Kraj zime nije se ovog puta mnogo razlikovao od njenog najvećeg dela. Temperature vazduha i većine naših voda su bile natprosečno visoke, pa je i aktivnost mnogih vrsta u tom periodu bila više nalik prolećnoj. Među »ribljim ranoraniocima« našao se i bucov, koji je poslednjih nedelja na više terena radio izneđujuće dobro.
Minuli februar, naročito njegova druga polovina, doneo je odlične uslove za lov bucova, kakvi nisu zabeleženi više godina. Dani su bili topli i bez vetra, mraza gotovo i da nije bilo, vodostaj na rekama je bio povoljan, a temperatura voda je bila daleko veća od prosečne za ovo doba godine. Na primer, na Savi kod Beograda je 17. februara iznosila 7,7° C, pet dana kasnije već preko osam, da bi poslednjeg dana u mesecu dostigla 8,5 stepeni. Pre tačno godinu dana, 1. marta 2013, na istom mestu izmereno je tek 6,6° C, a 3. marta 2012. samo 3,6° C.
Na visoku temperaturu Save nadovezao se i porast vodostaja u drugoj polovini februara, jer je on već 17. bio 320. Pravi uslovi za lov bucova u februaru i martu su kad Sava kod Beograda pređe kotu 300, a ova reka je idealna sve do vodostaja 450, bez obzira na zamućenost. Treći dobar faktor je bila blaga pomuta Save, mada je izostala idealna zamućenost, kada i najkrupniji primerci postaju manje oprezni. Iz svih navedenih razloga, bucov je već od polovine februara sasvim solidno radio na terenima oko Beograda i u samom gradu. Bucovska aktivnost bila je tipična prolećna: u samu zoru nije bio aktivan, a najbolje je radio od 7,30 do 10,00 č i od 16,30 do 17,30 č. U tim periodima gotovo su bila zagarantovana tri do četiri udarca po ribolovcu, a bilo je dana i sa više napada na glavinjare, voblere i strimere. Navedeno »pravilo« važilo je kako za terene oko Brankovog mosta i Gazele, tako i za one oko novobeogradskih blokova i na Adi Međici... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 345-)