Iako smo u prvom delu ovog teksta, objavljenom u prošlom broju Ribolova, naglasili da se većina ciprinida koji nastanjuju stajaće vode u ovom periodu vrlo aktivno hrani, to nikako ne znači da je svejedno koji im mamac nudimo na udici.
Da bismo bili što uspešniji, potrebno je da koristimo što širu paletu mamaca, i to pre svega mesnih (pre svega crviće i razne vrste glista), ali i nekih biljnog porekla – naročito hlebnu ružu, hlebni valjak i kukuruz šećerac, dok kuvane žitarice riba to bolje uzima što se voda više greje, a u hladnijoj vodi ih nerado jede, valjda zbog toga što se teško vare.
CRVIĆI PRIVLAČE SVE mirne ribe osim amura i tolstolobika, i to bez obzira na veličinu (rado ih jedu i krupni šarani, ali od sitnije ribe teško dolaze na red), a mamac broj jedan za babušku na mnogim vodama u ovom periodu je glista iz stajnjaka, i to kako cela, tako i u komadićima dugim 2-3 cm, dok deverika (koja je u zabrani do 1. juna, kao i šaran) rado uzima i crviće i veće gliste, poput debeleih baštenskih. Kako je proleće vreme riljanja bašti, nalaženje glista ne bi trebalo da predstavlja nikakav problem, a pojedini ribolovci koji nemaju bašte snalaze se tako što u jesen nabave dovoljnu količinu i čuvaju je za ovo vreme u kakvom sanduku sa zemljom ili u velikom loncu.
Za lov crvenperke, bodorke, babuške i drugih šaranskih riba dobre su i razne kombinacije mamaca, a posebno »koktel«... (Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 323-)