Ako se varaličari koji pretežno love smuđa u nečemu skoro bez izuzetka slažu, onda je to uverenje da se ta riba na voblere lovi tokom proleća, leta i prvog dela jeseni, dok su kasna jesen i zima rezervisani za varalice od silikona i meke gume, koje se mogu sasvim sporo voditi pri dnu. Malo je onih koji voblere bacaju i u ovom delu sezone, iako njihovi rezultati govore da to i te kako ima smisla
Mnogi ljubitelji varaličarenja smuđa malo u šali, ali znatno više u zbilji, kažu da je najbolje doba za lov njima omiljene vrste ono kada su ribolovcima nosevi crveni, naravno od zime. Ne treba, međutim, to shvatiti kao da je sada lako napecati se jedne od najcenjenijih grabljivica. Upravo je obrnuto – u ovom periodu su udarci retki, a ima i dana kada se za nekoliko sati bacanja ne desi baš ništa, ali su zato ribe po pravilu krupne i nije neuobičajeno da se uhvati i kapitalac. No da bi se »staklenooki« uspešno lovio u veoma hladnoj vodi i na temperaturama vazduha koje su često oko nule, pa i niže, potrebno je veoma dobro koristiti kratak dan i što pre pronaći mesto na kome se nalazi neki smuđ raspoložen za jelo, pogoditi period kada se hrani i spustiti mu pred nos varalicu kojoj neće moći da odoli. Već početkom decembra većina varaličara odlaže kutije sa voblerima, kojima će se vratiti tek u maju, posle lovostaja, a do zabrane koriste silikonce, i to većinom one od izrazito meke gume, koji vibriraju i pri najsporijem vođenju, tj. i onda kada ih u iole jačoj struji držimo u mestu. Početkom ove godine, međutim, uslovi nisu bili tipično zimski jer su i Dunav i druge ravničarske reke natprosečno visoki i zamućeni zbog neočekivano obilnih padavina širom Evrope, pa i kod nas. U takvim okolnostima moglo se loviti i nešto krućim gumama, ali i voblerima, što sam ja i iskoristio da varaličarim na jedan od omiljenih načina.
JA SAM, NAIME, JEDAN OD ONIH malobrojnih blinkeraša koji smuđa zimi posebno rado love baš na dubokoroneće voblere – po mom mišljenju odličan izbor za lov krupnih riba, koje nisu previše zainteresovane za jurnjavu, ali su i te kako voljne da sa malo truda dođu do povećeg plena, kojim će za duže vreme namiriti potrebe za kalorijama.
Visok vodostaj Dunava, koji je početkom januara bio i mutan i brz, išli su mi na ruku jer je smuđ bio prosto primoran da se primakne obali i potraži zaklon od jake struje, u kojoj bi morao da troši mnogo energije samo da bi se održao u mestu, a pri tom mu je veoma teško da dođe do količine hrane dovoljne da veliki utrošak nadoknadi. Pre nego što sam krenuo da ga tražim, uradio sam ono što i inače činim – pokušao sam da u glavi do detalja zamislim trenutnu situaciju iz smuđevog ugla i da tako dođem do dobitne kombinacije, tj. da u skladu sa konkretnim uslovima odredim na kakvim mestima treba da ga tražim, na kojoj dubini, koliko velikim varalicama, u kojim dekorima i kakve vibracije. Iskustvo mi je govorilo da će pravi izbor biti vobler u drečavom dekoru, koji će riba moći da primeti i u uslovima vrlo slabe vidljivosti, u kakvim će joj pomoći i vrlo glasna »zvečka«. I pokazalo se da nisam pogrešio, jer sam uspeo da otvorim sezonu ulovom lepe ribe... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 524-)