Nakon mresta, smuđ će se intenzivno hraniti, ali ne više na istim mestima i u isto vreme kao tokom zime. Sada ga treba potražiti na pozicijama sa izraženim reljefom dna i jačim protokom, a doba dana i dubinu na kojoj ćemo ga naći diktiraju vidljivost, tj. bistrina vode, i vremenske prilike
Bliži se završetak lovostaja na smuđa i otvaranje nove sezone pecanja tog popularnog grabljivca. Onu prethodnu je, verujem, većina nas poodavno proanalizirala, izvukavši pouke i usvojivši nova saznanja, a gubitke u opremi smo popunili. Još ne znamo kakav nas maj očekuje u meteorološkom smislu, od čega zavisi i kakva će strategija ribolova biti potencijalno najproduktivnija, ali neke stvari se ne menjaju i na osnovu njih možemo biti sigurni da će bar neke od kockica koje svake godina slažemo i sada biti na svom mestu, pa ću manje iskusnim kolegama skrenuti pažnju na najvažnije od njih.
OPREMA. Ribolov smuđa je po težini klasifikovan kao srednji, pa te klase treba da bude i pribor kojim ćemo ovu vrstu varaličariti. Zavisno od toga kolike se ribe najčešće javljaju i koje varalice koristimo, naš komplet može biti u rasponu od srednje lakog do srednje teškog. To što smuđ deli stanište sa bucovom i štukom nije od naročitog uticaja na izbor kompleta kojim ćemo ga varaličariti na većini mesta i u većem delu godine (pa i u maju), jer te tri vrste dostižu slične težine, a slična im je i prosečna lovna veličina na većini naših voda; moramo, međutim, uzeti u obzir povećanu aktivnost soma, koji će biti u lovostaju od prvog maja, ali ga to neće sprečiti da napada varalice sve dok se ne povuče sa lovišta i uđe u mrest. Naravno, ne treba ga ciljano loviti, ali ga ne možemo ni sprečiti da uzima iste mamce, u isto vreme i na istim mestima na kojima to čini i smuđ, pa je preporučljivo koristiti »za broj« jaču opremu od one primerene smuđu, da ne bi došlo do oštećenja iste usled većih naprezanja.
Pretočimo li preporuku u oznake na opremi, to znači da čekrk treba da bude kapaciteta minimum 100 m najlona debljine 0,40 mm, upredena struna nosivosti bar 20 lb (9,1 kg), a štap težine bacanja realnih 60 g. Deklarisane težine bacanja štapa su relativne, tj. razlikuju se zavisno od toga koji metod proizvođač koristi za proračun težine tereta koja se može izbaciti na najveću daljinu bez opasnosti od preopterećenja štapa. Osim toga, za nas ribolovce je u praksi težina bacanja i reper za »zaustavnu snagu« štapa, koju moramo poznavati da bismo znali u kojim granicama opterećenja možemo delovati.
A gornja granica težine bacanja štapa je veoma važna zbog još jedne primene u varaličarenju. U maju počinje lov smuđa voblerima, koji su mirovali u kutijama još od novembra. Za kontrolu vođenja većih dubokozaranjajućih voblera (kao i težih glavinjara) važno je da štap bude nešto krući i veće snage... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 426-)