađete
Njeno veličanstvo udica! Iako najsitniji deo osnovnog ribolovnog sistema i mnogo manje upadljiva i voljena od štapa ili mašinice, po mom skromnom mišljenju ipak je neopravdano zapostavljena u pecaroškim razmišljanjima i raspravama. Zapravo, mislim da iskustva i znanje o udicama mnogi vešti ribolovci svesno čuvaju kao veliku tajnu, pošto neretko upravo one donose onu bitnu razliku u uspešnosti na vodi. Mnogo puta sam bio u prilici da vidim kako bi takmičari i njihovi treneri u fider ribolovu prosto ubili samo da saznaju koju to udicu (model i veličinu) koristi konkurent koji nepogrešivo »ubada« ribu i vadi svaku koju zakači, dok ostali u sektoru bespomoćno gledaju u nepomične vrhove svojih štapova ili, što je još gore, nižu promašaje odnosno svaka druga zakačena riba im spadne.
S DRUGE STRANE, IAKO SE NAŠI NAJUSPEŠNIJI fideraši (koji su često i promoteri pojedinih robnih marki) odluče da javno preporuče neku od udica koje i sami koriste, na to se gleda podozrivo a često i isuviše kritički. Svakako, ljudima je teško ugoditi, ali ja (nasuprot onim kolegama koje smatraju da za njih nema više tajni u ribolovu i pronašle su savršeni model udice »koji ne prašta«) rado razmenjujem iskustva i informacije o priboru s našim vrsnim takmičarima, koje sve odreda poznajem, s kojima povremeno pecam i verujem im. Tako sam uz Aleksandra Batanovića Batketa (člana reprezentacije koja je prošle godine osvojila titulu svetskih prvaka u fider ribolovu) došao do nekih odličnih VMC udica, dok sam od prijatelja i zemljaka iz Profi Formaxa dobio mnogo korisnih informacija o pojedinim Owner modelima, a od Miše Petkovića o udicama Trabucco. Svakako, najviše sam naučio od Neše Kostadinović, ne samo o udicama već o fider pecanju u celini. A sve to, naravno, ne bi vredelo da nije bilo godina i godina mog fiderisanja na najrazličitijim vodama, najčešće u društvu vrsnih majstora te tehnike.
Kad sam počinjao da se bavim fiderom, sa zadovoljstvom sam u Ribolovu čitao ono što su o udicama i o svim drugim temama vezanim za ribolov s hranilicama pisali pioniri tog načina pecanja na ovom podneblju – pomenuti Neša Kostadinovic, Ninoslav Žagar i Dragan Lepović Caki – a i danas volim da saznam čime i kako uspešni ribolovci pecaju. Sada sam se, međutim, odvažio da nešto napišem o svojim iskustvima sa udicama, koja sam stekao poslednjih godina. Nemam pritom baš nikakve pretenzije da se svrstam uz pomenute legende fidera: Želja mi je pre svega da pomognem da svi što lakše preživimo period nepovoljnih uslova za pecanje, a ako neko nešto i nauči ili poredeći tuđa iskustva sa svojima dobije neku novu ideju – tim bolje.
NA SAMOM POČETKU IZNOŠENJA svojih razmišljanja o udicama za pecanje na fider moram da naglasim da zaista ne znam za model koji je univerzalan i koji »nikad ne izdaje«. Možda ne znam dovoljno, ali sam mišljenja da će svaka udica »izdati« ako nije primerena ribi koja se javi ili upotrebljenom mamcu. To svakako nije velika mudrost, ali sam više puta bio svedok da inače dobri ribolovci uporno koriste neki svoj omiljeni model udice, iako je onom ko gleda sa strane jasno da je to uzrok promašaja odnosno spadanja zakačene ribe.
Stoga je moj prvi savet kolegama da ne treba biti »slepo zaljubljen« u jedan model ili robnu marku (jer to čak ni kod promotera nećete sresti). Od iskusnijih kolega, ali i kroz sopstvenu praksu, naučio sam da svaki brend ima pojedine modele koji savršeno funkcionišu u određenim veličinama, a da su istovremeno u drugim veličinama bolji modeli istog oblika iz asortimana nekih drugih robnih marki (ili firmi).
OSIM TOGA, TREBA UVEK IMATI na umu da većina brendova nema u ponudi baš sve oblike udica. A kada pominjem oblike, mislim da nije loše naglasiti (iako to većina iskusnijih ribolovaca već zna) da se oni u pecaroškim (i proizvođačko-trgovačkim) krugovima prepoznaju po japanskim ili engleskim nazivima: čika (»chika«), sode, kaizu, iseama, kristal (crystal), vajd gep (»wide gap«) itd.
No čini se da je ipak lakše snaći se s nazivima za različite oblike nego s veličinama, jer tu postoji veliko šarenilo, pa ne samo da oznake veličina jednog proizvođača ne odgovaraju istim tim oznakama kod drugih firmi ili modela, već se dešava i da jedna firma udicu praktično istih dimenzija i oblika ima pod dva »imena« i oznake veličine. Na primer, Owner Iseama 50045 i 50188 imaju oznake veličine 6 odnosno 10, iako se te udice gotovo potpuno iste veličine i oblika razlikuju praktično samo po boji žice od koje su napravljene i po tome što jedna na vrhu vrata ima pločicu a druga okce. Sličnu zabunu može izazvati i to što je, recimo, jedna od (po mom mišljenju) najboljih udica kristal tipa na tržištu – VMC 7002 u veličini 16 gotovo identična kao izvrsna Colmic Nuclear 2000, ali u veličini 18.
Inače, za udicama klasičnog kristal oblika (sa uskim lukom, ravnim vrhom i srazmerno dugim vratom) veoma se rado poseže na fideraškim takmičenjima kada se pecaju sitna i srednje velika bela riba (što je najčešći slučaj na našim stazama), a najpopularnija udica te vrste kod nas je Gamakatsu 1050. Odlika udica ovog oblika je da zbog tanke žice vrlo dobro drže osetljive (nežne) mamce, kao što su larva (ver de vaz) i pinkiji, a zbog uskog luka veoma lepo kače i sitnije ribe malih usta.
U NOVIJE VREME I U TZV. SLOBODNOM RIBOLOVU i na takmičenjima sve su popularnije udice oblika sode, od kojih ja uglavnom koristim one u veličinama 14, 15 i 16, i to iz asortimana japanske firme Owner. One imaju srazmerno širok luk i vrh sasvim blago (gotovo neprimetno) povijen ka vratu, a mogu da ponesu i više crva, ali i tanke gliste u kombinaciji sa njima. Slaba tačka ovih udica je to što su, zbog oblika i toga što su napravljene od prilično tanke žice, podložne tzv. otvaranju, tj. ispravljanju luka, naročito u svojoj lakoj (eng. »light«) varijanti i ako veličinu udice ne prilagodimo težini riba koje se javljaju. Zato mnogi fideraši, među njima i ja, u situacijama kada postoji mogućnost javljanja krupnijih riba koriste udice sličnog oblika, koje nose oznaku »Pin«... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 599-)