Što se voda više hladi, to smuđ slabije radi. No i sada ga je moguće uhvatiti, pa i doći do trofeja, ukoliko odaberemo dobro mesto i mamac (prirodni ili veštački) ponudimo u onom sloju vode u kom se smuđ nalazi, a da pri tom prezentacija bude primerena uslovima
Do kraja decembra desiće se jedna značajna promena na našim vodama. Kao i svake godine u ovo vreme, temperatura će im sa 6-7° C opasti na 3-4° C. Ništa neobično, ali veoma važno i za sva bića koja u njima žive, i za nas ribolovce. Od proleća smo imali topliju vodu, tj. topliju u gornjim slojevima i hladniju u donjim. U zagrevanju je prošla kroz optimalne temperaturne režime za mrest i ishranu svih riba. One su pak svojim ponašanjem pratile prioritete vezane za opstanak, mrest i ishranu, menjajući svoj položaj u staništu i neprestano tragajući za boljim i bezbednijim lokacijama. I u predstojećem periodu će učiniti isto, ali će prvenstvena potreba biti očuvanje životnih funkcija u hladnoj vodi. Kako je riba hladnokrvna životinja, metabolizam će joj biti usporen, a potrošnja energije minimalna, kao i potreba za jelom. Kretanje će biti svedeno na najmanju moguću meru i uglavnom diktirano bezbednosnim razlozima, a manje potragom za hranom.
DA BISMO LOCIRALI RIBU u pomenutim uslovima, i ovog puta ćemo pratiti njene prioritete. Dok joj leti prija boravak u dubljoj, protočnijoj i hladnijoj vodi bogatijoj kiseonikom, zimi će joj odgovarati sporija i toplija voda. Zbog osobine vode da je najteža odnosno najgušća na temperaturi od 3,98° C, riba će sada najviše vremena provoditi na dnu, jer će viši slojevi biti hladniji. Ta duboka mesta, na kojima je voda spora ili stoji, nazivaju se zimovnicima. Zimovnici su najveća okupljališta riba, ali nisu jedina mesta na kojima one mogu prezimiti. Smuđ, bandar i štuka su ribe koje bolje podnose niske temperature od većine ostalih vrsta, te su i dalje povremeno aktivne, iako se manje kreću i hrane. Sve tri pomenute grabljivice mogu se uspešno loviti u blizini zona u kojima ima hrane i zaklona.
Smuđ najčešće boravi i lovi na dubokim mestima sa sporim protokom i većim strukturama: strmim odsecima, jarugama, potopljenim objektima, stablima u vodi itd. Naročito su interesantni veći limani, izlazni tok iz limana, povratni tok ili vrtložna strujanja duž brežina na spoljnoj krivini reke. Zimi nije preveliki problem locirati smuđa, jer se on, u zavisnosti od vodostaja, gotovo uvek pojavljuje na karakterističnim mestima. Veći problem su njegova znatno smanjena aktivnost i vrlo retki izlasci na lovište. Smuđ se varalicom ili prirodnim mamcem u hladnoj vodi uglavnom lovi na mestima na kojima ova riba miruje, što zahteva poseban pristup i prezentaciju.
Neaktivan (»hladan«) ili umereno aktivan (»mlak«) smuđ se ne kreće, već prebiva na mestu na kojem je bezbedan i ne troši energiju. Ne hrani se ili uzima... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 391/392-)