Najveće i najposećenije veštačko jezero na teritoriji Beograda ima prilično šarolik riblji fond, u kom je štuka jedna od najbrojnijih grabljivica, ali nju tu nije nimalo lako uhvatiti, iz više razloga, od kojih na većinu ribolovci ne mogu da utiču. Zato za uspeh treba mnogo upornosti i spremnosti za prilagođavanje
Zvanično, kupališna sezona na Adi Ciganliji traje do 15. septembra, i tek nakon njenog završetka se ponovo sme pecati na celom jezeru. Ali ako se period sunčanih i toplih dana produži, a nekad – kao ove godine na primer – ume da zahvati i veći deo oktobra, onda kupači i dalje svakodnevno posećuju jezero dokle god je vreme lepo, pa pecanje jeste na papiru dozvoljeno, ali je u praksi otežano, a nekada i nemoguće. Osim toga, Svetsko prvenstvo u lovu šarana održano je ove godine u Beogradu na Savskom jezeru od 1. do 7. oktobra, a odmah potom usledio je internacionalni humanitarni šarandžijski kup, koji je trajao sve do 14. oktobra, što je dodatno odložilo početak jesenje sezone rekreativnog ribolova na jezeru.
U TOJ SITUACIJI, MI VARALIČARI koji redovno posećujemo Savsko jezero smo prizivali osetnije zahlađenje, koje bar delom otera kupače, šetače, veslače, vozače pedalina, kupače pasa, ronioce i razne druge rekreativce koji ne vode nimalo računa o tome da i mi koji pecamo imamo pravo na svoj komadić prostora, u kom ćemo se neometano baviti onim što volimo, baš kao i svi gore pobrojani. A i pre nego što smo ga konačno dočekali, izlazili smo povremeno na Adu Ciganliju, pokušavajući da nađemo neko mesto za sebe pod toplim oktobarskim suncem, između smotanih gradskih junoša, koje bacaju kamenčiće u vodu toliko precizno da se neretko desi da i nas pogode, i kupača koji činjenicu da se dok plivaju ka nama ne pomeramo s mesta izgleda tumače kao znak da želimo da izađu iz vode baš tu gde stojimo, valjda da bismo se divili njihovoj pojavi ili opremi za plivanje.
U TIM PRVIM IZLASCIMA, uglavnom smo, naravno, lovili tzv. čmrlje, tj. sitne štuke, među kojima bi se našla tek poneka u meri, težine do nekih 2 kg. U tom periodu, otprilike na svakih petnaestak štukica dođe jedna iole poštenija, ali tu količinu riba nekad uhvatiš za dva dana, a nekad ni za pet, tako da je uspeh sve samo ne izvestan. Ipak, neki stalni posetioci ove vode bili su i u tim veoma teškim uslovima uporni i uspešni u prvoj polovini jeseni. Naravno, prednjači Bogdan Rašović Bogi, iskusni varaličar sa Čukarice. On svake godine uhvati najviše štuka na Savskom jezeru, jureći metrašicu, koja mu je samo ove sezone par puta zamalo izmakla. A u korak sa njim ide Nemanja Stepić, koji najradije lovi soma, a kada vreme njemu omiljene ribe prođe, sa jednakim žarom juri štuku, i ove jeseni upisao je jedan vredan ulov, uhvativši lepu, zdravu i debelu ribu od oko 4 kg na leptir Blue Fox Piker.
KAKO JE SEZONA ODMICALA, polako se otkrivao dobitni šablon, koji se od prošlogodišnjeg ponajviše razlikovao po dobu dana kada je štuka najaktivnija. Naime, za razliku od prethodne sezone, kada su najizgledniji bili poslednji sat pre mraka i sam suton, ove jeseni štuka je ubedljivo najbolje radila od tri do pet po podne u periodu letnjeg računanja vremena, tj. od 14 do 16 č kada se prešlo na zimsko računanje.
Ranojutarnja varaličarenja štuke su se, nasuprot tome, uglavnom pokazala kao čisti promašaji, a kao i uvek, po vedrom danu i bez daška vetra, kada »sunce izbija oči«, kako naš kolega sa jezera Branko Radaković zvani Ličanin voli da kaže, ozbiljnu štuku bilo je skoro nemoguće prevariti. Ličanin je, inače, jedan od onih ribolovaca koji pecaju i kada ne pecaju. Svakodnevno obilazi svoje terene, posmatra vodu i sve oko nje i malo šta mu promiče. Svestrani je ribolovac, koji tačno zna kada je koju vrstu ribe najbolje loviti i na koji način. Jednom prilikom, kada sam ga pita da li je izlazio na varaličarenje štuke, rekao mi je: »A što ću ja izlaziti na varal'cu, kada je ni Bogi ne može dobiti«. On, dakle, strpljivo čeka pravo štučije vreme i ume da ga dočeka.
PRVO OSETNIJE ZAHLAĐENJE u oktobru donelo je nekoliko dana izrazite aktivnosti štuke, koju je najbolje iskoristio Đuro Hajduković, na ribolovačkom forumu Vukovi sa Dunava poznat po nadimku Orka, ulovivši u samo jednom danu, na Allblue kašiku od 22 g (kinesku kopiju čuvenog ABU Atoma od 25 g), štuke procenjene na 1,5 kg 3,5 kg, 3,7 kg i 4 kg, uz nekoliko manjih, dok mu je jedna teška između 5 i 6 kg spala... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 468-)