Si­tu­a­ci­ju ka­da vo­da na­do­la­zi i mu­ti se smuđ ko­ri­sti da bi lak­še do­la­zio do ple­na, ko­ji ne mo­že da ga uoči do­volj­no ra­no da bi po­be­gao, a uz to je če­sto i gru­pi­san na ma­lom pro­sto­ru. Za­to su pro­leć­ne ve­li­ke i po pra­vi­lu sla­bo pro­zir­ne vo­de do­bre za ovog pre­da­to­ra, ali i za nas ko­ji po­ku­ša­va­mo da ga ulo­vi­mo

To­kom po­sled­njih po­la ve­ka sam se uglav­nom za­ba­vljao lo­ve­ći ri­bu. Kao mlad ri­bo­lo­vac učio sam se toj ve­šti­ni slu­ša­ju­ći sta­ri­je i is­ku­sni­je ko­le­ge, te či­ta­ju­ći svu do­stup­nu li­te­ra­tu­ru, ali naj­vi­še, ipak, iz sop­stve­nog is­ku­stva. Od mo­jih po­če­ta­ka, pa i go­di­na u ko­ji­ma sam do­gu­rao ne­gde do sre­di­ne sa­da­šnjeg ri­bo­lo­vač­kog sta­ža, va­ra­li­ča­re­nje je znat­no uz­na­pre­do­va­lo (kao i dru­ge ri­bo­lov­ne teh­ni­ke uosta­lom), a sti­caj okol­no­sti uči­nio je da mno­gim pro­me­na­ma sve­do­čim, dok sam u ne­ki­ma i di­rekt­no uče­stvo­vao. Pri tom ne mi­slim na raz­voj ri­bo­lo­vač­ke opre­me, već na pro­me­ne u stra­te­gi­ji, tak­ti­ci, teh­ni­ci i pri­stu­pu ri­bo­lo­vu kao ve­šti­ni i ho­bi­ju. To is­ku­stvo i mo­ja več­no pri­sut­na že­lja da se u ri­bo­lo­vu usa­vr­ša­vam, te­ra­li su me i još uvek me te­ra­ju da o sve­mu što mi se či­ni bit­nim raz­mi­šljam, te da ana­li­zi­ram i upo­re­đu­jem, tra­že­ći sve ono što bi mo­glo vo­di­ti ve­ćoj uspe­šno­sti u ri­bo­lo­vu. A to šta je va­žno, tj. na šta tre­ba obra­ti­ti pa­žnju, u ri­bo­lo­vu ni­je uvek mo­gu­će re­gi­stro­va­ti na pr­vu lop­tu.

smudj

ZA RAZ­LI­KU OD LOV­CA, ko­ji vi­di svoj plen, po­zna­je nje­go­vo po­na­ša­nje i mo­že ga pra­ti­ti ili če­ka­ti u za­se­di, ri­bo­lo­vac uglav­nom ne vi­di ri­bu, ni­ti zna gde je ona, a i ka­da je vi­di sko­ro ni­ka­da ne mo­že sa si­gur­no­šću zna­ti da li će ona uze­ti ma­mac ko­ji će joj po­nu­di­ti. Stra­te­gi­ja ri­bo­lo­va za­sno­va­na je, da­kle, na pret­po­stav­ka­ma, a one su, opet, ba­zi­ra­ne na ve­li­kom bro­ju pi­ta­nja ko­ja ri­bo­lo­vac se­bi po­sta­vlja, iz­me­đu osta­log i o uti­ca­ju at­mos­fer­skih i hi­dro­lo­ških pri­li­ka na po­na­ša­nje i ape­tit ri­ba, za­tim na spe­ci­fič­ne na­vi­ke i na­čin uzi­ma­nja hra­ne po­je­di­nih vr­sta ri­ba, na naj­pro­duk­tiv­ni­ji na­čin ri­bo­lo­va u da­tim uslo­vi­ma itd. A da bi­smo sma­nji­li broj »ne­po­zna­tih u jed­na­či­ni«, tj. iz­be­gli pi­ta­nja na ko­ja ne­ma­mo od­go­vo­re, sklo­ni smo usva­ja­nju mno­štva ne­pro­ve­re­nih obra­za­ca i ve­ro­va­nja. Ta­ko ih pri­hva­ta­ju­ći, bez sum­nje u nji­ho­vu osno­va­nost, u sta­nju smo da kre­i­ra­mo svoj ri­bo­lov de­ce­ni­ja­ma, ig­no­ri­šu­ći pri tom sva ona prak­tič­na is­ku­stva ko­ja ne idu u pri­log na­sle­đe­nim i usvo­je­nim na­vi­ka­ma. To je čest slu­čaj i pro­blem u ko­ji se la­ko upa­da. Na­su­prot to­me, te­ško je sru­ši­ti mi­to­ve, ali kad je­dan pad­ne i kad se ro­di sum­nja, ne­ret­ko kre­nu da »le­te« i osta­li, kao kar­te od ko­jih je na­pra­vlje­na ku­la. Od­li­čan pri­mer za to pred­sta­vlja pro­me­na sta­va pre­ma ve­ro­va­nju ko­je je iz­ne­dri­lo u na­šoj re­gi­ji naj­ra­spro­stra­nje­ni­ji ri­bo­lo­vač­ki po­zdrav: »Bi­stro!«.

MIT O TO­ME DA SE RI­BA naj­bo­lje lo­vi u bi­stroj vo­di je­dan je od naj­čvr­šće usa­đe­nih u umo­ve ri­bo­lo­va­ca, a sa­da ka­da je ve­ći­na ve­li­kih rav­ni­čar­skih vo­da ma­nje ili vi­še mut­na pra­vi je mo­me­nat da ma­lo po­raz­mi­sli­mo o tom ve­ro­va­nju. Nje­gov glav­ni uzrok ni­je te­ško raz­u­me­ti, jer je za­sno­van pre sve­ga na po­i­sto­ve­ći­va­nju ri­bljeg i ljud­skog vi­da, ko­je nas na­vo­di da sma­tra­mo da ri­be ne vi­de no­ću (tj. da ne vi­de do­bro), jer ni čo­vek ne vi­di (go­to­vo) ni­šta u mr­klom mra­ku. Da­ka­ko, čo­vek ne vi­di do­bro ni u ma­gli, te je sa­svim ra­zu­mlji­vo da će la­ko po­ve­ro­va­ti da ni ri­ba ne mo­že vi­de­ti u mut­noj vo­di. Šta­vi­še, obe go­re iz­ne­te tvrd­nje u ve­zi s ri­bljim vi­dom je­su lo­gič­ne i, što je još bit­ni­je, uglav­nom su isti­ni­te, ali je po­gre­šno sve što se iz to­ga u ve­zi s pri­stu­pom ri­bo­lo­vu mo­že za­klju­či­ti, a što mi du­go ni­smo shva­ta­li.

Na­i­me, i po­red to­ga što je odav­no po­zna­to da su ri­be pri­rod­nom se­lek­ci­jom raz­vi­le svo­ja ču­la na dru­ga­či­ji na­čin ne­go mi lju­di, te da sko­ro si­gur­no ne bi op­sta­le da ni­je ta­ko, mi smo ih du­go pe­ca­li pr­ven­stve­no u bi­stroj vo­di, i to naj­če­šće baš za­to što smo ve­ro­va­li da u mut­noj one ne mo­gu vi­de­ti naš ma­mac i pre­po­zna­ti ga kao hra­nu. Pro­pu­sti­li smo či­nje­ni­cu da one i ne mo­ra­ju da vi­de ne­što oči­ma da bi to pre­po­zna­le kao po­ten­ci­jal­nu hra­nu... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 481-)