Lov štuke veštačkim mamcima se za većinu naših blinkeraša svodi na bacanje leptira i kašika na barama, šljunkarama, kanalima ili sporim rekama. Ali štuke ima i u rekama mrenskog tipa, poput Južne Morave. Mladi varaličar Slavko Arsić uspešno je hvata na terenima u Grdeličkoj klisuri, i to uglavnom na voblere.
Lovom štuke na varalice na Južnoj Moravi počeo sam da se bavim još kao šesnaestogodišnjak, pre punih osam godina. Za ovu tehniku sam se opredelio zato što mi je bila mnogo atraktivnija od pecanja na kedere, ali i zato što mi omogućava da ribu bez većih poteškoća oslobodim udica i gotovo nepovređenu vratim u vodu, što pri korišćenju živih mamaca često nije slučaj.
Najčešće pecam u Grdeličkoj klisuri, tokom proleća i jeseni, u uslovima koji su drugačiji od onih kakvi vladaju na barama, jezerima i kanalima, zbog čega se i moj način ribolova po mnogo čemu razlikuje od onog koji upražnjava većina kolega štukaroša sa naših voda.
Štuku obično tražim u većim zalivima i virovima sa peskovitim dnom, bez granja i drugih prepreka koje bi mi otežavale ribolov, te sa dubinom koja se (zavisno od vodostaja) kreće od jednog metra do preko tri. U nedostatku zaklona, štuka na takvim lokacijama po pravilu boravi na samom dnu, ali to mi ne predstavlja nikakav problem, jer varalice mogu da joj spustim ispred nosa bez straha da ću ih zbog toga izgubiti, što bi bilo skoro neminovno na mestima sa obiljem zakački (oborenim drvećem, granjem itd.).
NAJVIŠE PAŽNJE OBRAĆAM na mikrolokacije sa naglim promenama u visini vodenog stuba, jer štuke (naročito one krupnije) obožavaju da se kriju na većoj dubini... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 334, od 11.10.2013.)