Varaličarenje bucova početkom proleća vrlo je zahtevno, jer njegova aktivnost nije lako uočljiva, a uz to je najčešće koncentrisan na malom prostoru, na pozicijama na kojima ga je moguće loviti samo na dobro odabrane veštačke mamce. No i za takve uslove postoje provereni aduti.
Početkom prolećne sezone lova bucova, u drugoj polovini marta i prvoj polovini aprila, na našim ravničarskim rekama uobičajeni su srednje visoki i visoki vodostaji, dok se temperatura vode kreće od 6 do 120 C. Uz to, često baš u ovom periodu imamo i prve prolećne bujice nastale topljenjem snega, pa samim tim i oscilacije temperature vode, zbog čega se riba, uključujući i bucova, uglavnom nalazi u pridnenim i priobalnim delovima reka, mada iskustvo (ne samo moje) govori da i veći sprudovi, čak i na sredini vodotoka, mogu sad davati dobre ulove, pa i krupnije ribe nego priobalje. Isto važi i za pozicije oko podzidanih stubova mostova, jer se i nizvodno od njih formiraju sprudovi (koji uz to mogu biti utvrđeni kamenom), sa uobičajenim strmim padom do sredine reke, tj. do dela gde su po pravilu dubina i protok najveći. Kako se riba nalazi na veoma malom prostoru, potrebni su nam vrlo precizni zabačaji, a zbog njene još uvek slabije aktivnosti neophodna je i sporija prezentacija. Zato se izbor varalica svodi na one teže i stabilnije, koje mogu da »drže« dno, a da pri tome imaju izazovnu (čak i grubu, tj. jaku) vibraciju. Njih možemo podeliti u pet grupa, koje ću vam ovom prilikom ukratko predstaviti.
1. SILIKONSKI ŠEDOVI SA ULIVENIM OLOVOM I JEDNOKRAKOM. Varalice od meke gume, nataknute na standardnu jednokraku džig udicu sa olovnom glavom, kakve se najčešće koriste za lov smuđa, upotrebljive su i za bucova, ali imaju nekoliko nedostataka u ovakvom varaličarenju. Najveći su to što ih riba često promašuje, te što se brzo zanose i izlaze iz zone u kojoj riba potencijalno boravi. To ih čini inferiornim u odnosu na silikonske šedove sa ugrađenim otežanjem, najčešće onim »shad head« (šed hed, tj. riblja glava) tipa, koji mnogo lakše dostižu željenu dubinu i bolje se »leruju« na dnu, a pri tome imaju jaču vibraciju od industrijskih »guma«. Ujedno, sam položaj i oblik otežanja daju silikoncima sa ulivenim utegom specifičnu izazovnu vibraciju, što uz kompaktno telo omogućava znatno bolju realizaciju napada i duže zadržavanje u zoni u kojoj je riba, zbog čega su takvi veštački mamci jedan od mojih prolećnih favorita za lov bucova i često mi daju odlične ulove.
2. HIBRID ŠEDA I GLAVINJARE (SILIKONSKI SVIMBEJT) jeste druga meni omiljena varalica za lov bucova u ovom periodu. Precizno govoreći, to je jednodelni silikonski svimbejt, koji ima vrlo jaku i izazovnu vibraciju, tačku kačenja pomerenu znatno napred u odnosu na šeda sa ulivenom glavom, otežanje preuzeto od glavinjare i trokraku udicu na donjem delu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 373-)