Živi keder (najčešće babuška duga do desetak centimetara) ubedljivo je najčešće korišćen prirodni mamac za štuku na našim vodama. Ribolovci iz mnogih zemalja zapadne i severne Evrope sa velikim uspehom koriste mrtve kedere, i to morske bar jednako često koliko i rečne. Svoj recept za uspeh u takvom ribolovu otkriva jedan od najčuvenijih štukaroša našeg kontinenta.
Jedna od najboljih strana lova štuke jeste to što postoji mnoštvo načina da ovu grabljivicu uhvatimo. Neki mogu biti skopčani sa ozbiljnim fizičkim naporom, recimo ako pecamo klasičnim mušičarenjem ili varaličarimo na džerkove. Kada se nakon takvog celodnevnog ribolova vratim kući i sednem na kauč, često otvorenih očiju ne dočekam ni početak crtanog filma. To se, međutim, veoma teško može desiti onima koji štuku love na statičan način, sedeći na jednom mestu i čekajući da im riba udari na prirodni mamac. Naime, nakon što sve pripremi i zabaci štapove, takav štukaroš može da se zavali u stolicu u iščekivanju udarca i prekraćuje vreme praveći sisteme, uživajući u krajoliku, pa i povremeno dremajući (što meni ne pada na pamet, jer sam odavno spoznao da u trenucima kada u prirodi vlada mir često možemo posmatrati ribe i razne druge divlje životinje iz blizine koja nam je u drugačijim okolnostima teško zamisliva).
Ali, varaju se svi oni neiskusni ribolovci koji su nakon ovakvog uvoda pomislili da je dosadno loviti štuku na prirodne mamce. Naravno, i to se može desiti, naročito ukoliko se ne pripremimo kako treba i sve prepustimo slučaju. No ako dobro uradimo domaći, uz malo sreće očekuju nas mnoga uzbuđenja. Stoga se nadam da ćete u redovima koji slede pronaći nešto što će vam pomoći da uživate u štukolovu, pa možda i da uhvatite neku trofejnu ribu tokom ove jeseni i zime. (Zbog zakonske regulative u onim zapadnoevropskim zemljama u kojima peca, autor teksta koristi isključivo mrtve kedere, pa je ovaj tekst posvećen lovu na taj mamac, ali skoro sve što je u njemu napisano o priboru i tehnici važi i za pecanje na žive ribice – prim. prir.)
Okvirni pregled osnovnog pribora za pecanje štuke na kedere počećemo od štapova. Moderne šarandžije u principu su već opremljene, jer će svaki srednje jak parabolik od 3,6 ili 3,9 m, sa t.c. od 2,5 lb ili 3 lb, dobro poslužiti i u ove svrhe. Ako se neko pita zašto štap ne bi mogao da bude i malo manje snažan, s obzirom na veličine koje šarani i štuke dostižu, odgovor je krajnje jednostavan: zato što veličina riba koje ćemo loviti i nije faktor na osnovu koga biramo štap, već je to težina koju zabacujemo. U lovu šarana, osim olova, najčešće teškog 60–100 g, zabacujemo još samo mamac i povremeno PVA paketić sa malo primame, što je, kada se sve sabere, još uvek mnogo lakše od ukupne težine štukaroškog olova (manje-više istog kao u prethodnom slučaju) i mamca, budući da ona po pravilu prelazi 200 g čak i kada grabljivici ne nudimo naročito veliki zalogaj... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 335-)