Od svih riba naših voda, klen ima najraznovrsniji jelovnik. No iako je izraziti svaštojed, ume da bude veoma izbirljiv i u pojedinim periodima neki mamac uzima mnogo radije nego bilo šta drugo. Tokom leta se najviše lovi na voće, ali kada su reke visoke i mutne. isplati se probati i na mesne mamce, a pogotovo na živu ribicu
Tokom prvog dela leta, od juna do avgusta, najviše vremena provodim pecajući klena na voće, i to najpre na dudinje, pa na višnje i šljive. Taj period iščekujem cele godine, jer se tako prisećam prvih ribolovačkih koraka, načinjenih na reci Veternici kod Leskovca, na kojoj sam na voće hvatao »glavonje«. Ali početak ovogodišnje »voćne sezone« nije doneo priželjkivane ulove, jer su reke na kojima pecam – Južna Morava, Jablanica, Veternica i Vlasina – usled obilnih padavina dugo bile mutne, a i kada bi se konačno izbistrile, nove kiše bi ponovo sve pokvarile. Zato od pecanja na dudinju nije bilo koristi, mada sam bio uporan, a videćemo da li će sa višnjom biti bolje.
No razmišljajući šta da probam u pomenutim nepovoljnim uslovima, u kojima mogu efikasni biti razni mesni mamci, kao što su bubaljka, žabica, punoglavac, pijavica i sl., opredelio sam se za kedere, koji su mi često ranijih godina donosili lepe ulove. Na Jablanici, pored same obale (»uz kraj«, kako kažemo u Leskovcu), uz travu, prilično brzo uspevao sam da mrežicom za kedere uhvatim po dvadesetak gavčica, prelepih malih ciprinida visokog tela, koji se odlikuju ljubičasto-plavkastom bojom leđa i odličan su mamac ne samo za klena već i za grgeča (bandara).
KLENA NA KEDERA TRAŽIM na pozicijama na kojima ga inače lovim na voće. To su uglavnom mesta (virovi, npr.) uz samu obalu (neretko podlokanu), obično obraslu u gusto rastinje zbog čega im se ne može prići (već se mora doći kroz vodu – sa suprotne strane ili kretanjem niz ili uz reku), a na kojima klen nalazi dobar zaklon od svih opasnosti i oseća se bezbedno kada se digne na površinu (da se »sunča«). Od pribora koristim bolonjeze štap od pet metara ili fider od 3,6 m (ako ne treba zabacivati predaleko, a pogotovo ako nad glavom ima granja koje bi moglo smetati pri pecanju bolonjezom), malu mašinicu, osnovni najlon prečnika 0,18 mm, predvez promera 0,16 mm, klenaroški plovčić nosivosti 1 g, sa »tupim vrhom« (tj. bez tanke antene), olovnu sačmicu od 0,3 ili 0,5 g, koja treba da malo »udavi« kedera i plovak, te udicu veličine 2... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 405-)