Moderan dizajn u ovom slučaju nije zamka iza koje se kriju plastični delovi i slabašna mašinica. Hart N. 3.0 je u potpunosti napravljen od metala, a po kapacitetu, prenosnom odnosu i konstrukciji primeren je raznim vidovima srednjeg varaličarenja
Robna marka Hart izuzetno je cenjena u matičnoj Španiji, a poslednjih godina postepeno se sa njom upoznaje ostatak Evrope, pre svega posredstvom njenog varaličarskog programa, u kom ima mašinica, štapova, varalica, odeće i obuće, te raznog sitnog pribora, alatki itd. Na srpskom tržištu je Hart prisutan od 2016, zahvaljujući niškoj kompaniji Gepe Fishing, koja već dugi niz godina izvozi širom sveta svoje plovke i uvozi razni ribolovni pribor.
Čekrk koji ovom prilikom predstavljamo svrstava se u proizvode gornje klase Hartove ponude. Model N. 3.0 veoma je moderno i elegantno dizajniran, ali i napravljen tako da duže vreme pouzdano služi aktivnim ribolovcima, kojima treba robusna mašinica snažnog mehanizma, takva da pri tom dobro slaže strunu i ima preciznu a jaku kočnicu, primerenu napravi čija je špulna velikog kapaciteta u odnosu na veličinu i težinu kućišta. Po kataloškim podacima, model 4000 (o kom ovde pišemo), prima 230 m najlona prečnika 0,33 mm, što je za oko 15 % više nego što staje na po težini i veličini kućišta sa ovim čekrkom uporedive Shimano mašinice veličine 5000).
N. 3.0 JE U POTPUNOSTI NAPRAVLJEN od metala, tj. ima aluminijumsko kućište, rotor, špulnu i ručku, a merenje na digitalnoj vagi pokazalo je da sa punom špulnom teži 352 g, što nije mnogo s obzirom na kapacitet kalema, veličinu kućišta i upotrebljeni materijal (poređenja radi, izmerio sam nekoliko mašinica sa metalnim kućištem i sličnim kapacitetom koje su mi se našle pri ruci: Shimano Stella 5000 FA – 175m/0,35mm – 371 g; Quantum Cabo 40 – 180m/0,35mm – 413 g; Tica Taurus 4500 – 190 m/0,35mm – 441 g; osetno je lakša samo Daiwa Freams 3000 A, koja teži 314 g, ali je i znatno manjeg kapaciteta – 185m/0,30mm). Sa navedenom težinom N. 3.0 4000 odlično leži i na izrazito laganim varaličarcima za srednji i srednje teški slatkovodni ribolov dugim od 2,7 do 3,3 m. Samo kućište je kompaktno, a radi uštede u težini šuplji su »vrat« i rotor, dok je špulna izbušena mnoštvom šestougaonih rupa, pa je ne samo vrlo lagana već i izuzetno dopadljiva.
Premda nisam mašinac niti privatni detektiv, poredeći spoljašnjost, šemu sklopa i ono što se može videti bez otvaranja kućišta Harta N. 3.0 i nekoliko modela raznih firmi koji liče na ovaj (uključujući i preskupi Megabass Racing Condition 256), usuđujem se da pretpostavim da se ova mašina proizvodi u jednoj od Daiwinih fabrika na Tajlandu, koje mnogi znalci izuzetno cene i bar kad je reč o kvalitetu boljih i skupljih štapova i čekrka koje iz njih dolaze – čak stavljaju u rang sa japanskim. Međutim, više od toga, u uverenju da je ovaj čekrk zaista napravljen solidno i sa idejom da izdrži velika opterećenja i četvorocifren broj radnih sati pod ozbiljnim opterećenjem, učvrstio me je pogled na šemu sklopa, na kojoj se vidi da je osam čeličnih kuglagera postavljeno na sva strateški bitna mesta, uključujući špulnu (u kojoj su dva ležaja), vođicu strune, osovinu, ručku i zupčanike (na kojima su ukupno tri lagera), što nije uvek slučaj ni na čekrcima koji koštaju i duplo više od ovog (primera radi, gorepomenuti Megabass model nema lagere u špulni, na ručki i u vođici)... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 405-)