Kao i u mnogim drugim zemljama koje za primarni cilj imaju brz privredni rast i industrijski razvoj i kod nas životna sredina uopšte, pa i ribolovne vode i riblji fond, imaju status podrazumevane žrtve, čije se uništavanje i ugrožavanje zarad navodnog napretka smatraju potpuno normalnim, pa se ništa ne radi da to bude izbegnuto ili svedeno na minimum čak ni u situacijama kada ne traži nikakav trošak pa čak ni trud, kao što se vidi iz najnovijeg primera sa Tamiša
Sa ribolovnih voda širom Srbije bukvalno nam svakodnevno, nažalost, stiže toliko loših vesti da mnoge od njih prođu i u tzv. ribolovačkoj javnosti praktično potpuno neprimećeno, i to čak i onda kada imaju dalekosežne štetne posledice. Još je gore, međutim, to što odavno postoji utisak da niko od nadležnih ne vodi računa o problemima zaštite ribljeg fonda i da već duže vreme (tačnije od izbijanja epidemije kovida 19) čak ni na papiru, tj. makar forme i reda radi, nema s tim u vezi nikakve komunikacije između resornog ministarstva i korisnika ribolovnih voda.
Zbog toga a i činjenice da decenijama živimo u sistemu u kom je državnim ljubimcima i finansijerima partija na vlasti dozvoljeno praktično sve što im padne na pamet, naročito kada je to u njihovu korist a na štetu životne sredine, nimalo ne čudi što u Srbiji nije nikakva vest da je riblji fond negde stradao ili došao u veliku opasnost zbog čovekovog delovanja, koje je po pravilu moglo biti izbegnuto ili čije su posledice barem mogle biti znatno manje da je bilo dobre volje da se na vreme reaguje.
NEKE OD AKTIVNOSTI KOJIMA SE VEOMA često, na razne načine, posredno ili neposredno, devastiraju staništa riba i riblji fond su: prekomerna eksploatacija šljunka i peska - pogotovo na Drini, čije su korito i karakteristike u donjem toku zbog toga na mnogim mestima drastično promenjeni (ali srazmerno veličini reka taj problem je praktično jednako izražen i na sve tri Morave i na mnogim drugim manjim tekućicama); građevinski radovi zbog izgradnje puteva i drugih saobraćajnica; menjanje karakteristika reka čestim ispuštanjem velikih količina hladne vode iz akumulacija (iz jezera Zavoj u Nišavu, iz jezera Stubo Rovni u Jablanicu, koja sa Obnicom čini Kolubaru itd.); zatrpavanje ulaza u riblja mrestilišta i plodišta; razni vidovi hemijskog zagađenja ispuštanjem otpadnih voda; obaranje vodostaja stajaćica i tekućica, neretko uz drastične posledice.
BAŠ TO POSLEDNJE BILO JE I povod za pisanje ovog teksta. Dugačak je spisak voda na kojima iz raznih (navodno) opravdanih razloga dolazi do drastičnih snižavanja vodostaja, zbog kojih mrest riba neretko propadne (jer oplođena ikra ili mlađ ostanu na suvom), a život jedinki svih uzrasnih kategorija biva ugrožen ili veoma otežan. Dešava se to redovno širom Srbije: na Drini i svuda drugde gde ima klasičnih hidroelektrana s branama; na malim tekućicama na kojima postoje tzv. mini-hidroelektrane (čiji vlasnici, obaveštavaju nas ekološki aktivisti, o minimumu protoka koji moraju obezbediti skoro bez izuzetka brinu kao o lanjskom snegu); na svim akumulacijama i kanalima iz kojih se voda koristi za navodnjavanje poljoprivrednih parcela; na Savskom jezeru u Beogradu (Adi Ciganliji) - zbog čišćenja plaže itd.
NEDAVNO JE PROŠIREN TAJ SPISAK voda, a i razloga zbog kojih se naglo veštački obara vodostaj i kada to nije neophodno (a nekad ni zakonito). Početkom aprila, tokom radova na izmuljavanju kanala DTD blizu banatskog sela Tomaševac, došlo je zbog (prirodnog) opadanja vodostaja do zaglavljivanja bagera koji je na tom poslu bio angažovan i koji zato nije mogao da nastavi s radom. Taj problem ekspresno je rešen na po svoj prilici najjednostavniji način, tako što je nivo DTD kanala na problematičnom delu brzo (za samo nekoliko sati, i to bukvalno preko noći) veštački povišen,zatvaranjem brane na Tamišu kod Tomaševca.
To je za posledicu, naravno, neizbežno imalo naglo i veliko opadanje Tamiša (za oko pola metra) nizvodno od pomenute brane, kao i s njim povezanih rukavaca i razliva, u kojima se riba i tada i u prethodnom periodu mrestila. Tim ekološkim "akcidentom" direktno izazvanim čovekovim delovanjem po svoj prilici je najviše bio pogođen brani najbliži rukavac Stari Tamiš, na delu nizvodno od brane, u kom je na suvom ostala oplođena ikra smuđa a vrlo moguće i razne druge ribe, kao i tek izvaljena mlađ štuke.
A DA STVAR BUDE MNOGO GORA, ako se to što se desilo i nije moglo sprečiti čak i da je korisnik Tamiša bio koji sat pre zatvaranja brane obavešten o tome, sasvim izvesno bi, samo da je informacija o planiranoj aktivnosti bila prosleđena, ribokradice iz Tomaševca i okolnih mesta (koje su neznano kako saznale šta se sprema) bile onemogućene da postave mreže na izlaz iz Starog Tamiša i tako pohvataju po nekim informacijama stotine kila matica smuđa i razne druge ribe, koja je osetivši opadanje vode pokušala da se iz rukavca vrati u Tamiš. Ovim je, dakle, u jednoj noći deo reke ostao ne samo bez ovogodišnje riblje mlađi već i bez ko zna koliko generacija matičnih primeraka, čime je načinjena trajna šteta, za koju vrlo verovatno mi koji ne živimo uz Tamiš ne bismo ni saznali da je korisnik tog ribarskog područja neka firma koja je od Ribolovačkog saveza Vojvodine manje spremna da se štiteći povereni joj prirodni resurs države Srbije i svih njenih građana konfrontira i s političkim moćnicima sa svih nivoa vlasti ili s njihovim saradnicima. A nažalost, da budemo pošteni, većina korisnika ponaša se po principu: "Ko ti jednom rukom dava, drugom te za perčin drži", pa i ne pomišlja da im je ne samo pravo već i obaveza da riblji fond i ribolovne vode čuvaju od svih koji ih ugrožavaju, a ne samo od onih koji nemaju političku moć ili jaku vezu.
DA O PRIRODI BRINEMO onako kako to rade mnoge razvijene zemlje, razne gore pomenute varijante štetočinskog delovanja za posledicu bi imale sudske sporove u kojima bi za uništavanje prirode bile dosuđene velike kazne i mnogo veće odštete, a taj novac bio bi upotrebljen za poribljavanje i unapređivanje ribolovnih voda i ribljeg fonda. Kako to još nije slučaj, a potpuno je otvoreno i pitanje kada će biti (ako ikad bude), nažalost jedino je izvesno da će u Srbiji većina zločina protiv prirode i dalje ostajati bez kazne. (-Tekst objavljen u listu Ribolov br. 609-)