Efikasnost fidera u lovu riba koje nastanjuju tekućice mrenskog regiona odavno je poznata, pa mnogo ribolovaca koristi tu tehniku. Ali način na koji to radi Darko Todosijević iz Čitluka kod Kruševca i rezultati koje postiže daju novu dimenziju ovom atraktivnom vidu pecanja mirnih riba. Ovoga puta ovaj specijalista otkriva kako je poslednjih meseci razbijao mrenu na Zapadnoj Moravi.
Još na početku minule jeseni bilo mi je jasno da će biti uspešnog lova mrene na Zapadnoj Moravi, jer su svi bitni uslovi i za aktivnost i za pecanje ove ribe bili idealni – voda bistra i praktično stalno na minimumu, a vreme prijatno (pravo miholjsko leto, sa maglovitim jutrima, ali sunčanim danima, i temperaturom iznad sezonskog proseka). U takvim okolnostima, negde od polovine novembra pa nadalje, uključujući i decembar, možemo očekivati da ćemo redovno dobijati mrenu i da će preovlađivati u ukupnom ulovu kada koristimo prirodne mamce. Zato sam se ja poslednjih meseci bio pretežno i posvetio pecanju te atraktivne ribe, naravno meni omiljenom fider tehnikom.
MESTO I PRIPREMA. U drugoj polovini jeseni mrena poodavno nije u najjačim brzacima i na drugim letnjim pozicijama, već se grupiše u nešto mirnijoj i dubljoj vodi, ali ne sporoj, budući da traži delove reke sa kamenitim dnom, pločama i stenama, pa ćemo je naći na ulazima u zimovnike, u samim zimovnicima i na izlazima iz njih, gde se po pogodnom vodostaju (malom) intenzivno hrani.
Pecanje na fider na takvim terenima negde je lakše, a negde može biti i izuzetno teško, jer su zbog silnog kamenja kidanja sistema veoma česta. Ali uz dobru pripremu i pravilan pristup gotovo se na svakoj poziciji na kojoj se mrene okupljaju u drugoj polovini jeseni može uspešno pecati. Da bismo izbegli česta kidanja sistema i živaca, moramo pre svega pažljivo sondirati teren i odabrati mesto na koje ćemo plasirati hranilicu. Konkretnije rečeno, moramo polako i uporno prepipati olovom svaki pedalj dna i pronaći bar jedan kvadrat čistine, na kome treba da stalnim zabacivanjem sistema sa hranilicom napravimo hranilište kako bismo privukli ribu i podstakli je da jede upravo tu, odakle ćemo moći da je izvučemo nakon što uzme udicu sa mamcem... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 394-)