Uprkos atipičnom vremenu za ovo doba godine, očekivani jesenji cug mrene na našim rekama nije izostao. Širom Srbije bilo je lepih ulova i dubinskim metodom (pretežno na fider), ali i vožnjom plovka, kako je lovio autor ovog vrlo zanimljivog teksta
Ribolovom se bavim skoro 15 godina i upražnjavao sam razne tehnike i discipline, od pecanja potočne mrenice na mrmolje i šumske crve, preko lova štuke na kedera i balerinu, do čekanja soma na razne prirodne mamce ponuđene dubinskim metodom. Ali od svih riba koje nastanjuju Južnu Moravu, na kojoj provodim mnogo vremena, oduvek su me najviše fascinirali mrena i skobalj. U poslednjih sedam-osam godina te dve vrste aktivno i ozbiljno pecam i fiderom i bolonjezom, pri čemu tehniku pre svega biram spram uslova na konkretnom terenu. Jesen uvek jedva čekam, jer znam da kad stigne mogu da očekujem dobre ulove. Ipak, ove godine sam joj se posebno obradovao, pošto je Južna Morava u prethodnom periodu dugo bez prekida bila niska, te usled slabog apetita skobalja i mrene ni ulovi nisu bili za hvalu, a ja sam bio ubeđen, poput svih ribolovaca iz Leskovca i okoline, da će zahlađenje i porast vodostaja konačno podstaći pomenute vrste da se aktivnije hrane.
KAO I SVAKE GODINE u ovo doba, rešio sam da u tim poboljšanim uslovima forsiram deo Južne Morave kod sela Biljanica. Tu je reka prilično široka i prosečno duboka od 1,5 do 1,8 m pri srednjem vodostaju, ali oko sredine korita, gde je najdublja, ima ogromnih stena i dubokih useka između glinenih ostrva. Na tom stotinak metara dugom potesu dno je uglavnom glinovito, a na pojedinim mestima se glinene strukture uzdižu skoro do površine, ali ta masa nije kompaktna, već između naslaga postoje duboki kanali, koji su uz to dovoljno široki da se u njima riba zadržava, i kroz koje se lepo može voziti plovak.
Konfiguracija na jednoj od mojih omiljenih pozicija na ovom delu reke je takva da je na prvih desetak metara ispred tačke u kojoj stojim dubina oko 30 cm, a onda se najednom povećava i do 2 m. Ta nagla promena dubine čini fider tehniku teško primenljivom, jer se najlon koji leži na dnu i tvrdoj podlozi lako krza i kida, dok je pecanje bolonjezom mnogo lakše i efikasnije, budući da sa njim imam savršenu kontrolu nad plovkom i sistemom.
ZA TAKAV RIBOLOV KORISTIM bolonjez Shimano Technium EX TE 5 600, dužine 6 m, te mašinicu Shimano Exage 3000 SRB. Iako inače ne upotrebljavam deblji monofil od 0,14 mm, za ovu priliku sam namotao na špulnu najlon Colmic Former od 0,16 mm, ne toliko zbog bojazni da će se javiti posebno velike ribe, koliko zato da bih imao manje problema sa krzanjem o stene i glinovitu podlogu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 468-)