U prvom delu ovog teksta pozabavili smo se oblikom, veličinom, težinom, plovnošću, dubinom zaranjanja i vibracijom voblera za smuđa, a sada ćemo reći još ponešto o ostalim njihovim bitnim odlikama i predstaviti tipične modele različitih karakteristika, koji se za ovu grabljivicu najčešće koriste
Na radost proizvođača voblera, svaki varaličar ima svoju predstavu o bojama varalica i neke kombinacije boja u koje se kune. Koliko su dekori voblera bitni smuđu koji ih uglavnom vidi odozdo, često u zamućenoj vodi i u uslovima slabe vidljivosti, otvoreno je pitanje. Vobler je varalica koja se najuspešnije koristi kada je svetlost minimalna, sunce na zalasku ili izlasku ili ga nema. Predstavu koju imamo o dekorima koje smuđ voli ne treba kvariti, jer ionako skoro svi želimo da ih imamo mnogo i, po mogućstvu, sa šarama koje nas privlače, a smuđ kako hoće.
ZVUK. Akustični, tj. zvučni efekti se postižu ugrađivanjem komora sa jednom ili više kuglica, koje pri kretanju voblera zveckaju određenom jačinom i učestalošću. Zvuk i vibraciju ribe osećaju putem bočne linije, a različite visine tonova doživljavaju na različite načine i prema tome se i ponašaju. Ako kuglice u vobleru proizvode niže, niskofrekventne tonove, jata sitnih riba ih osećaju kao veću ribu u blizini i beže od tog zvuka i varalice koja ga proizvodi, dok će je velika grabljivica napasti. Ukoliko kuglice u vobleru zveckaju visokofrekventnim tonovima, male ribe će formirati jato iza varalice. Iskusni varaličari savetuju – za velike grabljivice treba koristiti voblere koji proizvode zvučni »dum-dum« efekat, a za ribolov malih valja birati one »zveckajuće«.
NAORUŽANJE. Vobleri su opremljeni sa dve ili tri trokrake udice sa donje strane, te je kačenje grabljivica koje ih napadaju u srednjim slojevima i pri površini pouzdanije nego pri lovu na slabije »naoružane« varalice. Čest je slučaj da vobleri nisu fabrički opremljeni kvalitetnim trokrakim udicama odgovarajućeg tipa i veličine. Trokraka za vobler, osim što mora da bude pouzdana i oštra, treba da je kratkog vrata i tzv. »raund« (eng. »round«), to će reći okruglog tipa (sa širokim lukom), što omogućava montažu za broj veće udice od onih sa standardno dugim vratom, a sprečava kačenje jedne trokrake sa drugom.
Zamena fabrički montiranih udica većim i težim može poremetiti balans voblera, pa treba voditi računa o tome. Moguća je i kombinacija udica različitih veličina, čime se može korigovati balans i postići istovetna vibracija kao sa originalnim trokrakama.
Imajući u vidu sve pomenute karakteristike voblera i iskustva većine varaličara, u nastavku teksta predstavićemo osnovne tipove i modele voblera za lov smuđa... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 428-)