Prvi nadolazak vode u periodu u kome proleće smenjuje zimu po pravilu pokrene soma iz krtoga i podstakne ga da počne da nadoknađuje težinu i energiju utrošenu na preživljavanje u najhladnijem delu godine. Taj cug je ove godine potrajao duže nego inače, pa su oni najuporniji, koji su redovno izlazili na vodu, već upisali i po nekoliko ulova i utvrdili neke pravilnosti u ponašanju i aktivnosti najveće evropske slatkovodne ribe.
Proleće, koje sve somdžije sa nestrpljenjem čekaju, sada je već stiglo. Pošto su meteorološke prilike, koje smo pominjali i u prošlom broju, i dalje povoljne, bez obzira na česte kiše u poslednjih desetak dana, uslovi za lov soma su sve bolji, pa nije nimalo čudno što su najnestrpljiviji i najuporniji već otvorili sezonu. Sa pet saveta koji slede pokušaću da one koji se još premišljaju da li da krenu u potragu za somom motivišem da to i učine, te da nedovoljno iskusnim kolegama pomognem da u tome budu što uspešniji.
MESTO: U svakom ribolovu, najvažnije je da na pozicijama koje biramo ribe ima, tj. da na njima sa velikom izvesnošću možemo očekivati da se ona javi. Početkom sezone, soma treba potražiti na mestima gde je zimovao i u njihovoj neposrednoj blizini. Na našim velikim rekama to su pre svega ona sa najvećom dubinom u široj okolini, uz to obično sa nešto sporijom vodom, uglavnom nepravilnog toka, a vrlo često i sa kontratokom, te poželjno sa preprekama.
Som se u ovom periodu još drži samog dna, ali ne nužno i najveće dubine, pa je ponekog moguće pronaći i oko najdubljih mesta, a pogotovo na liniji promene dubine – na tzv. bairu.
METEOROLOGIJA I HIDROLOGIJA: U godinama kao što je ova, kada proleće otpočne rano, soma skoro obavezno pokrene već prvi nadolazak. On ni sada nije izostao, ali na sreću ribolovaca sa Dunava nije bio izazvan topljenjem visokog snega, koje donosi veliku i izrazito hladnu vodu (tzv. snežnicu) i prekid aktivnosti ribe, pa je som nastavio da se hrani i nakon prolaska tog talasa.... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 345-)