Jesen je idealno vreme za lov štuke, kada ona po pravilu najbolje radi i kada se javljaju i vrlo krupne jedinke. A kako u ovo vreme većina ciprinida počinje slabije da jede, mnoge kolege okreću se pecanju »slatkovodne ajkule«. U mini-feljtonu, čiji je prvi deo pred vama, predstavljamo osnovne vrste varalica na koje se lovi jedna od najpopularnijih grabljivica severne hemisfere
Štuka je najproždrljivija i najagresivnija slatkovodna grabljivica i mislim da nema tog modela varalice na koji se ne može uloviti. Ali krupnu štuku, a naročito kapitalnu, nije lako uhvatiti. Ona je ćudljiva i nepredvidiva, pa je teško odrediti periode aktivnosti i način na koji joj treba prezentovati mamac da bi ga ona napala. Zbog toga postoji veliki broj tipova i modela varalica namenjenih za lov štuke. A koja će biti napadnuta, kada i na koji način, zavisi od mnogo činilaca.
Varalica mora da ima niz osobina dobro uklopljenih u celinu da bi bila lovna, bilo u nekoj specifičnoj situaciji ili u različitim uslovima. U prvom redu, treba da ima odgovarajuću težinu i zapreminu da bismo je mogli zabaciti na potrebnu daljinu. Osim toga važne su i njene hidro-dinamičke osobine: brzina tonjenja (ako nije plivajuća), neutralnost (ukoliko je tako konstruisana da lebdi u sloju vode u koji je povlačenjem dovedemo), brzina isplivavanja (ako je plivajuća) i dubina zaranjanja.
Varalica za štuku može da oponaša neki njen prirodni plen: ribe, žabe, vodozemce, gliste, crve, mladunce ptica ili zmija, rakove, insekte itd. Ali i kada ne liči ni na šta od navedenog, ona treba da svojim kretanjem, siluetom, svetlosnim efektima, bojama, vibracijama, akustikom, pljuskanjem, »ploptanjem«, paranjem vode, padom na njenu površinu, vijuganjem po njoj ili tokom tonjenja, mirisom ili nečim drugim isprovocira grabljivicu na napad. Varalica nekad treba da bude uočljivija ili svetlucavija, a nekad manje vidljiva – skoro prozirna. Sve navedene osobine, kao i njihove međusobne kombinacije, omogućavaju primenu različitih prezentacija ili tehnika varaličarenja.
PO KONSTRUKCIJI, varalice na koje se štuka najčešće lovi možemo podeliti na: 1. kašikaste varalice, koje mnogi stariji ribolovci još zovu nemačkim terminom »blinker; 2. leptire ili spinere; 3. džigove; 4. voblere sa kljunom ili bez njega; 5. površince (u koje možemo ubrojati i plivajuće džerkove); 6. tonuće džerkove; 7. pilkere; 8. »kreature«, tj. imitacije glista, žaba, vodozemaca itd; 9. svimbejte – jednodelne ili višedelne varalice od tvrdog ili mekog materijala ili njihove kombinacije, koje se vode ravnomernim okretanjem ručice čekrka, pri čemu ne rade samo repom, već najčešće i skoro celim telom, »teturajući« se sa boka na bok; 10. kombinovane varalice, poput spinerbejtova, četerbejtova i slične, koje imaju rotirajuće krilce ili »voblujuću« pločicu od metala ili plastike i telo u vidu »suknjice« od silikonskih tračica ili od perja, dlake i (ili) nekog sintetičkog materijala, kom može biti dodat i silikonac raznih oblika.
KAŠIKASTE VARALICE se prvenstveno izrađuju od metala (a poslednjih godina pojavljuju se i pojedini modeli od plastike). Oblikom podsećaju na ribicu, a zbog specifičnog, zakrivljenog »S« ili »C« oblika prilikom povlačenja lelujaju kroz vodu. Najbitnija osobina im je srazmerno veličini velika težina, koja u kombinaciji sa prilično aerodinamičnim oblikom omogućava daleke izbačaje i brzo tonjenje (naravno, postoje i vrlo laki modeli, namenjeni za izrazito plitke terene i lov pri površini). Kašike imaju lelujavo kretanje, a njima, primenom različitih tehnika i brzina povlačenja, možemo kontrolisati sve slojeve vode, od dna do površine. Poniklovani modeli i oni sa prizmatik ili hologramskom folijom prilikom lelujanja proizvode jake odbleske, koji iritiraju štuku i izazivaju je na napad i kada nije gladna. Kašikaste varalice su jednostavne konstrukcije i verovatno prvi napravljen veštački mamac za ribolov. Ipak, još uvek postoje situacije kada ih štuka napada radije nego varalice svih drugih tipova... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 466-)