U periodu kada su skobalj, mrena i plotica u lovostaju, mnogi ribolovci sa tekućica mrenskog regiona okreću se lovu potočne mrene. Ta nevelika ali vrlo snažna i za pecanje zanimljiva riba kod nas se najviše lovi na razne gliste, a specijalisti je još bolje pecaju na veliku larvu koju ribolovci sa juga i istoka Srbije zovu šumskim crvom.
Početak ove sušne godine bio je u znaku loših uslova za ribolov u velikom delu Srbije, pa i u okolini Leskovca, u kome živim. Reke su mesecima bile male, jezera takođe, pa su mnoge obale urasle u travu i ševar jer je i ribolovaca malo gde bilo. Svi su zato odahnuli kada su u drugoj polovini aprila počele jake kiše. Ali olakšanje je bilo kratkog daha. Usled preobilnih padavina mnoge su se tekućice izlile i nastupile su nove brige.
Deo nas ribolovaca se obradovao velikim vodama, koje će se sigurno pozitivno odraziti na riblji fond Južne Morave, Veternice, Jablanice i drugih reka na jugu Srbije, jer će riba krenuti ka gornjim tokovima tekućica u kojima se mresti. Međutim, poplavni talas doneo je i sijaset problema – mnoga mesta je pogodila vodena stihija, a više mostova na Južnoj Moravi oko Leskovca bilo je ozbiljno ugroženo od nanosa drveća i drugog krša. Na sreću, posle nekoliko dana voda je počela da se povlači, ali se uslovi za ribolov nisu bitno popravili ni kada je znatno opala, jer je za sobom u koritu ostavila mnogo raznog loma (granja, flaša, kesa...), a obale su ostale dobrim delom nepristupačne zbog nataloženog peska i mulja. Ipak, i u takvim okolnostima se može pecati, čak i veoma dobro, samo li se odaberu prava tehnika, prezentacija i mamac.
OPISANI USLOVI SU IDEALNI za lov lakim dubinskim metodom, uz samu obalu, štapom osetljivog vrha (najbolje nekim fiderom) i tankim osnovnim najlonom sa spiralnim olovcetom ispod koga su graničnik, mala virbla, predvez od najlona za broj tanjeg nego što je osnovni, te udica veličine 8 namamčena »šumskim crvom«. To je zapravo člankovita larva jedne kamenjarke, koja je vrlo žilava na udici, ali i neverovatno privlačna za većinu riba koje u Moravi žive. Nije lako nakupiti dvadesetak »šumskih crva«, koliko je potrebno za nekoliko sati ribolova, ali ih možemo naći ako se malo pomučimo, preturajući priobalni mulj u potočićima koji se ulivaju u Moravu, korenje potopljene trave, nanose lišća i grančica itd.
Mnoge ribolovce mrzi da to rade, pa se opredeljuju za pecanje na crvenu glistu, iako je ona u jakoj i mutnoj vodi neuporedivo manje privlačna za ribu od »šumskog crva«, u šta smo se moji prijatelji i ja poslednjih dana uverili svaki put kada bismo izašli na Moravu kod Dobrotina... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 349-)