Vertikalno džigovanje steklo je poslednjih godina širom Evrope i kod nas veliki broj pristalica, jer omogućava brzu pretragu terena i izazovno prezentovanje mamca kom aktivne grabljivice često ne mogu da odole. Nekada, međutim, ta tehnika nije primenljiva, a odličan rezultat možemo postići još uvek klasičnim prezentacijama, koje su mnogi bezrazložno otpisali, iako su u nekim situacijama i dalje vrlo efikasne
Kao većina kolega koje na Dunavu kod Grocke, Vinče i Ritopeka love grabljivice iz čamca, poslednjih godina i ja najčešće koristim tehniku vertikalnog džigovanja. Njom se smuđ, som i štuka love i na kedera i na silikonske varalice, iz čamca nošenog snagom toka. Pri tom mamac ne zabacujemo i ne privlačimo, već ga spustimo direktno ispod vrha štapa i trudimo se da ga držimo što bliže dnu, dopuštajući i povremene kontakte (kako bismo bili sigurni da nije suviše izdignut i uverili se kakva je podloga, jer tamo gde ima kamenja i krša možemo sa većom verovatnoćom očekivati ribu). Na taj način pretražujemo veliki teren za srazmerno kratko vreme, a ukoliko se grabljivica negde javi, obično nastojimo da to mesto što tačnije lociramo po orijentirima na obali i da se brzo ponovo spustimo istom linijom.
»VERTIKALISANJE« JE VRLO EFIKASNA tehnika u većini situacija, s tim što u bistroj vodi skoro uvek bolje rezultate daje keder okačen na udicu sa džig glavom, dok u mutnoj varalica može biti lovnija jer je riba može locirati po vibraciji koju proizvodi. Ali, ukoliko je tok prebrz ili vetar duva tako da pravi talase i ubrzava kretanje čamca ili ga praktično drži u mestu, ribolov na ovaj način postaje komplikovan i slabo produktivan ili čak nemoguć. No i za takve situacije postoji rešenje, koje sam sa uspehom primenio pre desetak dana
Kada sam te srede, sredinom avgusta, izašao na Dunav oko 10 sati (što se može kada se lovi iz čamca, budući da nije nužno da budemo na vodi onda kada predatori prilaze obali da bi se hranili), video sam da je reka u nadolasku i da je dosta zamućena, a po površini je nosila travu, granje i razne druge nečistoće. U prvi mah mi se učinilo da tok ipak nije prebrz i da ima smisla probati vertikalnim džigovanjem, pa sam se koji put spustio jednom od omiljenih linija, ali pošto mi je olovna glava poprilično kasnila za čamcem, a riba očigledno nije bila raspoložena za jurnjavu za plenom koji voda nosi, imao sam samo par kilavih »bešenja na kedera«, koja sam kasno registrovao, i sve kontre su mi odlazile u prazno.
REŠIO SAM ZATO DA SE USIDRIM i probam da tako lovim na kedera sistemima sa olovom u obliku metka. Kako sam po običaju poneo dva štapa koja koristim za lov smuđa – CTS Elite SD od 2,59 m, t.b. 35–75 g i Gamakatsu Akilas od 2,7 m, t.b. 15–60 g, montirao sam na oba isti sistem (vidi okvir – prim. ur.). Jedan sam zabacio pored zakačke iznad koje sam stao i ostavio ga da tu stoji (taj način lova u žargonu zovemo »patos«) ... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 514-)