Skoro nikome ko je više od jednom bio na nekom komercijalnom reviru ne treba objašnjavati da iako na takvim vodama ribe ima mnogo više nego u otvorenim nije uvek lako za kratko vreme je podstaći da se hran,i i to baš onim što smo mi spremili za primamu i mamac. Ovog puta je vrsni šarandžija sa svojim kolegom uspeo u tome
Jezero Tresetište nalazi se u Bačkoj, 4 km od Palića, u Subotičko-horgoškoj peščari, na jedva stotinak metara od granice sa Mađarskom. Pruža se u pravcu severozapad-jugoistok, u dužini od 400 m, široko je 110 m, a prosečna dubina mu je od 2 do 2,6 m. Veštački je formirano nakon što je šezdesetih godina na tom terenu vađen treset a voda ispunila tako nastale jame. Tu su potom napravljene plaže, pa je ono jedno vreme bilo popularno izletište lokalnog stanovništva, ali je onda postepeno palo u zaborav. Novi život jezera počeo je pre dvadesetak godina, kada su brigu o njemu preuzeli entuzijasti iz palićkog USR Šaran. Oni su od njega napravili komercijalni revir, zvanično otvoren 2003, koji je ubrzo postao jedna od najpopularnijih »uhvati i pusti« stajaćih ribolovnih voda u regionu. Na Tresetištu se u normalnim okolnostima održavaju razna vrlo jaka takmičenja, ali na jezeru koje se nalazi u predivnom ambijentu peščare a usred borove šume i prebogato je šaranom i amurom i nastanjeno raznim drugim »mirnim« i grabljivim ribama uživaju u rekreativnom ribolovu mnoge moderne šarandžije, tokom cele godine.
Moj drug Andreja Dinić i ja, od 7. avgusta u 7 č do 10. avgusta u 17 č, izuzetno smo uspešno pecali na mestu broj 8. Za prihranu smo koristili bojlije švajcarske firme Mbaits.ch, tigrov orah, šećerac i ribnjačke pelete. Te sastojke smo dodatno tretirali prelivačem M Baits Amino Sweet Fruit i nekim drugim, a mamce – bojlije Mbaits.ch Squid-Octopus, Plum-Shellfish i M1 – aromama i raznim tečnim dodacima nekoliko renomiranih firmi.
SILOM PRILIKA SAM MORAO da odstupim od svojih proverenih recepata i da dosta improvizujem, budući da zbog višemesečne vanredne situacije nisam bio u mogućnosti da obezbedim sve komponente koje bih inače koristio, ali sam uspeo da nađem dobitnu kombinaciju i za prihranu i za mamce. Kako je vreme prolazilo, riba je sve bolje radila, tako da smo pred kraj pecanja u više navrata imali ribe i na po dva štapa istovremeno (tzv. dabl ran). Za 80 sati aktivnog ribolova uhvatili smo više od pola tone ciprinida, i to jednog amura od preko 15 kg i 46 šarana, među kojima je bilo i dosta velikih – od 17 kg, 18 kg, 19 kg, pa i težih od 20 kg. Najveća riba kampanje bio je golać... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 514-)