Šaran, babuška i deverika spadaju u vrste kojima prijaju visoke temperature, pa se najuspešnije pecaju od druge polovine proleća do sredine jeseni. Ali uz dobro odabranu taktiku, prihranu i mamac, te ciprinide možemo uspešno loviti i zimi, naročito fider tehnikom, na manjim stajaćicama sa bogatim ribljim fondom.
Neuobičajeno lepo vreme, kakvo smo imali krajem decembra i u većem delu prve polovine januara, loše se odrazilo na rad ribe na većim ravničarskim rekama, koje su uglavnom bile u opadanju. No zato je na većini komercijalnih revira situacija bila sasvim suprotna: kako su oni obično plitki, bar najvećim delom, njihova se voda relativno brzo zagreje, pa se riba pokrene, tj. postane aktivna sa iole osetnijim porastom temperature. Stoga takve periode uvek treba iskoristiti za uživanje u lepom i atraktivnom pecanju u ovom po pravilu najposnijem delu godine.
Teorija kaže da se šaran i njegovi srodnici, čim temperatura vode padne ispod 10º C, skupljaju u jata i traže dublje i mirnije pozicije, na kojima će se »ukrtožiti«, tj. prezimiti u stanju manje ili više sličnom hibernaciji, zavisno od nekoliko faktora (oscilacija temperature vode, njenog protoka tj. strujanja, dostupnosti hrane itd.). Međutim, u praksi nije baš tako na svim terenima, a pogotovo ne na stajaćicama ribnjačkog tipa, sa velikom gustinom ribljeg fonda i prosečnom dubinom manjom od dva metra. U njima se riba drugačije ponaša i ne pada u potpunosti u »zimski san« čak ni onda kada led počne da prekriva površinu vode.
PRI IZBORU MESTA za zimski ribolov fider tehnikom na takvom terenu treba da probamo da nađemo neki plato (tj. uzdignuće u zoni sa nešto većom dubinom). Ako nečeg takvog nema, onda valja plasirati sistem blizu prepreka (potopljenog granja, stabla, platforme, pontona, splava ili nekog drugog objekta na vodi) ili uz podlokanu obalu.
U ovom delu godine, najbolji rezultati (naročito po vedrom vremenu) postižu se najčešće oko podneva, kada je sunce u zenitu i najjače greje. Zavisno od mikrolokacije na kojoj pecamo (tj. od rasporeda osunčanih i senovitih delova), intenzivniju aktivnost ribe možemo očekivati od 60 do 90 minuta pre ili posle podneva, a negde čak i tokom celog tog perioda. Ali, na vodu u svakom slučaju treba da dođemo dovoljno rano da se lepo smestimo i raspakujemo, kako bismo potpuno spremni dočekali tih nekoliko potencijalno »zlatnih« sati... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 341-)