Sve veći pritisak na izgledna mesta na našim velikim rekama i sve manje pristupačnih pozicija za ribolov sa obale prosto primoravaju pecaroše da se ako su ikako u mogućnosti okreću pecanju iz čamca. A iz plovila se grabljivice na Savi, Dunavu i Tisi sve više love tehnikom »vertikalisanja«, kako na silikonske varalice, tako i na kedere
Što se leti voda velikih ravničarskih reka više zagreva i bistri, to se iole krupniji smuđ radije pomera od obale ka centralnom toku svuda gde nema izrazito jakog protoka vode (koji ipak donosi veću količinu kiseonika i bar malo nižu temperaturu). Uz to, ni klasičnih, vremenski vrlo preciznih »cugova« često nema, kao ni pojave smuđa na onim mestima u priobalju koja su u drugim delovima sezone izgledna jer im prilazi u potrazi za sitnom ribom. Umesto toga, on lovi na uskom prostoru svog staništa, u sigurnosti za nas neprozirne dubine i tu gde mu protok donosi svežinu. U takvim uslovima, u kojima je smuđ u suštini pasivan, ulov nam najpre mogu doneti tehnike kojima se pretražuje veliko područje za kratko vreme, a na velikim ravničarskim tekućicama od njih je već sigurno znatno više od decenije jedna od najproduktivnijih vertikalno džigovanje, tj. lov na prirodne i veštačke mamce plasirane direktno ispod vrha štapa iz čamca nošenog snagom toka.
»Vertikalisanje« je, dakle, u izvesnom smislu zahtevna tehnika, utoliko što je njom realno moguće loviti samo iz plovila. Za taj način lova grabljivica nije pogodan baš svaki pribor, ali o tome prevashodno računa vode specijalisti, dok oni koji tako samo povremeno pecaju uglavnom bez većih problema uspešno koriste iste komplete kojima love i klasičnim džigovanjem (zabacivanjem i privlačenjem varalice ili kedera, bilo iz plovila ili sa obale).
DAKLE, OD POSEDOVANJA SPECIJALNOG pribora važnije je dobro odabrati teren na kom ćemo iz čamca koji rečna struja nosi pokušati da kedera ili silikonca plasiramo smuđu ispred nosa.
Pogodna mesta su skoro sva ona koja su u blizini rečnih ostrva sa strmim obalama, zatim ulazi u rečne rukavce, sidrišta barži i brodova... Idealni su delovi rečnog toka sa kamenom, šljunkom ili tvrdom zemljom (dakle sa nešto bržom vodom), gde dno koso ponire u dubinu pod dužim odsekom. »Vertikalisti« koji imaju sonar traže potopljene panjeve, rupe na dnu, veće stene, te podvodne rtove i platoe u dubini. Te veće prepreke na dnu »seku« strujanje, stvarajući vrtloge, dok depresije dna prave manje ili veće kovitlace, što dodatno obogaćuje vodu kiseonikom.
NA OVAJ NAČIN NAJBOLJE SE lovi oštrim štapovima vršne akcije i male dužine, od oko 1,8 do najviše 2,4 m. Težina bacanja štapa treba da bude tolika da on bez većeg savijanja vrha drži teret optimalne težine, što će reći da je za džig glavu od oko 25 g (kakvom se u uslovima malog letnjeg vodostaja, primera radi, može na »vertikalu« loviti na većini mesta na Dunavu i Savi u okolini Beograda) dovoljan štap realne težine bacanja od 40 do 45 g. Radi što lakšeg rada i što bolje detekcije trzaja, preporučujem vam da ukoliko ste u mogućnosti za ovakvo pecanje koristite varaličarac čija su oštrina i pouzdanost rezultat upotrebe kvalitetnog karbona od kog je blank napravljen, a ne velike debljine zida i težine štapa. Podrazumeva se da mašinica treba da ima pouzdanu kočnicu i da bude takve težine da je težište kompleta (mesto gde je on, kad ga podupremo, u ravnoteži) što bliže tački u kojoj držimo štap. Sve više naših ribolovaca koji ovako pecaju koristi multiplikatore zbog toga što su lakši od stacionaraca sa mehanizmom iste snage i što jednostavnim pritiskom palca na dugme omogućavaju momentalno otpuštanje dovoljne količine strune pri nailasku na mesto s većom dubinom, ali se i stacionarnim čekrcima može jednako uspešno loviti.
Džig udica mora biti kvalitetna, što znači vrlo oštra ali jaka, jer pri ovakvom pecanju postoji više nego realna mogućnost da se osim smuđa javi som (a naravno i krupan bucov, koji na sporo vođene mamce spuštene na dno udara češće nego što se mnogima čini).
Od fluorokarbona su za predvez bolji izbor »šok-lideri« od kvalitetnog najlona otpornog na krzanje. Za upredenu strunu nosivosti oko 10 kg (tj. prečnika približno 0,16 mm) odgovarajući su predvezi nosivosti oko 18 kg, tj. debljine oko 0,56 mm, a kako je u ovakvom pecanju krzanje vršnog dela strune vrlo izgledno, na njoj se ne isplati štedeti.
VEĆINA RIBOLOVACA OVU VARIJANTU džigovanja povezuje s lovom na kedera montiranog na džig udicu s nalivenom olovnom glavom, iako i silikonci mogu biti vrlo lovni, naročito u mutnijoj vodi. Posebno su se dobro za ovu prezentaciju pokazali tzv. neaktivni šedovi, s igličastim ili viljuškastim repom, pogotovo ako uz to imaju široka leđa, koja pri podizanju prave malo veći otpor i daju blagu lelujavost varalici.
Za montiranje kedera poželjno je koristiti džig udice bez olovne »kragne«... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 621, od 11.10.2024.-)