Kraljica rečnih brzaka poznata je kao ljubitelj jakih mirisa. I ribolovci koji je pecaju modernom fider tehnikom stoga za mamac često koriste neke odavno dokazane mamce, kao što su kocke sira i razne vrste mesa (narezak, salame itd.). Otkrivamo vam kako taj spoj novog i starog daje najbolje rezultate
Ponekad je to pred kraj listopada (oktobra), nekad tek sredinom studenog (novembra), kako već koje godine, ali kad se jutarnje temperature spuste na svega nekoliko stupnjeva iznad nule i jesenje magle se nadviju nad rijeke, možemo biti sigurni da je došlo pravo vrijeme za ribolov mrena. Kad kažem da je došlo vrijeme za ribolov mrena, mislim prije svega na one krupne i snažne, beskompromisne borce koji nezaustavljivo podižu adrenalin svakom riječnom ribiču i zbog kojih se trenutačno zaboravlja da postoji bilo koja druga riblja vrsta.
I ne mislim pri tom da se takve mrene ne mogu uloviti i u drugim periodima godine. Mogu, ali dakako ne u tolikom broju i ne na jednom mjestu. A koje je to mjesto? U svakom slučaju ne ono na kojem ćemo ih uspješno loviti u ostalim vremenskim razdobljima. Mrene sada zasigurno nisu u brzacima, već u nešto mirnijim dijelovima toka, uglavnom sa tvrdim, kamenim dnom. I bez ikakve mistifikacije, ne poznajemo li njihovo kretanje na pojedinoj rijeci i ne znamo li gdje bi ih trebalo tražiti u jesen, uz bilo koju prihranu, najbolji pribor i mamac, odabranu tehniku i vrhunsko ribolovno umijeće, od velikih mrena najvjerojatnije neće biti ništa. Ili ćemo, u boljem slučaju, uloviti tek poneku. Znači, prije svega pozicija, a onda sve ostalo! A ostalo... Kao i u svakom drugom ribolovu, moramo poštovati neke zakonitosti i prilagoditi se uvjetima na vodi.
RIBOLOV MRENA FIDEROM svodi se u osnovi na dvije varijante, od kojih svaka ima svoje prednosti i bolje »radi« u određenim okolnostima. Prva podrazumijeva sisteme sa kaveznim hranilicama, tj. sa raznim hranilicama otvorenih i zatvorenih krajeva, uz upotrebu dugih predveza od najlona, te relativno malih udica. Druga je jednostavnija, no ujedno grublja, a zahtijeva da se koriste metod hranilice (razne rebraste ili spiralne hranilice in-lajn tipa, sa olovnim otežanjem) i vrlo kratki predvezi, uglavnom od tanke upredenice, kao i veće udice. Premda ne postoji čvrsto pravilo, ribolov kaveznim hranilicama većinom daje bolje rezultate kad je voda niska i bistra, a mrene su, podrazumijeva se, znatno plašljivije i opreznije. Uz to, zbog samog načina i kontinuiteta hranjenja, te plasiranja manjeg mamca (crvi) na dugom predvezu, gotovo sam uvijek veći broj riba lovio sistemom sa kaveznim hranilicama. No kad god je voda bila imalo mutnija, uz upotrebu većih mamaca (peleta, bojlija, raznih salama, kocka sira itd.), metod sistem je također odlično radio, a često mi je donosio krupnije ribe nego »kavez«... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 391/392-)