Zahvaljujući tome što je otežanje postavljeno ispod varalice, montirane na udicu okačenu direktno na glavnu strunu pod uglom od oko 90 stepeni, drop-šot sistem omogućava vrlo specifičnu prezentaciju, veoma efikasnu u nekim situacijama, a ponekad i nenadmašnu
Jedan od najvećih problema svih montaža sa utegom na osnovnoj struni jeste otežana detekcija udaraca i slaba realizacija koja iz toga proizlazi zbog zakasnelih kontri. Osim toga, karolina i teksas montaža, iako pružaju veću slobodu gumenim varalicama nego klasični džig sa nalivenom olovnom glavom, ipak usložnjavaju prezentaciju, pošto pri svakom pokušaju pokretanja silikonca najpre moramo da pokrenemo otežanje. Loša strana je i to što je predvez sa udicom direktno izložen zadevima i krzanju, pa ga moramo često kontrolisati i po potrebi menjati, što na teškim terenima oduzima dosta vremena. Sve ove mane manje ili više prevazilazimo primenom drop-šot montaže, kod koje je varalica na udici vezanoj direktno za osnovnu strunu (pod uglom od oko 90º), dok je uteg na samom kraju sistema.
OD MONTAŽE DO TEHNIKE. Drop-šot je nastao u Japanu, a prvenstveno je osmišljen kao ultralaka montaža za basa, sa laganim otežanjem i malim silikoncima vezanim direktno na osnovni monofil – najlon ili fluorokarbon. Ideja je bila stvoriti jednostavnu montažu za neaktivnog basa, takvu koja bi omogućavala brzo pretraživanje različitih slojeva vode, bez stalnog prevezivanja sistema, prostim pomeranjem otežanja duž strune. Ova montaža brzo je prerasla u široko primenljivu i lako prilagodljivu tehniku za lov mnogih grabljivica, i u dubokoj i u plitkoj vodi, kako vertikalnom prezentacijom tako i horizontalnom, a rast njene popularnosti pratilo je brzo povećavanje ponude opreme, od štapova i mašinica, preko struna, do specifičnih otežanja, profilisanih udica i virbli sa kopčama namenski napravljenim za ovu tehniku.
Drop-šot štapovi su skladna kombinacija snage i fleksibilnosti – elastični su, ali osetljivi. Ponašanje štapa se direktno odražava na akciju silikonca, pošto od trenutka kada »parkiramo« otežanje na dnu štap preuzima kontrolu nad gumom. Preoštri štapovi za ovakvo pecanje nisu dobri, jer direktno i naglo reaguju na sve pokrete i otklone, što dovodi do prebrzih i predugih kretanja varalice. Efikasniji su štapovi blago usporenog odziva i progresivne akcije, koji delimično amortizuju nagle pokrete. To su štapovi čija se karakteristika savijanja (tj. akcija) linearno menja sa porastom opterećenja. Ova karakteristika progresivnog porasta akcije štapa podrazumeva razlaganje opterećenja od vrha ka donjem segmentu. Time se težište graničnih naprezanja prenosi u jači segment (donji), amortizujući begove ribe i istovremeno rasterećujući tanki vrh štapa. Prvi pravi drop-šot štapovi bili su dugi 2,1–2,4 m i sa usporenim odzivom... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 398-)