Koliko god dobro da se spremimo i potrudimo, očekivani rezultat nekada izostane, bilo da riba ne radi, bilo da radi lošije nego što smo se nadali ili da se javlja neka druga vrsta, a ne ona koju smo želeli da pecamo. Ali ima i situacija u kojima nam se sve uloženo višestruko vrati i kada sve ide baš onako kako smo hteli, a te ribolove posle dugo pamtimo i prepričavamo. Ovaj je bio jedan od takvih
Nakon obilnih kiša i mnogih oscilacija vodostaja, još jednom smo se ovog ljeta zaputili na Savu, ovoga puta četrdesetak kilometara nizvodno od Zagreba, na teren na kome ranije nismo bili. Počelo je dugim i mukotrpnim probijanjem kroz gustu šikaru i blato, na što sam i računao, pa sam unaprijed pribor i opremu sveo na minimum, no ni tako nije bilo nimalo lako stići do vode. A blata je bilo i na samome mjestu, na kome se čistog prostora našlo tek toliko da se gotovo nismo mogli ni mrdnuti. No dečki koji su ovu poziciju sa dubinom od oko 3 m, mirnim tokom i podosta granja i drugih prepreka preporučili rekli su nam da ima velikih deverika, a tako se i meni činilo. Odmah po dolasku sam prepipao dno i odlučio loviti na oko 30 m, te sam na tu daljinu odmah zaklipao najlon na roli i dao se na spremanje hrane.
KAKO MI JE CILJ BIO loviti isključivo deveriku, pomiješao sam najprije jednake djelove klasičnog Sensas 3000 Super Riviere Bremes (koji mi je bazna hrana za većinu riječnih ribolova, jer je odličan za mnoge ribe, ali ipak najbolji za deveriku) i Sensas 3000 Explosive Bremes, potom ubacio i nekoliko stotina grama najobičnije prezle, da povećam masu, te sve dobro na suho promiješao (jedan dio krušnih mrvica ostavio sam sa strane, da mogu popraviti hranu za slučaj da je prevlažim). Masu koja je već imala prijatnu slatkastu aromu dodatno sam zamirisao sa oko 2,5 dl tečnog aditiva Sensas Aromix Gross Poissons (Big Fish, tj. Velika riba), prethodno razblaženog u malo vode, a potom sam ulio još oko 1 l vode, sve nanovo temeljito izmiješao i ostavio da odstoji petnaestak minuta prije prosijavanja, koje je obavezno da bi smješa dobila zraka, da bi se sve čestice ravnomjerno navlažile i da bi se razbile krupnije grudvice. Dobili smo tako jednu slatku kombinaciju hrana, dosta ljepljivu i tešku. Dok sam slagao sistem, zamamni voćni miris širio se šumom kraj Save, a ja sam se nadao da će krupne deverike dobro reagirati na njega.
NAPRAVIO SAM SISTEM SA fider gumom. Ona amortizira snažne udarce ribe, koji pod obalom ili pred podmetačem mogu biti fatalni za predvez, a dobro se pokazala i ako hranilica zapne za neki zadjev u vodi, jer ovako riba nije na tvrdoj vezi, pa ne može lako pokidati tanki najlon, već nekada možemo hranilicu iščupati prije nego predvez pukne. Sistem sam napravio tako što sam najprije na osnovni najlon stavio roling virblu Pirconi, na koju sam montirao varaličarsku »brzu« kopču, a potom sam na njega navukao gumenu perlicu. Za fider gumu Drennan Power Gum od 0,65 mm, za koju vele da nosi 6,3 kg (a svakako mnogo više nego tanki predvezi), najjednostavnijim omčama sa gornje strane sam vezao običnu virblu, a sa donje kopču za brzu izmjenu predveza. Virblu sam za osnovni najlon fiksirao svojim omiljenim »raščupanim čvorom« (zapravo duplim običnim klinčom), koji se vezuje tako što poduplamo najlon, provedemo ga kroz okce virble, okrenemo 4-5 puta budući slobodni kraj oko nosećeg i vratimo ga kroz tim namotavanjem formiranu početnu omču, zatim sve to dobro navlažimo, poravnamo i zategnemo, pa odrežemo viškove na samo par milimetara; time smo dobili jedan od najpouzdanijih čvorova koje znam... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 514-)