Silikonske varalice izduženog oblika, naoružane samo grudnom trokrakom i otežane olovom skrivenim u telu sve se više koriste u lovu bucova (ali i drugih grabljivica) na našim vodama. Pitali smo dva proizvođača i jednog zadovoljnog ribolovca šta ove hibridne veštačke mamce nove generacije čini toliko lovnim
Varalice sa silikonskim telom koje prekriva olovno otežanje naliveno na žičanom nosaču za koji su zakačene dve trokrake jedan su od najčešće korišćenih veštačkih mamaca u našoj zemlji u poslednjih desetak godina. Njih pravi bar nekoliko desetina malih srpskih proizvođača, čiji se modeli uglavnom ne razlikuju previše, a daleko najpopularniji je tzv. sebila oblik, koji gotovo svi imaju u ponudi. Zavisno od veličine koja se kreće od oko 3 do čak 12 cm, ove varalice koriste se uspešno u lovu bandara, klena, protfiša, bucova, smuđa, štuke, mladice i soma, pre svega na rekama, ali i na kanalima i jezerima. Njihovoj efikasnosti doprinosi to što izazovno rade pri različitim brzinama povlačenja i pri vođenju na razne načine, ali i to što ih zahvaljujući ceni koja je niža nego za iole bolje voblere, pa čak i za leptire i kašike renomiranih firmi, ribolovci bacaju i na mesta na kojima ne bi ni pomislili da u vodu spuste ma koji veštački mamac sa dve trokrake.
Dugo se činilo da je za ovaj veštački mamac pronađen idealan i definitivan osnovni oblik i koncept, koji nema nikakvog smisla menjati, ali sada je jasno da je glavinjara ipak dobila mlađeg brata koji se s njom dobro dopunjuje, jer se od nje razlikuje po izgledu i nekim drugim osobinama, a po lovnosti ne zaostaje. To je zapravo silikonski svimbejt – varalica sa ulivenim otežanjem i jednom trokrakom udicom, koja alkicu za kačenje ima na leđima, kao glavinjara, a može se voditi ravnomernim povlačenjem ili džigovanjem, i to različitim brzinama. Postoje dva osnovna modela – sa repnom »pečurkom« (kao na standardnim šedovima koji se vode povlačenjem) i sa završetkom »V« oblika (tzv. lastinim repom, kakav se najčešće viđa na varalicama namenjenim za vertikalno džigovanje, s tim što je ovde okrenut tako da mu »kraci« stoje u istoj vertikalnoj ravni). Zahvaljujući obliku otežanja i njegovom položaju, ove »nove glavinjare« rade slično svojim starijim »rođacima« i efikasne su za sve predatore, a uz to prave znatno manji otpor, pa su posebno pogodne za brze prezentacije (pre svega karakteristične za lov bucova). Dobre osobine ovih varalica su i to što zbog jedne udice nešto manje zapinju za prepreke kada ih spuštamo na dno ili koristimo tamo gde ima krša, ali i to što usled izduženijeg oblika prave manji otpor od klasičnih glavinjara, pa manje opterećuju pribor, te se s njima može loviti lakšim kompletima i tanjom strunom.
Uz sve to, modeli sa repnom pečurkom imaju i dodatnu vibraciju, što ih u nekim situacijama može učiniti još izazovnijim, ali se oni ređe nalaze na tržištu, pre svega zato što... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 513-)