Na­ša naj­vi­ša pla­nin­ska aku­mu­la­ci­ja go­di­nama je bi­la va­ra­li­ča­ri­ma in­te­re­sant­na pre sve­ga zbog lo­va kle­na i ban­da­ra (gr­ge­ča). Po­tom je du­že vre­me lov­ci­ma na gra­blji­vi­ce glav­na ci­lja­na ri­ba po­stao som, da bi se u po­sled­njih ne­ko­li­ko se­zo­na mnogi okre­nuli štu­ki. Ona se za re­la­tiv­no krat­ko vre­me po­do­sta na­mno­ži­la, a da do­sti­že za­vid­ne di­men­zi­je po­tvr­dio je i po­če­tak ove ri­bo­lov­ne go­di­ne, ko­ji je za sa­mo ne­ko­li­ko ne­de­lja do­neo neo­bič­no ve­li­ki broj tro­fej­nih ri­ba, iz či­jeg se ja­vlja­nja mo­gu iz­vu­ći ne­ki vr­lo ko­ri­sni za­ključ­ci

Štu­ka je u Vla­sin­skom je­ze­ru tek ne­ko­li­ko go­di­na pri­sut­na u to­li­kom bro­ju da se mo­že lo­vi­ti ci­lja­no. Ona ne na­sta­nju­je ovu pla­nin­sku aku­mu­la­ci­ju pri­rod­no, ni­ti je nje­no na­se­lja­va­nje plod plan­skog uno­še­nja; ile­gal­no su je uba­ci­li ri­bo­lov­ci ko­ji su sma­tra­li da je ova ri­bo­lov­na vo­da vr­lo po­god­no sta­ni­šte za tu vr­stu, iako ra­ni­je ni­ti je­dan pro­gram upra­vlja­nja tom ri­bo­lov­nom vo­dom ni­je pred­vi­đao uno­še­nje štu­ke. No, upr­kos to­me, sa po­ra­stom broj­nog sta­nja po­pu­la­ci­je ove gra­blji­vi­ce, upra­vljač za­šti­će­nog pod­ruč­ja PIO Vla­si­na i ko­ri­snik ri­bo­lov­ne vo­de je go­di­šnjim pla­nom ga­zdo­va­nja i za štu­ku (po­red pa­strm­ke) od­re­dio re­žim ri­bo­lo­va »uhva­ti i pu­sti«.

ŠTU­KA SE NA VLA­SIN­SKOM je­ze­ru lo­vi svim teh­ni­ka­ma re­kre­a­tiv­nog ri­bo­lo­va i u svim de­lo­vi­ma je­ze­ra, ma­nje ili vi­še uspe­šno, u za­vi­sno­sti od do­ba go­di­ne, vre­men­skih uslo­va, vo­do­sta­ja i dru­gih okol­no­sti. Me­đu ri­bo­lov­ci­ma su po­de­lje­ni sta­vo­vi o to­me da li je pri­su­stvo štu­ke u je­ze­ru po­želj­no ili ni­je, ali svi re­dom sa­gla­sni su u to­me da je ve­o­ma za­hval­na za ri­bo­lov, da je na ovoj vo­di iz­u­zet­no bor­be­na i da pru­ža ve­li­ko za­do­volj­stvo pri sva­kom ulo­vu.

Na po­čet­ku ove se­zo­ne uhva­će­no je vi­še krup­nih je­din­ki, što po­tvr­đu­je te­o­ri­ju da toj ri­bi ova vo­da od­go­va­ra, a ne­ke od ulo­va pred­sta­vlja­mo vam ovim pri­lo­gom.

VLA­DI­MIR DI­MI­TRI­JE­VIĆ iz Sur­du­li­ce je u pr­vom ovo­go­di­šnjem iz­la­sku na vo­du, 17. apri­la, oko 11 č pre pod­ne, u ju­go­i­stoč­nom de­lu je­ze­ra – u pri­o­ba­lju ri­da Žar­ko­vi­ca – uhva­tio ka­pi­tal­ku. Tog da­na je na­me­ra­vao da lo­vi je­zer­sku pa­strm­ku, pa je to­me pri­la­go­dio i iz­bor va­ra­li­ca i pri­bo­ra, ali je u jed­nom od pr­vih da­le­kih za­ba­ča­ja, na da­lji­ni od pre­ko 30 m od oba­le, nje­gov tvič-vo­bler Evas od 80 mm u pro­pa­da­nju, pri dnu, na du­bi­ni ve­ćoj od 5 m, sna­žno uze­la ve­li­ka štu­ka. Vla­di­mir je ko­ri­stio štap For­max War­ri­or Spin­ning od 2,4 m, t.b. 5–25 g, i ma­ši­ni­cu Spro Pas­sion R 7000 730 sa upre­de­nom stru­nom Dyne­e­ma Mic­ro Tex, de­blji­ne 0,10 mm, bez pred­ve­za ot­por­nog na štu­ki­ne zu­be, pa je bor­ba bi­la uz­bu­dlji­va i do kra­ja ne­iz­ve­sna. Ka­ko je bio sam na oba­li, na­su­ka­nu za­mo­re­nu ri­bu je br­zo fo­to­gra­fi­sao i od­mah vra­tio u vo­du.

SLAV­KO AR­SIĆ iz Pre­de­ja­na je ove se­zo­ne već ne­ko­li­ko pu­ta lo­vio štu­ku na je­ze­ru, ka­ko u se­ver­nom de­lu – po­red tre­set­nog bu­se­na i u Kur­jač­kom za­li­vu, gde je po­vre­me­no imao ulo­ve ma­njih pri­me­ra­ka, ta­ko i u ju­žnom de­lu – oko po­lu­o­str­va Bra­ta­nov del. Dru­gi maj­ski vi­kend će pam­ti­ti po od­lič­nim ulo­vi­ma, a u ne­de­lju 10. ma­ja je po­sle par ma­njih štu­ka, ko­je je uhva­tio u pod­ne, oko 14 č do­bio i ri­bu du­gu pre­ko me­tra. Slav­ko obič­no pe­ca štu­ku na va­ra­li­ce u de­ko­ru gr­ge­ča, pa je ta­ko i tog da­na, po­red sa­me ju­žne oba­le po­lu­o­str­va, u Pe­pe­ljač­kom za­li­vu, na du­bi­ni ne ve­ćoj od 1 m, iz čam­ca ba­cao svoj omi­lje­ni vo­bler Ra­pa­la Sha­dow Rap od 11 cm u de­ko­ru »Li­ve Perch«, na ko­ji mu je po­sle krat­ke pa­u­ze pri vo­đe­nju teh­ni­kom kre­ni-sta­ni uda­ri­la štu­ka od 103 cm. On je od­mah ose­tio da mu je na šta­pu ve­li­ka ri­ba, pa ju je la­ga­no pri­vla­čio. Gra­blji­vi­ca se du­go opi­ra­la i u ne­ko­li­ko na­vra­ta be­ža­la ta­ko­re­ći iz me­re­do­va, ali se na kra­ju ipak na­šla u nje­mu, a na­kon sli­ka­nja je i vra­će­na u je­ze­ro. Ar­sić je ko­ri­stio kom­plet na ko­ji re­dov­no va­ra­li­ča­ri štu­ku – štap Shi­ma­no Spe­ed­ma­ster CX od 2,7 m, t.b. 21–56 g, ma­ši­ni­cu Shi­ma­no Stra­dic 4000 FKXG, upre­de­nu stru­nu Su­fix 832 od 0,18 mm i če­lič­nu saj­li­cu... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 507-)