Fideraši na jezeru Ada Ciganlija najčešće ciljano pecaju deveriku, koja nije naročito brojna, ali dostiže zavidnu težinu u odnosu na prosek u našim vodama. Zbog srazmerno male količine ribe, veoma bistre vode i pojasa trave oko kog se peca, ovaj ribolov veoma je zahtevan, ali kada se ribolovac dobro spremi i uz to ima malo sreće, može se nauživati i početkom decembra
Tokom jeseni i na samom početku zime ribolov na beogradskom Savskom jezeru (Adi Ciganliji) može biti vrlo produktivan, iz više razloga. Jedan od bitnijih jeste taj da sada ima mnogo manje trave nego u toplijem delu godine, a nema kupača, od kojih preko leta celodnevno pecanje uopšte nije moguće (a na najvećem delu jezera nije ni dozvoljeno). Sa drugarima Sergejem, Tomislavom, Milošem i Nikolom iz Energo tima nedavno sam organizovao jedan trening ribolov, tj. zajedničko fider pecanje na jezeru, koje je bilo veoma uspešno i pomoglo nam je da dosta toga proverimo i isprobamo, a i da zapazimo ponešto novo.
Po dogovoru, na takmičarskoj stazi na jezeru našli smo se u sedam sati i odmah rasporedili na jednakom rastojanju (simulirajući uslove na takmičenju). U narednih šezdesetak minuta pripremili smo pribor i opremu, te sondirali teren ispred sebe, i u osam smo započeli sa ribolovom.
JA SAM ODLUČIO DA NE PECAM u plitkoj vodi, ali ni u najdubljoj, pa ribu nisam tražio ni sasvim blizu pojasa guste trave, gde ume da se zadržava, ali ni previše daleko (duboko), već na 37 m od obale, gde je dubina bila oko 9 m. Kako je voda već bila vrlo hladna, nismo se nadali iole boljoj aktivnosti ribe, ali smo, naravno, nameravali da pokušamo sve što možemo da je navedemo da se hrani. Svi smo u isto vreme obavili početno (»teško«) hranjenje, a ja sam, kao i obično na Adi Ciganliji, bacio nešto više primame nego što bih uradio na nekom drugom jezeru – 10-12 AS Jumbo hranilica, u koje sam ubacivao dosta iseckanih glista i nešto mrtvih crva. Primamu sam napravio krajnje jednostavno, pomešavši 2 kg hrane Goldenfish Golden Bream sa 1 kg lake zemlje, koja pravi »maglu«, što deverika obožava u bistroj vodi, jer se oseća manje ugroženo i slobodnije hrani.
VEOMA NAS JE ZAČUDILO što je riba počela da se javlja posle samo desetak minuta; to je, naime, krajnje neuobičajeno za Savsko jezero u ovom periodu. Ali još čudnije je bilo to što su se javljale isključivo... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 521-)