Premda mu na ruku nisu išli ni hidrološki uslovi niti vremenske prilike, a uz to ni riba nije bila naročito raspoložena za jelo, iskusni varaličar uspeo je da izvuče maksimum iz dvodnevnog boravka na Dunavu kod Kladova i ode kući zadovoljan onim što je doživeo
Novembar je voblerašima izazovan mesec na rekama jer o tome da li će loviti smuđa, štuku, bucova, pa možda i soma, odlučuju brojni faktori. Kederi se sa površine vode polako povlače u dubinu, do koje neretko voblerima i ne možemo dopreti. Ključan faktor za uspešan lov je zato nesumnjivo temperatura vode: što je ona niža, voblerašima su šanse manje, mada to ne znači da nestaju. Sve dok temperatura vode ne padne ispod 10 stepeni, uslovi su sasvim dobri. To ističemo zato što mnogi varaličari prestaju sa bacanjem voblera već u oktobru, dakle pre vremena.
Pored temperature vode, važni su u novembru i njen protok i bistrina. Podrazumeva se da voblerisanju u ovom mesecu pogoduju topliji dani, bez vetra ili sa sasvim slabom košavom. Mnoge od ovih faktora doznajemo, međutim, tek kada izađemo na vodu, pa je svako pecanje na voblere sada mnogo veći eksperiment no što bi bilo samo mesec dana ranije.
NA DUNAV U KLADOVU STIGAO SAM u subotu 9. novembra tokom prepodneva, i odmah izašao »na vodu«, odnosno na poznati kej ispod brane: obradovao me je sunčan i topao dan sa slabom košavom, a oneraspoložio nizak vodostaj reke i njena izrazita, zimska bistrina. Raspoloženje mi je ubrzo podigao prvi raub sitnijeg bucova uz obalu: »Dobro je, kederi su još na površini!«. Ubrzo i drugi, treći... Svi u samoj obali, bucovi sitniji.
Svi pokušaji da ih prevarim na manje voblere i strimere nisu, međutim, dali nikakav rezultat. Sunce i prebistra voda, kao i obilje sasvim sitnih kauglera, nisu se mogli »pobediti« ni najtanjim predvezima ni najlovnijim voblerima.
MENJAM ZATO TAKTIKU I PRELAZIM NA DALEKE zabačaje u rascep struja, gde se u jesen često grupišu bucovi u srednjem sloju, i zato mesto voblera stavljam sitniju glavinjaru. Ova promena donosi mi bucove, koje sam na isti način lovio i prvog i drugog dana ribolova, 10. novembra. Bucov se javljao u kratkim cugovima, očito grupisan u jatima sa manjim primercima, težine od 500 do 700 grama. Svi moji pokušaji da nađem krupnije jedinke, na primer puštanjem glavinjare da još dublje tone ili pretragom dubokoronećim voblerima, ostali su bez uspeha.
U NOVEMBRU, SREĆOM, BRZO PADA mrak, pa je lako posle lova bucova dočekati i lov smuđa voblerima. Tokom potrage za bucovima sreo sam na keju dvojicu blinkeraša koji su lovili šedovima i jednog dubinkaša koji je na dobrom mestu zabacio tri štapa sa izvrsnim, veoma živim sitnim bodorkama. Nažalost, svi su bili bez udarca. Ova informacija, međutim, mogla se dvostruko tumačiti: ili da smuđ ne radi uopšte, ili da je u srednjem sloju vode. Verovao sam u drugo i od 16,30 zabacivao voblere srednjeronce, ali se u mrak košava pojačala. Indikativno je da sam u tom trenutku bio jedini preostali ribolovac na čitavom keju... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 624-)