Za ne­do­volj­no upu­će­ne ri­bo­lov­ce, sva­ki ku­ku­ruz je isti. Ipak, ver­zi­ra­ne ša­ran­dži­je zna­ju da po­sto­je ve­li­ke raz­li­ke u sa­sta­vu, uku­su i lov­no­sti raz­li­či­tih vr­sta, pa vo­de ra­ču­na o to­me na ko­ju će pe­ca­ti, te ka­ko će pri tom pri­ma­mlji­va­ti ri­bu i pre­zen­to­va­ti oda­bra­ni ma­mac

Ku­ku­ruz še­će­rac je je­dan od naj­če­šće ko­ri­šće­nih ma­ma­ca u re­kre­a­tiv­nom ri­bo­lo­vu i sko­ro je svi­ma po­znat. Ali ma­li je broj onih ko­ji su uop­šte ču­li za ta­ko­zva­ni su­per­še­će­rac, na ko­ji ja sa uspe­hom pe­cam već de­set go­di­na.

Osmak i superšećerac

Ta vr­sta, kod ko­je je tran­sfor­ma­ci­ja še­će­ra u skrob uspo­re­na, sa­dr­ži od 20 do 50% vi­še še­će­ra od stan­dard­nog še­ćer­ca, zbog če­ga ta­kav ku­ku­ruz, ko­ji se mo­že kon­zu­mi­ra­ti i bez ku­va­nja, di­rekt­no sa nji­ve, zo­vu i »su­per slat­ki« ili »eks­tra slat­ki«. Osim to­ga, zr­na su­per­slat­kog ku­ku­ru­za se lak­še odva­ja­ju (kru­ne) sa kli­pa ne­go zr­na stan­dard­nih sor­ti še­ćer­ca. Ja naj­pre uz po­moć rav­nog od­vr­ta­ča (šraf­ci­ge­ra) iz­va­dim je­dan red, a po­tom osta­la zr­na bez po­te­ško­ća ski­dam pr­sti­ma.

ŠA­RA­NA NA OVAJ MA­MAC DU­BIN­SKI PE­CAM ne­kim od stan­dard­nih si­ste­ma (naj­če­šće si­gur­no­snim ili he­li­kop­te­rom), sa udi­ca­ma ve­li­či­na 4 ili 6 i mam­cem po­sta­vlje­nim na dla­ku, i to naj­če­šće ta­ko što uz jed­no zr­no su­per­še­ćer­ca sta­vim i zr­no mla­dog »osma­ka« (sta­re sor­te, sa osam re­do­va zr­na be­le bo­je, ko­ja se i da­nas ko­ri­sti za do­bi­ja­nje pro­ji­nog bra­šna). Iz­me­đu ta dva zr­na sta­vljam po­di­zač (par­čen­ce sti­ro­po­ra, sti­ro­du­ra ili sl.), či­ju ve­li­či­nu od­re­đu­jem pre­ma to­me da li že­lim da sa­mo ne­u­tra­li­šem te­ži­nu udi­ce ili da po­dig­nem ku­ku­ruz od dna, što za­vi­si od kon­kret­ne si­tu­a­ci­je (ako sta­vljam ve­ći ko­mad, vi­si­nu iz­di­za­nja mam­ca re­gu­li­šem po­sta­vlja­ju­ći na že­lje­nu da­lji­nu od udi­ce ko­ma­dić me­ka­nog ote­ža­nja od tung­ste­na ili olov­nu sač­mi­cu). Uko­li­ko lo­vim meč teh­ni­kom, upo­tre­blja­vam udi­ce br. 10 ili 12 (za­vi­sno od mo­de­la i pro­iz­vo­đa­ča), a ma­mac – jed­no ili dva zr­na – ka­čim di­rekt­no.

Pri pe­ca­nju na osmak i eks­tra slat­ki še­će­rac za pri­hra­nu ko­ri­stim me­ša­vi­nu či­ji je glav­ni sa­sto­jak (60-70 %) obič­ni ku­ku­ruz (»am­ba­rac«), dok osta­tak či­ne... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 357-)


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...