Iako su minule zime izostale obilnije snežne padavine na našem području, kraj prve polovine proleća ipak je doneo visoke vodostaje mnogih reka, a pogotovo onih srednjih i velikih. Mnoge vrste riba su spas od bujica potražile u kanalima i na razlivima, na kojima se u ovom periodu može i te kako uspešno pecati.
Posle izuzetno sušne 2013. i još jedne zime skoro bez snega, većina naših reka je do pre neku nedelju bila zabrinjavajuće niska za ovo doba godine. Međutim, padavine koje traju skoro dve nedelje dovele su do preokreta, te je jedna kritična situacija zamenila drugu. Mnoge tekućice u Srbiji su, naime, u domenu visokih vodostaja, a znatan broj onih manjih se izlio iz korita, ponegde pri tom pričinjavajući i ogromne materijalne štete. No velike vode u svakom slučaju ribljem svetu u ovom delu sezone pogoduju znatno više nego male. U plavnim zonama je aktivnost riba vrlo intenzivna, pa su šanse za uspešan ribolov sada mnogo veće nego što bi bile da su reke u svojim koritima.
Naime, kada se voda u proleće izlije, ribe instinktivno krenu u poplavljene zone. To čine stoga što boravak u znatno bržoj vodi od one na koju su navikle oduzima mnogo energije, ali i zato što je u razlivima voda toplija, a hrane ima u izobilju. Osim toga, u njima se u ovom periodu odvija i mrest većine mirnih vrsta riba, zbog čega će se one koje su se spremile za parenje, ali to zbog malih voda još nisu i obavile, zaputiti u njih.
Odlični tereni za pecanje u ovakvim okolnostima jesu kanali povezani sa tekućicama, zatim manje pritoke i rukavci, kao i one potopljene njive i livade na kojima je dubina dovoljno velika i drugi uslovi takvi da ribe mogu normalno da se kreću i hrane. A na svim takvim revirima, bez obzira na njihove specifičnosti, važi isto pravilo – ribama treba zaklon, pa ih treba tražiti uz gustu vegetaciju, bilo da je potpuno potopljena ili samo delimično.
Suviše mutna voda nije baš najbolja za ribolov, ali to ne znači da kada na nju naiđemo treba da se okrenemo i odemo, jer se može desiti da uz pravilan pristup prođemo čak i natprosečno dobro. U takvim uslovima treba obilnije prihranjivati i koristiti veće mamce, kao i jake arome i za njih i za primamu. U mutnoj vodi ni finoća pribora nije presudna, pa slobodno možemo pecati na najlone nešto većeg prečnika nego obično i na veće udice... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 349-)