Velike vode kriju veće ribe od malih, ali to nipošto ne znači da je na njima lako pecati. Naprotiv, u ogromnom vodenom prostranstvu često nije jednostavno pronaći ribu, naročito na kanalima sa ujednačenom obalom i dnom. Na sreću, postoje i brojna pravila, koja, ako ih se pridržavamo, uvećavaju šanse za uspeh na takvim revirima.
U Srbiji (pre svega u Vojvodini) postoji mreža malih i srednjih kanala, dok velikih nema ni izbliza onoliko koliko u nekim zapadnoevropskim zemljama sa prostranim ravnicama (npr. u Engleskoj, Holandiji i Belgiji). Zapravo, mi imamo samo jedan veliki kanal, širi od 50 m i dublji od tri metra – kanal Dunav–Tisa–Dunav (DTD). Iako se na mnogim njegovim deonicama, usled neodgovarajuće kontrole, riba masovno izlovljava i dozvoljenim i nedozvoljenim sredstvima, zahvaljujući povezanosti sa velikim rekama (osim onih čije je ime sadržano u njegovom nazivu, preseca i Tamiš nedaleko od Botoša) i velikoj vodenoj masi, na DTD-u se ima šta upecati. To je, uz činjenice da su mu obale mnogo gde pristupačne i da omogućava prilično uspešan ribolov u različitim uslovima, razlog što na njemu peca mnoštvo ribolovaca, pre svega iz Vojvodine, ali i iz centralne Srbije, naročito u periodima kada to zbog visokih vodostaja nije moguće normalno činiti na rekama. Razmotrićemo zbog toga neke od najbitnijih faktora za uspešnu primenu fider tehnike na DTD-u, uz napomenu da je većina preporuka koje slede primenljiva i za drugačije vidove lova na prirodne mamce (tj. na plovak i klasičnim dubinskim metodom).
MESTA. Veliki kanali, kao i sve druge veće vodene površine, »čitaju se« teže nego manji reviri. Pronalazak dobrog mesta za ribolov može da bude težak na potesima gde je obala jednolična. Međutim, sva mesta koja narušavaju tu monotoniju su potencijalno dobra. Pozicijama oko ušća manjih kanala ili tekućica, kod prevodnica, u zalivima, na proširenjima, u krivinama i oko mostova uvek treba posvetiti posebnu pažnju, jer na njima po pravilu možemo naći više ribe nego na ravnim i ujednačenim delovima.
SONDIRANJE. Ispitivanje strukture dna na ovakvoj vodi mnogo je važnije nego na većini drugih terena. Dno DTD-a je u najvećoj meri pokriveno muljem, pa je pronalaženje mikrolokacije sa tvrđim dnom skoro redovno ravno dobitku na lutriji... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 352-)