Si­li­kon­ske va­ra­li­ce iz­du­že­nog ob­li­ka, na­o­ru­ža­ne sa­mo grud­nom tro­kra­kom i ote­ža­ne olo­vom skri­ve­nim u te­lu sve se vi­še ko­ri­ste u lo­vu bu­co­va (ali i dru­gih gra­blji­vi­ca) na na­šim vo­da­ma. Pi­ta­li smo dva pro­iz­vo­đa­ča i jed­nog za­do­volj­nog ri­bo­lov­ca šta ove hi­brid­ne ve­štač­ke mam­ce no­ve ge­ne­ra­ci­je či­ni to­li­ko lov­nim

Va­ra­li­ce sa si­li­kon­skim te­lom ko­je pre­kri­va olov­no ote­ža­nje na­li­ve­no na ži­ča­nom no­sa­ču za ko­ji su za­ka­če­ne dve tro­kra­ke je­dan su od naj­če­šće ko­ri­šće­nih ve­štač­kih ma­ma­ca u na­šoj ze­mlji u po­sled­njih de­se­tak go­di­na. Njih pra­vi bar ne­ko­li­ko de­se­ti­na ma­lih srp­skih pro­iz­vo­đa­ča, či­ji se mo­de­li uglav­nom ne raz­li­ku­ju pre­vi­še, a da­le­ko naj­po­pu­lar­ni­ji je tzv. se­bi­la ob­lik, ko­ji go­to­vo svi ima­ju u po­nu­di. Za­vi­sno od ve­li­či­ne ko­ja se kre­će od oko 3 do čak 12 cm, ove va­ra­li­ce ko­ri­ste se uspe­šno u lo­vu ban­da­ra, kle­na, prot­fi­ša, bu­co­va, smu­đa, štu­ke, mla­di­ce i so­ma, pre sve­ga na re­ka­ma, ali i na ka­na­li­ma i je­ze­ri­ma. Nji­ho­voj efi­ka­sno­sti do­pri­no­si to što iza­zov­no ra­de pri raz­li­či­tim br­zi­na­ma po­vla­če­nja i pri vo­đe­nju na raz­ne na­či­ne, ali i to što ih za­hva­lju­ju­ći ce­ni ko­ja je ni­ža ne­go za iole bo­lje vo­ble­re, pa čak i za lep­ti­re i ka­ši­ke re­no­mi­ra­nih fir­mi, ri­bo­lov­ci ba­ca­ju i na me­sta na ko­ji­ma ne bi ni po­mi­sli­li da u vo­du spu­ste ma ko­ji ve­štač­ki ma­mac sa dve tro­kra­ke.

Du­go se či­ni­lo da je za ovaj ve­štač­ki ma­mac pro­na­đen ide­a­lan i de­fi­ni­ti­van osnov­ni ob­lik i kon­cept, ko­ji ne­ma ni­ka­kvog smi­sla me­nja­ti, ali sa­da je ja­sno da je gla­vi­nja­ra ipak do­bi­la mla­đeg bra­ta ko­ji se s njom do­bro do­pu­nju­je, jer se od nje raz­li­ku­je po iz­gle­du i ne­kim dru­gim oso­bi­na­ma, a po lov­no­sti ne za­o­sta­je. To je za­pra­vo si­li­kon­ski svim­bejt – va­ra­li­ca sa uli­ve­nim ote­ža­njem i jed­nom tro­kra­kom udi­com, ko­ja al­ki­cu za ka­če­nje ima na le­đi­ma, kao gla­vi­nja­ra, a mo­že se vo­di­ti rav­no­mer­nim po­vla­če­njem ili dži­go­va­njem, i to raz­li­či­tim br­zi­na­ma. Po­sto­je dva osnov­na mo­de­la – sa rep­nom »pe­čur­kom« (kao na stan­dard­nim še­do­vi­ma ko­ji se vo­de po­vla­če­njem) i sa za­vr­šet­kom »V« ob­li­ka (tzv. la­sti­nim re­pom, ka­kav se naj­če­šće vi­đa na va­ra­li­ca­ma na­me­nje­nim za ver­ti­kal­no dži­go­va­nje, s tim što je ov­de okre­nut ta­ko da mu »kra­ci« sto­je u is­toj ver­ti­kal­noj rav­ni). Za­hva­lju­ju­ći ob­li­ku ote­ža­nja i nje­go­vom po­lo­ža­ju, ove »no­ve gla­vi­nja­re« ra­de slič­no svo­jim sta­ri­jim »ro­đa­ci­ma« i efi­ka­sne su za sve pre­da­to­re, a uz to pra­ve znat­no ma­nji ot­por, pa su po­seb­no po­god­ne za br­ze pre­zen­ta­ci­je (pre sve­ga ka­rak­te­ri­stič­ne za lov bu­co­va). Do­bre oso­bi­ne ovih va­ra­li­ca su i to što zbog jed­ne udi­ce ne­što ma­nje za­pi­nju za pre­pre­ke ka­da ih spu­šta­mo na dno ili ko­ri­sti­mo ta­mo gde ima kr­ša, ali i to što usled iz­du­že­ni­jeg ob­li­ka pra­ve ma­nji ot­por od kla­sič­nih gla­vi­nja­ra, pa ma­nje op­te­re­ću­ju pri­bor, te se s nji­ma mo­že lo­vi­ti lak­šim kom­ple­ti­ma i ta­njom stru­nom.

Uz sve to, mo­de­li sa rep­nom pe­čur­kom ima­ju i do­dat­nu vi­bra­ci­ju, što ih u ne­kim si­tu­a­ci­ja­ma mo­že uči­ni­ti još iza­zov­ni­jim, ali se oni re­đe na­la­ze na tr­ži­štu, pre sve­ga za­to što... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 513-)