Pecanje skobalja fider tehnikom iz godine u godinu sve je popularnije na našim tekućicama jer može dati odlične rezultate. Ali da bismo pecanje završili sa punom čuvarkom, moramo se pridržavati nekih bitnih pravila i uložiti dosta truda u svaki izlazak...
Skobalj je najopreznija bela riba u sve tri Morave, jedina kojoj moramo sve ugoditi da bismo je uspešno hvatali. Ali baš zato i volim da ga pecam i izuzetno ga poštujem, iako ga zbog njegovog umeća u odnošenju mamca zovem lopovom. Evo osnovnih pravila kojih se držim kada ga lovim fider tehnikom.
1. IDEALNO VREME za dolazak na vodu je zora. No premda valja rano stići, nipošto ne treba žuriti. Stoga se pripremite polako. Odložite gomilu pribora, na čije ste nošenje kao fideraš osuđeni, i širom otvorite oči i uši još pre nego što počnete sa pecanjem. Nije previše teško uočiti skobalja, jer se sam odaje svojom igrom, kako u ranim jutarnjim satima, tako i u kasno popodne (ali to ne znači da ga je lako hvatati i da to svako može jednako uspešno). Nakon što utvrdimo ima li ove ribe i gde je, moramo pogledom pronaći liniju sudara glavne struje i mirnije vode, na koju bi naša hranilica trebalo da pada. Ako je voda na prvi pogled »ravna«, tj. sa jednoličnim tokom, moraćemo malo bolje da se zagledamo ne bismo li uočili makar i minijaturna »proviranja« ili usporavanja, koja mogu ukazivati na postojanje nekog manjeg kanala na dnu, čiji se uticaj jedva prenosi na površinu. Najbolje u lovu skobalja prolaze oni koji umeju da rastumače sve znake i sitnice, tj. oni koji nastoje da što bolje ovladaju veštinom čitanja vode.
2. VODOSTAJ I BOJA vode su izuzetno bitni. Skobalja ćemo najlakše upecati ako je vodostaj povišen, a boja vode mutnjikava (malo »sura«). U takvim uslovima skobalj je bliže obali i neoprezniji je u uzimanju hrane nego po maloj i providnoj vodi. Uslovi su idealni kada se... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 391/392-)