I ove jesenim, ribolovci su na Savsko jezero u Beogradu navalili odmah po završetku kupališne sezone. Varaličari da jure štuku, bandara i smuđa, a fideraši da čekaju početak cuga krupne deverike, po kojoj je ovaj revir i poznat. U početku su uglavnom lovili cverglane, sitne deverike, lepe bodorke i ponekog bandara, ali ni ne pomišljaju na odustajanje, jer lopatare samo što ne krenu.
Posle višemesečne prisilne pauze zbog sezone kupanja, konačno je Savsko jezero (Ada Ciganlija) ponovo u punom kapacitetu otvoreno za ribolov. Tokom prve polovine oktobra, uprkos ukupno uzev prilično lošem vremenu, na »beogradskom moru« je bilo podosta fideraša i varaličara, a ja ću vam ovoga puta preneti zapažanja ovih prvih.
Za razliku od ranijih godina, kada se u ovom delu sezone najviše pecalo na pregradi kod Taložnika, početkom ove jeseni epicentar fider dešavanja je na desnoj obali, između kafića Plaža i Sanset. Glavni razlog za to je što se tu nalazi takmičarska staza, na kojoj predstoje nadmetanja u disciplinama fider i plovak, pa veći broj takmičara tu trenira, a ambiciozniji rekreativci koriste priliku da »ukradu« malo znanja, ali i da pecaju na potesu koji se intenzivno hrani, usled čega se na njemu i riba zadržava.
Najveći problem koji godinama muči ribolovce na celom jezeru, pa i na pisti, jeste pojas drezge, koji počinje na 10-15 m od obale, a završava se na oko 20 m od nje. On nepovoljno utiče na ribolov, jer otežava i indikaciju trzaja i izvlačenje ribe, a na nekim mestima ga i potpuno onemogućava (na radost pecaroša, u toku je mašinsko sečenje drezge – vidi okvir na str. 21). Kako jedno zlo retko kada ide samo, »povampirio« se i cverglan, koji je u poslednje dve sezone bio veoma redak, te se ponovo lovi u velikim količinama. Nijedan poznati metod za izbegavanje ovog nasrtljivca zasad ne daje rezultate, pa ribolovcima ostaje samo da ga bez milosti izlovljavaju. Zanimljivo je, međutim, da se uprkos mnoštvu cverglana hvataju i veoma lepe (tj. krupne) bodorke.
U prve dve nedelje oktobra deverika nije bila naročito aktivna i uglavnom se za ceo dan pecanja dobijala jedna do dve po ribolovcu. Ali to ne čudi dobre poznavaoce Ade, jer ona po pravilu proradi u drugom delu ovog meseca, nakon nekoliko takmičenja na kojima se baci dosta hrane, što privuče ovu ribu bliže obali. A kako je špic sezone pred nama, evo nekoliko saveta za uspešan ribolov krupnijih riba fider tehnikom na najpopularnijem beogradskom jezeru... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 335-)