Niske temperature i osetne oscilacije vodostaja otežale su traženje i lov smuđa u prvim danima nakon isteka zabrane. Nije bilo lako pronaći ovog predatora, ali oni koji ne robuju klišeima, te su spremni da malo eksperimentišu, imali su uspeha već na samom startu
Gotovo po pravilu, 1. maja sezonu lova smuđa otvaram bukvalno koji minut poslije ponoći, pecajući na voblere, najčešće na Dunavu kod SC Milan Gale Muškatirović (bivši 25. maj) na Dorćolu, u blizini svog stana. Ipak, ove godine sam iz objektivnih razloga malo okasnio i tek sam se oko četiri sata ujutru našao na vodi, sa kolegama Vladimirom Čorbićem i Isidorom Gerićem.
Izašli smo na Dunav, ali četrdesetak kilometara uzvodno od Beograda, nedaleko od Surduka, kako bismo smuđa potražili iz čamca. Unaprijed smo slutili da to neće biti lak zadatak, budući da je nekoliko dana ranije voda naglo opala, a i da joj je temperatura bila nešto niža od prosječne za ovo doba godine. Smatrali smo, međutim, da nam na ruku ide to što se vodostaj, premda nizak, u međuvremenu stabilizovao, što je navodilo na zaključak da je riba imala kad da se privikne i da je mogla početi da se hrani uobičajenim intenzitetom za ovaj period.
NA VODU SMO STIGLI PO MRAKU i odmah smo se dali na ribolov, ali se ubrzo tačnom pokazala moja pretpostavka da zbog relativno niske temperature i sjeveroistočnog vjetra nećemo imati ulova prije svitanja. Počeli smo od jednog tipičnog ljetnjeg mjesta: kamene regulacije – napera; sad je on, međutim, još bio pod vodom, dok u najtoplijem dijelu godine, kada tu najčešće pecamo, obično izviruje. Tu se i smuđ i sve ostale grabljivice hrane kauglerima i raznom drugom bijelom ribom, nekada čekajući plijen na ivici jake struje, ispod kamenog zida, kraj kog matica nosi sitnuriju, a nekada loveći u »džepu«, tj. u mirnijem dijelu ispod ili iznad regulacije. Kako bismo mogli da pretražujemo i zonu sa bržom i zonu sa sporijom vodom, usidrili smo se kod nizvodnog kraja napera, tako da možemo da zabacujemo i spolja i u unutrašnji dio... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 375-)