Snažnim fider štapovima, sistemima sa hranilicom napunjenom izrazito lepljivom hranom i kratkim predvezom sa ne prevelikom ali jakom udicom, izuzetno se uspešno pecaju šaran, amur, krupna babuška i deverika. Za to nam ne treba ni mnogo vremena, ni mnogo pribora, pa ni veliko ulaganje u mamce i hranu. Nije stoga nimalo čudno što metod ima sve više pristalica
Metod fider (tehniku modernog pecanja sa lepljivom primamom koja dugo ostaje na hranilici, te sa vrlo kratkim predvezom i udicom na samoj hrani ili tek nekoliko centimetara ispod nje) neki smatraju za punopravnu verziju fidera, a drugi za »mešanca« nastalog ukrštanjem fidera i modernog šaranskog ribolova. Ali svi se slažu da je ovaj vid ribolova jednostavniji i stoga primereniji prosečnom ribolovcu, a ujedno je izuzetno efikasan – na mnogim komercijalnim revirima čak efikasniji od svih drugih načina pecanja.
ŠTAP. Možda se pojedini stručnjaci za fider neće složiti, ali ja smatram da se u ovoj tehnici može koristiti veoma mnogo vrsta štapova. To ne moraju, štaviše, isključivo biti fideri, jer odlično može da posluži i šaranski parabolik (čak i neki jeftiniji, načinjen od kompozita, tj. od mešavine karbona i fiberglasa). U krajnjoj nuždi može se upotrebiti i tele-meč, pa i neki drugi trodelni ili teleskopski štap. Najvažnije prilikom izbora štapa jeste da se povede računa o njegovoj težini bacanja. S obzirom na to da metod hranilice sa primamom često imaju preko 80 g, treba izabrati model t.b. bar 100 ili 120 g. Štapovi te nosivosti su ujedno dovoljno snažni da je njima moguće izvaditi i najkrupnijeg šarana ili amura, a o manjim ciprinidima da i ne govorimo. Ipak, ako ste u mogućnosti i nameravate da češće pecate ovom tehnikom, nabavite odgovarajući fider štap, jer je sa njime ipak lepše pecati na metod nego bilo kojim drugim.
MAŠINICA. Ni izbor tipa mašinice nije presudan. Jedino što je uistinu važno jeste da ona ipak bude većeg kapaciteta (od oko 100m/0,40mm do 100m/0,60mm). Idealno bi bilo da ima mehanizam slobodnog hoda (bejtraner), jer je takav sistem prilagođen lovu krupnih riba dubinskim metodom na čistim terenima. Međutim, ni to nije ključno, jer se i čekrci bez te opcije mogu koristiti, bilo da imaju prednju ili zadnju kočnicu. U tom slučaju moramo podesiti... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 375-)