Većina ovdašnjih ribolovaca starijih od 40 godina počinjala je da peca drvenim štapovima, najčešće bambusovim, ili se sa takvima često sretala na početku karijere. Malo-pomalo, »motke« napravljene od prirodnih materijala ispale su iz mode i sada se vrlo retko viđaju. Ni u razvijenom ostatku sveta nije drugačije. Međutim, štapovi od bambusa i danas se prave (doduše mnogo manje nego nekada) i prodaju (ali po cenama neretko višestrukom većim i od onih za najskuplje karbonce).
Za nastanak ovog teksta direktno je zaslužan oglas jednog ribolovca koji sam pre izvesnog vremena slučajno zapazio i koji mi je odmah privukao pažnju: »Prodajem bambus štapove, dužine 2,3 m«. Dobro, zapitaće se neko sigurno, pa zar se u eri suverene vladavine štapova od ugljeničnih vlakana i dalje prodaju štapovi od bambusa?
A odgovor na to pitanje je potvrdan. Štaviše, jedan broj ribolovaca nikada nije ni prestao da se oduševljava ovakvim štapovima i smatra da oni čak i danas reprezentuju vrhunac graditeljskog umeća. Ne verujete? Pretražite po internetu i videćete koliko malih porodičnih manufaktura i majstora pravi štapove od bambusa! Sedišta ovih proizvođača su uglavnom u Americi i Velikoj Britaniji, ali ima ih i u Japanu, Italiji itd. Pre mnogo godina, u čuvenoj bečkoj prodavnici Roessler, imao sam priliku da kao veliki zaljubljenik u štapove House of Hardy držim u ruci i isprobam, između ostalih, čuveni model Palakona Split Bamboo. Osećaj neću pokušavati da vam predočim, jer je meni bio – neopisiv, i garantujem da se utisci što ih pri držanju ostavljaju vrhunski bambus i ma koji štap od karbona ne mogu porediti! Tokom godina, preciznije decenija, imao sam još neke štapove od bambusa u rukama i uvek sam iznova bio fasciniran njihovom elegancijom i estetikom, kao i ponašanjem pod opterećenjem.
Današnji ribolovci prave uglavnom »kisele« izraze lica kada se spomene da neki štap potiče iz Kine. Međutim, kada su u pitanju štapovi od bambusa, upravo je suprotno! Najkvalitetniji bambus, koji se koristi za izradu ovih štapova, uzgaja se baš u Kini! Skoro svi ozbiljni proizvođači naručuju ga odande i onda obrađuju po želji. Najčešće je reč o tonkin bambusu, koji raste na obalama reke Sui, u kineskoj provinciji Guangdong. Neki drugi poznavaoci više vole mekši i savitljiviji kalkuta bambus, kog ima u Indiji i jugoistočnoj Aziji. Jednako kvalitetan kao kineski bambus je i japanski madake. Raste na jugu Tohoku regiona, u severnom delu Japana. Za koji god od ovih bambusa se odlučili, možete biti sigurni da boljih nema. Jer da bi se napravio štap od bambusa, samo stablo mora imati veoma specifične karakteristike po pitanju gustine, količine vlage, oblika, izdržljivosti, otpornosti na obrađivanje itd.
KADA BAMBUS STIGNE do majstora, tada tek kreće komplikovan, mukotrpan i dugotrajan proces njegove obrade... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 373-)