Sve više ribolovaca na našim otvorenim vodama lepo prolazi pecajući raznim kombinacijama klasičnog fidera i njegove metod varijante. Takav pristup doneo je zanimljivo pecanje i solidan ulov našem saradniku koji je tom prilikom koristio klasičnu primamu i svima lako dostupne mamce
Krajem avgusta, kada su temperature vazduha svakodnevno premašivale 35 stepeni, a čak i najveće reke bile pregrejane (temperatura Dunava bila je tih dana, primera radi, i preko 27° C), nije bilo moguće ni sa kakvom izvesnošću zaključiti gde bi se mogao očekivati iole bolji ulov, ma kojom tehnikom. Pošto živim u Kovinu, gradiću na levoj obali Dunava, u južnom Banatu, mogao sam da biram između više okolnih kanala, jezera, dunavaca i bara, a posle dužeg razmišljanja i konsultacija s kolegama, od kojih je većina bila prilično neodlučna, kao i ja, opredelio sam se za odlazak na najbližu reku.
U ČETIRI SATA, TOG JUTRA, NA OBALI Dunava nedaleko od Kovinskog mosta su osim mene bili još samo nebrojeni komarci. Ali mrak, prijatna blaga svežina i mirnoća vode dali su mi i volju za pecanjem i nadu da će biti ribe. A tako rano nisam stigao bez razloga, budući da redovno u ovom delu sezone najbolje prolazim u to doba dana.
Izabrao sam mesto na kom je obala blago strma, te je moguće postaviti stolicu kraj štapova i lepo se zavaliti, a sa moje leve strane bila su dva drveta, od kojih je krošnja jednog nadvijena nad samu vodu, što mi je savršeno odgovaralo jer sam mogao da plasiram sistem tačno ispod nje, gde mi se činilo sasvim logičnim da bude i ribe.
Poneo sam štapove Formax Shadow Feeder od 3,9 m, težine bacanja 80 g i Formax Shadow Feeder od 3,6 m, t.b. 70 g, na kojima su bile mašinice Formax Blaze 3000 odnosno Formax Avatar 3000, obe s najlonom debljine 0,22 mm.
Na jači štap montirao sam sistem s kaveznom hranilicom od 50 g i udicom kratkog vrata a veličine 12 (primerenom babuški), na predvezu dugom oko 30 cm. Na kraći i malo slabiji štap – kaveznu hranilicu od 40 g i laganu udicu veličine 14, s dužim vratom i napravljenu od tanke žice, pogodnu za belu ribu. Za primamu sam veče pre pecanja skuvao svoju prekrupu (kulju) Borza Fishing Kulja Vanila (koju odskora pravim), a za mamce sam poneo bele mesne crviće i crvene gliste (đubretarke), nekoliko vrsta pop-apova i kukuruz šećerac.
DOK SAM ČEKAO DA PROVRI VODA za kafu, raspakovao sam sav pribor i u gorepomenutu kulju dodao malo prezle, jer tako dorađena kuvana prekrupa nešto brže ispada iz hranilice nego kada je čista. U 4,30 č sam prvi štap, na kom je mamac bio pop-ap, zabacio na petnaestak metara od obale, dok sam kombinaciju jednog mesnog crvića i tanke crvene gliste, na drugom, plasirao bliže, na 7-8 m. Za početak sam namerno prepunio obe hranilice, kako bi dosta primame virilo iz njih, jer se tako na dnu brzo oslobađaju komadi hrane, koji duže ostaju kompaktni i zadržavaju ribu.
U pet sati, držeći u ruci šolju tek skuvane kafe, uživao sam i u svitanju i u izbacivanju ribe na površini, koje je tada odjednom počelo, kao po komandi. To me je obradovalo, jer sam video dosta sitne bele (veličine šake), pa sam se ponadao da bi se mogla na dnu naći i neka malo krupnija deverika.
NIZAK VODOSTAJ DUNAVA OMOGUĆAVAO MI je da i s hranilicama koje nisu preterano teške sistemi stoje tačno tamo gde mi odgovara, zahvaljujući, naravno, ujedno i tome što sam odabrao takvo mesto na kom je i pri malom vodostaju blizu obale pristojna dubina, u kojoj se riba može očekivati i kada je voda veoma topla, kao što je ovog puta bio slučaj.
Prvi trzaj imao sam na bliže zabačeni štap, a on mi je doneo lepu deveriku, od 300-400 g, sasvim dovoljnu da me trgne iz jutarnje učmalosti i navede da brzo ponovo zabacim, razume se uz prethodno dopunjavanje hranilice kuljom i stavljanje nove gliste i crva na udicu.
Ubrzo sam uhvatio još jednu deveriku, ali znatno sitniju (manju od šake), nakon čega je nastupilo petnaestominutno zatišje, tokom kog sam počeo da se premišljam da li da možda i šarana i babušku potražim bliže obali, kad je već očigledno da je bela riba tu. Kada sam definitivno prelomio da to i uradim, izvadio sam onaj dalje zabačeni štap i zabacio ga na samo 4-5 m od obale, prethodno na udicu umesto pop-apa stavivši zrno šećerca.
TAČNO U ŠEST SATI DOBIO SAM... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 619, od 13.3.2024.-)