Varaličarenje smuđa na rekama širokim tek nekoliko desetina metara nije mnogo drugačije od onog na našim najvećim ravničarskim tekućicama, ali ima i neke specifičnosti. Kao i svuda drugde, osnovno je pronaći dobru poziciju, izazovnu varalicu i njoj primerenu prezentaciju
Kada se pomene varaličarenje smuđa, većina ribolovaca najprije pomisli na velike rijeke, kao što su Dunav, Sava i Tisa. To je i normalno, budući da one imaju značajne populacije te ribe, koja u njima i može mnogo da naraste zahvaljujući velikom životnom prostoru i obilju prirodne hrane. Rijeka Vrbas, na kojoj ja lovim smuđa, nije mala (prosječni protok joj je 33m³/sec), ali nije ni velika kao gore navedene, pa u mom kraju (tj. u okolini ušća ove rijeke) mnoge kolege koje lov te vrste zanima radije odlaze na obližnju Savu zato što je riba u njoj krupnija, a i zato što su usljed veće brojnosti različitih terena mogućnosti za ribolov raznovrsnije. Oni koji se odluče na Vrbasu pecati ovu ribu uglavnom koriste prirodne mamce (najčešće filet), ali ima i nešto nas koji varaličarimo (uzgred, ja već duži niz godina najviše lovim štuku, ali sam od prije nekoliko sezona počeo da na varalice lovim i soma, a potom i da deo vremena posvećujem nadmudrivanju sa smuđem).
PRIRODNI AREAL SMUĐA u rijeci Vrbas seže čitavim tokom kroz srbačku pa čak i laktašku opštinu, a po tvrdnjama nekih kolega poneki smuđ može da se ulovi i znatno uzvodnije, čak i u centru Banjaluke, dok vještački uneta populacija ove grabljivice postoji u akumulaciji Bočac. Ja smuđa lovim u donjem toku, tačnije na teritoriji opštine Srbac, dakle oko 40 km sjeverno od Banjaluke, kod sela Lilić i Razboj Lijevčanski (u kom i živim). Izgledna mjesta za ovog predatora na Vrbasu nije teško pronaći. Uglavnom su to dublji djelovi sa što više potopljenih panjeva i starih klada, te s ne previše brzim protokom, ispod kojih se protežu pješčani sprudovi.
LOVIM ISKLJUČIVO SA OBALE I NAJBOLJE prolazim u septembru i oktobru, ali ako su uslovi dobri, dešava se da se špic sezone (tj. doba kad se ostvaruju najbolji rezultati) produži i na novembar. Posebno su izdašni periodi... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br 622, od 25.10.2024.-)