I u Sr­bi­ji je iz go­di­ne u go­di­nu sve vi­še ri­bo­lo­va­ca ko­ji na otvo­re­nim vo­da­ma vra­ća­ju u vo­du upe­ca­ne ri­be, uklju­ču­ju­ći i one tro­fej­ne. Ali slu­čaj o ko­me ovog pu­ta pi­še­mo je­din­stven je ne sa­mo u na­šim okvi­ri­ma nego ve­ro­vat­no i u svet­skim. Je­dan kru­pan du­nav­ski smuđ već se tri pu­ta sli­kao sa istim ri­bo­lov­cem i sva­ki put na­kon to­ga vra­ćao se u svo­je vo­de­no car­stvo.

Sa Du­na­va u oko­li­ni No­vog Sa­da sti­žu nam fo­to­gra­fi­je i pri­ča ko­ji­ma na naj­lep­ši mo­gu­ći na­čin za­klju­ču­je­mo se­zo­nu lo­va smu­đa 2014/2015 (ta gra­blji­vi­ca je u Sr­bi­ji u lo­vo­sta­ju od 1. mar­ta. do 1. ma­ja). Ri­bo­lov­nu go­di­nu za na­ma će sva­ko po ne­če­mu pam­ti­ti, a ne mo­gu se ote­ti uti­sku da ni­ka­da za 12 me­se­ci u na­šoj ze­mlji ni­je u vo­du vra­će­no vi­še ka­pi­tal­nih smu­đe­va, što je i ove­ko­ve­če­no broj­nim fo­to­gra­fi­ja­ma i vi­deo-snim­ci­ma (ne­ke od tih tro­fe­ja ste ima­li pri­li­ke da vi­di­te i na stra­ni­ca­ma na­šeg i va­šeg li­sta). Ova­kvi po­stup­ci, osim što sve­do­če o po­di­za­nju ni­voa ko­lek­tiv­ne sve­sti o ugro­že­no­sti vo­da na ko­ji­ma lo­vi­mo, te o ne­spor­noj že­lji sve vi­še ko­le­ga da pre­o­sta­lu ri­bu sa­ču­va­mo i da sva­ko od nas u to­me da svoj do­pri­nos, iza­zi­va­ju i di­sku­si­je i opreč­ne re­ak­ci­je. Naj­če­šći ar­gu­men­ti onih ko­ji se pro­ti­ve »uhva­ti i pu­sti« ri­bo­lo­vu je­su sum­nja u to da će ri­ba pre­ži­ve­ti vra­ća­nje, ka­ko zbog po­vre­da, ta­ko i zbog stre­sa, te stav da ne­ma smi­sla po­klo­ni­ti ži­vot sport­ski upe­ca­noj ri­bi sa­mo za­to da bi je sve­pri­sut­ne ri­bo­kra­di­ce ubr­zo uhva­ti­le. Dva ulo­va Dar­ka Bo­ka­ni­ća, vr­snog no­vo­sad­skog va­ra­li­ča­ra, či­ne da se za­pi­ta­mo ni­su li po­me­nu­ta obra­zlo­že­nja tek pre­če­sto po­na­vlja­ne fra­ze i ube­dlji­vo po­ka­zu­ju da se raz­mi­šlja­nje una­pred i ne­se­bič­nost ipak is­pla­te.

Sve se vraća

PR­VI OD NJIH OSTVA­REN je sed­mog no­vem­bra pro­šle go­di­ne. Dar­ko je, po obi­ča­ju, na Du­nav niz­vod­no od gra­da u ko­me ži­vi iza­šao sa pri­ja­te­ljem i ne­raz­dvoj­nim ri­bo­lo­vač­kim dru­gom Ne­boj­šom Be­li­ćem, maj­sto­rom za iz­ra­du ri­bo­lo­vač­kih šta­po­va (NSB Cu­stom Rods). Re­dov­ni iz­la­sci su ovom tan­de­mu, uz do­sta tru­da, do­ne­li re­la­tiv­no če­ste ulo­ve, kao i pre­ci­znu sli­ku po­zi­ci­ja na ko­ji­ma se smuđ ja­vlja i zna­nje o to­me ko­jim ga je teh­ni­ka­ma mo­gu­će pre­va­ri­ti... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 371-)


dupli-san-dijego

Je­dan od du­pli­ra­nih čvo­rova je i udvo­stru­čeni San Di­je­go džem, zva­ni još i...

trostruki-palomar

Sa po­ja­vom Ber­kley Na­no­fila, ko­ja ni­je ni ple­te­ni­ca ni mo­no­fil, u modu je ušao...

dunavske-carolije

Du­nav je ve­li­ka, mo­ćna i "teško" či­tlji­va re­ka, pa pred­sta­vlja iza­zov za sve ri­bo­lov­ce...

brejd-ring

Braid ring čvor ili u­pre­deni pr­sten čvor upo­tre­blja­va se za ve­zi­va­nje udica...

dupli-uni

Ovo je jedan od najjednostavnijih a naj­vi­še ko­ri­šće­nih čvo­rova za spajanje...

bocna-petlja

Bočna petlja je jedan od je­dno­stav­nih čvo­rova za fi­ksi­ranje bo­čnog pre­dve­za...