Na većini naših dunavaca i drugih »divljih« voda ciprinidnog regiona pecanje krupne ribe, koja je prilično retka, osim raznih manjih šaranovih srodnika mnogo gde otežavaju dosadni cverglani. Dejan Cvetković iz Krnjače već godinama ima dobitnu kombinaciju baš za takve teške uslove i često ostvaruje trofejne ulove
Do pre oko dve decenije, Opovački dunavac, koji se pruža između Tamiša kod Opova i Dunava skoro u visini Čente, idući dobrim delom paralelno sa Zrenjaninskim putem, uživao je kultni status među ljubiteljima lova kapitalnih amura, šarana, somova i štuka, a krupna babuška pecala se na ovoj vodi redovno i to nije ni bila vest koja bi bilo koga impresionirala. Ali, iz godine u godinu su slabo čuvanje, masovna ribokrađa (uključujući i mrežarenje i strujarenje) i ekspanzija cverglana uzimali danak. Riblji fond se smanjivao, a ulovi trofejnih jedinki postajali su sve ređi, pa se sada čak i informacije o radu lepe babuške na Opovačkom primaju sa nevericom. Zbog toga je i broj pecaroša koji idu na ovaj revir sve manji i svodi se uglavnom na pasionirane ljubitelje ovog dunavca.
Zna se da među takvima ima i onih koji još uspevaju da na znanje i upornost povremeno ostvare ulov za divljenje, ali malo ko od njih o tome priča, kako ne bi privukli neželjene »goste« na vodu koju iz niza razloga nije lako čuvati. Sticajem okolnosti, stupio sam u kontakt sa jednim od najuspešnijih ribolovaca sa Opovačkog dunavca, četrdesettrogodišnjim Dejanom Cvetkovićem iz beogradskog naselja Krnjača, koji je poslednji u nizu vrednih ulova na ovoj vodi ostvario tokom prve sedmice juna, uhvativši amura od 10,5 kg.
Pecanje je ovaj strastveni ribolovac zavoleo uz oca Slobodana zvanog Bane (74), koji i danas često ide na vodu sa sinom. Počeci su naravno bili vezani za plovkarenje na obližnjim i tada ribom vrlo bogatim kanalima i rukavcima – Sebešu, Vizelju, Ilićevom i Jojkićevom dunavcu. U poslednjih 17 godina Dejan se u velikoj meri posvetio lovu šarana i amura, koje najčešće čeka na Opovačkom dunavcu, njemu apsolutno najomiljenijem terenu, premda povremeno ide i na Tamiš i druge »divlje« vode, kao i na komercijalne revire, a poslednjih godina veoma rado peca fider tehnikom babušku i raznu belu ribu, naročito na Tamišu kod Sefkerina.
NA OPOVAČKOM DUNAVCU JE DO TANČINA razradio pristup koji donosi uspeh. Da bi izbegao cverglane, koji su na ovoj vodi izuzetno brojni i često neizdrživo dosadni, do te mere da onima koji pogreše u prihrani i izboru mamaca ogade ribolov i oteraju ih kući, Dejan ne koristi mesne mamce, niti bilo kakvu brašnastu prihranu. Krupne ciprinide nastoji da privuče mešavinom zrnevlja, i to starog kuvanog kukuruza, šećerca iz konzerve, kuvane konoplje, tigrovog oraha i graška, uz obavezan dodatak šaranskih atraktora i arome jagode iz asortimana renomirane engleske firme Kevin Nash. Primamu na mesto na kome će pecati dva-tri dana zaredom baca pomoću »rakete«, pa onda napravi dan pauze i potom zaposeda poziciju na kojoj najčešće ostaje bar dva dana, pecajući isključivo na zrno kuvanog kukuruza sa aromom jagode i malim podizačem od plivajuće penaste gume.
KLJUČNIM FAKTOROM SVOJIH uspeha na Opovačkom dunavcu, osim dobrog izbora primame i mamca, smatra i izbor mikrolokacije... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 405-)