Ni­ske tem­pe­ra­tu­re i osetne osci­la­ci­je vo­do­sta­ja ote­ža­le su tra­že­nje i lov smu­đa u pr­vim da­ni­ma na­kon is­te­ka za­bra­ne. Ni­je bi­lo la­ko pro­na­ći ovog pre­da­to­ra, ali oni ko­ji ne ro­bu­ju kli­še­i­ma, te su sprem­ni da ma­lo eks­pe­ri­men­ti­šu, ima­li su uspe­ha već na sa­mom star­tu

Go­to­vo po pra­vi­lu, 1. ma­ja se­zo­nu lo­va smu­đa otva­ram bu­kval­no ko­ji mi­nut po­sli­je po­no­ći, pe­ca­ju­ći na vo­ble­re, naj­če­šće na Du­na­vu kod SC Mi­lan Ga­le Mu­ška­ti­ro­vić (biv­ši 25. maj) na Dor­ćo­lu, u bli­zi­ni svog sta­na. Ipak, ove go­di­ne sam iz objek­tiv­nih raz­lo­ga ma­lo oka­snio i tek sam se oko če­ti­ri sa­ta uju­tru na­šao na vo­di, sa ko­le­ga­ma Vla­di­mi­rom Čor­bi­ćem i Isi­do­rom Ge­ri­ćem.

Smuđ

Iza­šli smo na Du­nav, ali če­tr­de­se­tak ki­lo­me­ta­ra uz­vod­no od Be­o­gra­da, ne­da­le­ko od Sur­du­ka, ka­ko bi­smo smu­đa po­tra­ži­li iz čam­ca. Una­pri­jed smo slu­ti­li da to ne­će bi­ti lak za­da­tak, bu­du­ći da je ne­ko­li­ko da­na ra­ni­je vo­da na­glo opa­la, a i da joj je tem­pe­ra­tu­ra bi­la ne­što ni­ža od pro­sječ­ne za ovo do­ba go­di­ne. Sma­tra­li smo, me­đu­tim, da nam na ru­ku ide to što se vo­do­staj, prem­da ni­zak, u me­đu­vre­me­nu sta­bi­li­zo­vao, što je na­vo­di­lo na za­klju­čak da je ri­ba ima­la kad da se pri­vik­ne i da je mo­gla po­če­ti da se hra­ni uobi­ča­je­nim in­ten­zi­te­tom za ovaj pe­riod.

NA VO­DU SMO STI­GLI PO MRA­KU i od­mah smo se da­li na ri­bo­lov, ali se ubr­zo tač­nom po­ka­za­la mo­ja pret­po­stav­ka da zbog re­la­tiv­no ni­ske tem­pe­ra­tu­re i sje­ve­ro­i­stoč­nog vje­tra ne­će­mo ima­ti ulo­va pri­je svi­ta­nja. Po­če­li smo od jed­nog ti­pič­nog ljet­njeg mje­sta: ka­me­ne re­gu­la­ci­je – na­pe­ra; sad je on, me­đu­tim, još bio pod vo­dom, dok u naj­to­pli­jem di­je­lu go­di­ne, ka­da tu naj­če­šće pe­ca­mo, obič­no iz­vi­ru­je. Tu se i smuđ i sve osta­le gra­blji­vi­ce hra­ne ka­u­gle­ri­ma i raz­nom dru­gom bi­je­lom ri­bom, ne­ka­da če­ka­ju­ći pli­jen na ivi­ci ja­ke stru­je, is­pod ka­me­nog zi­da, kraj kog ma­ti­ca no­si sit­nu­ri­ju, a ne­ka­da lo­ve­ći u »dže­pu«, tj. u mir­ni­jem di­je­lu is­pod ili iz­nad re­gu­la­ci­je. Ka­ko bi­smo mo­gli da pre­tra­žu­je­mo i zo­nu sa br­žom i zo­nu sa spo­ri­jom vo­dom, usi­dri­li smo se kod niz­vod­nog kra­ja na­pe­ra, ta­ko da mo­že­mo da za­ba­cu­je­mo i spo­lja i u unu­tra­šnji dio... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br 375-)


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...