Na početku smo perioda u kom je na našim ravničarskim tekućicama moguće veoma uspešno hvatati šarana. Pasionirani lovci na najkrupnijeg ciprinida uveliko obilaze izgledna jesenja mesta, redovno prihranjuju ono koje odaberu i strpljivo čekaju da »vodena lisica«, spremajući se za predstojeću zimu, počne intenzivno da se hrani
Reka Sava u donjem toku, voda koju su nekada krasile divlje i netaknute obale, uz tek pokoje uređeno mestašce za ribolov, danas je znatno promenila svoj priobalni izgled usled čovekovog delanja, i taj trend se, nažalost, uveliko nastavlja. Urbanizacija je uzela svoj danak, jer na sve strane niču vikendice i splavovi, a obala se ograđuje i otima. Svako želi deo reke samo za sebe. Ni ribe nisu pošteđene, pa je svake godine sve teže prevariti šarana, kog ima sve manje u ovoj nekada bogatoj reci. Doduše, pokoji lep komad se i dalje može upecati, ali uz mnogo veći trud i upornost nego ranijih sezona. Ipak, lepe uspomene me vežu za Savu, kraj koje sam odrastao; i dalje uspevam da uz zabačene štapove, u malo udaljenijim delovima, gde je obala još uvek divlja, pronađem neki svoj mir, a dobro mi je i kada nema ulova, jer su i sam zalazak i izlazak sunca na ovoj reci pravi melem za oči i dušu. Ukoliko se još i neka riba nađe na štapu, tim bolje. A šanse za to, kada je o šaranu reč, najveće su baš u delu sezone koji nam predstoji – u jesen.
Generalno, proteklo leto je za lov šarana na Savi u okolini Beograda bilo loše, ne samo zbog intenzivne ribokrađe i manjka ribe, nego i zbog toga što je suša potrajala i što je voda u dugim intervalima bila izuzetno topla i siromašna kiseonikom, usled čega je riba bila izrazito neaktivna. Izvesno je da bi nadolazak reke i povećanje protoka trebalo da donesu dobre rezultate, ali je skoro nemoguće predvideti kako će se vodostaji kretati u narednom jesenjem periodu. Može se očekivati da budu povišeni usled padavina, ali s obzirom na to da je očigledno došlo do značajne i trajne promene klime, obilnije padavine mogu i da izostanu, a reke da ostanu u koritima i u domenu niskih voda za ovo doba godine. No i u takvom slučaju se može pecati, samo taktiku ribolova moramo na pravi način prilagoditi situaciji.
U ZAVISNOSTI OD VODOSTAJA i stanja vode treba tražiti izgledna mesta za jesenji ribolov šarana. Ukoliko se hidrološki uslovi ne promene u većoj meri, šarana možemo loviti i na letnjim pozicijama. Nadolazak reke, povećanje protoka i pomuta pomeraju ribu bliže obali, pa je nekad sasvim dovoljno i samo malo premestiti primamu i sisteme u priobalnu zonu, uz sidrenje na istom mestu ili zabacivanje sa iste pozicije na obali. No nekada riba potpuno napusti teren usled promene vodostaja i tada nam ne preostaje ništa drugo nego da je tražimo na novom mestu.
Za razliku od leta, kada se riba više drži matice reke i jače vode, u jesen se komotno možemo preorijentisati... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 438-)