Kada šarandžija sebi postavi teško dostižan cilj, onda čak ni veliko umeće, upornost, mnogo uloženog vremena i sredstava nisu garancija da će brzo ostvariti ono što je naumio. Nekada je potrebno da prođe i više od 20 godina da se sve kockice slože i da se kapitalac konačno nađe u meredovu, ali ko čeka i trudi se pre ili kasnije i dočeka to o čemu mašta
Nemački ribolovac Bendžamin Grindner, član Radical and Black Cat test-timova (koji promovišu robne marke grupacije Zebco Europe) preko dve decenije bio je posvećen lovu šarana. Za to vreme ubeležio je mnogo impresivnih ulova na brojnim vodama širom Evrope, ali nije uspeo da ostvari svoj san i uhvati kralja ciprinida težeg od 25 kilograma. Poslednjih godina je najveći deo vremena posvetio ciljanom lovu kapitalnih somova, pa je pecanje šarana poprilično zapostavio, ali mu se vratio početkom maja, na jednom malom jezeru u Bavarskoj, na kom je sa klupskim kolegom Mihaelom Frojndom doživeo nezaboravne trenutke i konačno prebacio magičnu granicu o kojoj je toliko maštao. Evo kako je opisao veliko finale te sesije.
»Mihael mi je nedavno predložio da dođem na jezero njegovog udruženja, da tu lovimo šarana, a ja sam konačno ugrabio malo vremena za to početkom maja. On je pecao dva dana pre mog dolaska i uhvatio šarane od 10 i 23,5 kg, što je bilo obećavajuće, ali nam na ruku nije baš previše išlo vreme, budući da su meteorolozi najavljivali kišu i vetar za naredne dane. No na to smo navikli i znamo kako da se spremimo, pa to nije bio razlog za bilo kakvo premišljanje.
Budući da sam dosta pecao na vodama sličnog tipa, relativno plitkim i dosta ujednačene dubine, bez većih prepreka na dnu, nismo morali da mnogo mudrujemo ni oko taktike, već smo napravili hranilište prilično velike površine, široko oko pet metara, ali dugo čak pedesetak, na koje smo bacili primamu, u kojoj je bilo dosta kuvanog kukuruza šećerca, ali i drugog zrnevlja, uključujući i veću količinu kuvanog tigrovog oraha, te Radical Bait Bloody Chicken bojlija, prečnika 16 i 20 mm.
Vremenska prognoza pokazala se kao tačna i polje niskog vazdušnog pritiska koje je donelo visoke temperature vazduha i zagrejalo vodu zamenili su tamni oblaci iz kojih su povremeno sevale munje i pljuštala kiša. Poslednje popodne našeg pecanja bilo je uprkos takvom vremenu vrlo uspešno – uhvatili smo amure od 21,3 kg i 16 kg, a tokom noći i jednog od 19,3 kg. Nakon toga sam bacio poslednje količine primame i proverio sisteme, koji su bili krajnje jednostavni, isti oni koje koristim godinama i u koje imam potpuno poverenje – sa 140 g teškim olovom inlajn tipa (kod kog najlon prolazi kroz sredinu) i 15 cm dugim predvezom od pletenice... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 455-)