Kvalitet i privlačnost svake brašnaste primame za ribu mogu se značajno povećati dodavanjem raznih mamaca. Ali da bismo postigli maksimalan efekat, moramo znati i šta treba dodati konkretnoj hrani i u kojoj količini, a i kako sve to treba pomešati i kojim tempom plasirati. Evo šta preporučuje jedan od naših najiskusnijih i najuspešnijih fideraša
Dodavanjem mamaca svaku brašnastu primamu činimo privlačnijom, jer time osim sitnih čestica ribi serviramo i konkretnije zalogaje, što ona primećuje, pa brže ulazi u zonu hranjenja i duže se u njoj zadržava. Mamci se dodaju i prilikom startnog prihranjivanja i kasnije u kontinuitetu tokom pecanja, pa i u eventualnoj masivnijoj dohrani. Možemo ih direktno umešati u prihranu, ali je ipak mnogo bolje držati ih odvojeno od osnovne hrane kako bismo pri svakom punjenju hranilice mogli maksimalno precizno da odredimo šta ćemo i u kojoj količini pridodati (baš ta mogućnost, koju imamo zahvaljujući učestalosti plasiranja primame i lakoći doziranja sastojaka ubačenih u hranilicu, jedna je od velikih prednosti fidera u odnosu na plovak i klasično dubinsko pecanje).
VRLO JE BITNO DA MAMCE DODAJEMO oprezno i rezonski, i u pogledu količine i u pogledu vrste. Istina, to nije toliko važno na srednjim i velikim rekama, na kojima praktično nije moguće preterati s količinom mamaca u hrani (pogotovo mesnih crva), ali zato stajaće i sporotekuće vode (jezera, kanali ali i ribnjaci) uglavnom ne opraštaju greške.
U principu se mogu dodavati sve vrste mamaca, ali ih treba odabirati imajući u vidu vrstu i veličinu ribe koje u konkretnoj vodi ima i koju želimo da lovimo, te intenzitet njene aktivnosti, kao i doba godine.
Tokom hladnijeg dela sezone i kada je riba lošijeg apetita, treba izbegavati krupnije mamce, posebno pelete, bojlije i kukuruz šećerac. Kada je riba slabije aktivna, naročito ako su nam glavne ciljne vrste deverika i bodorka, bolje rezultate skoro bez izuzetka daće mamci tamnijih boja, kao što su pinki crvići, seckane gliste, kasteri (učaureni crvi) i konoplja.
Ukoliko ste rešili da lovite krupnije ribe, prihranjujte krupnijim mamcima a izbegavajte one sitne, pogotovo ako je teren bogat sitnom belom ribom.
NA VEĆINI TERENA PRILIKOM OSNOVNOG (teškog) prihranjivanja ja bacim malo veću količinu mamaca, a onda ih... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 618. -)