Od mnoštva hrana koje se koriste u modernom ribolovu s hranilicom možemo izabrati one koje će biti posebno pogodne za različite konkretne vode, ribe i uslove pecanja. Ali da bismo to mogli da uradimo, moramo biti u stanju da prepoznamo kakve karakteristike treba da ima naša smesa i kojom ćemo kombinacijom sastojaka dobiti idealan sastav za date okolnosti
Sa koje god tačke gledišta posmatramo fider, uočavamo raznovrsnost ove ribolovne tehnike. To se odnosi i na prihrane. Na samom početku moram da se podsetim veoma zanimljivog pitanja koje sam dobio od jednog svog Fejsbuk prijatelja: "Koja je najbolja hrana za fider?". Naravno, da bih mogao da dam adekvatan odgovor, zamolio sam ga da napiše na kom terenu najčešće peca i koju ribu. Umesto očekivanih dodatnih informacija dobio sam odgovor: "Pecam svuda i sve što naleti", koji me je naveo na pomisao da je to što sam razumeo kao iskreno pitanje znatiželjnog kolege, koji istinski želi da se usavršava, zapravo provokacija. Budući da ne volim polemike a nisam želeo da ispadnem nepristojan, kolegi sam rekao da je s obzirom na njegov "svaštarski" pristup i vodama i ribljim vrstama najbolje da samo gleda natpise na kesama prihrane u radnjama i da uvek kupi primamu na kojoj piše "Feeder", jer tako sigurno neće pogrešiti. Čovek mi se na tome iskreno i kulturno zahvalio, a posle nekog vremena se javio i poslao mi više fotografija s ulovima za koje je napisao da ih je ostvario zahvaljujući mojoj preporuci. Iskren da budem, ni dan-danas nisam siguran da li je sve to bila šala ili me je kolega ipak shvatio ozbiljno imajući pritom i malo sreće. U svakom slučaju, toga se često setim, pa ne čudi što mi je ta epizoda prva pala na pamet kada sam na ekranu otkucao radni naslov ovog dela feljtona o fider ribolovu: "Hrane".
VERUJEM DA SE I MNOGI OD VAS koji čitate ovaj serijal i ostale tekstove o modernom ribolovu s hranilicom i sami bar ponekad zapitate koje su hrane najbolje za fider i da li su to one na čijem pakovanju piše "Feeder". Pa, s obzirom na to da vas ova tema sasvim sigurno zanima, čim ste u čitanju stigli dovde, u nastavku teksta daću vam iskrene odgovore na ta pitanja, naravno iz svog ugla, kao i neke sugestije koje bi trebalo da vam olakšaju izbor hrana za različite situacije ali i njihovo korišćenje u cilju privlačenja ribe i uspešnog ribolova.
Odmah moram da naglasim da ambiciozniji fideraši, bilo da su takmičari ili "ozbiljniji" rekreativci, vrlo retko koriste samo jednu kupovnu hranu, već najčešće pomešaju dve smese (a ponekad čak i tri), različitih ali kompatibilnih karakteristika, kako bi se međusobno "dopunjavale". Naravno, na ambalaži ne mora pisati "Feeder" da bi ma koja hrana bila upotrebljiva za punjenje hranilica; štaviše, na osnovu povelikog iskustva mislim da je to u većini slučajeva samo marketinški trik. Više faktora treba uzeti u obzir pri izboru smese kojom ćemo prihranjivati ribu, a u nastavku teksta osvrnuću se ukratko na one koje su po mom shvatanju najvažnije.
VRSTA NA KOJU IDEMO I OČEKIVANA VELIČINA RIBA NA KONKRETNOM TERENU određuju da li ćemo koristiti "teške" hrane krupne granulacije i bogate hranljivim sastojcima (pre svega proteinima); srednje teške smese srednje granulacije sa izvesnom količinom aktivnih sastojaka (tj. čestica koje isplivavaju na površinu ili "lebde" negde u srednjem sloju); odnosno lagane hrane vrlo sitne granulacije i s velikim udelom aktivnih sastojaka (plivajućih čestica i onih koje svojim razlaganjem mute vodu oko sebe).
Prva od tri pomenute grupe primama namenjena je većim... (Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 609-)