Mo­de­ran di­zajn u ovom slu­ča­ju ni­je zam­ka iza ko­je se kri­ju pla­stič­ni de­lo­vi i sla­ba­šna ma­ši­ni­ca. Hart N. 3.0 je u pot­pu­no­sti na­pra­vljen od me­ta­la, a po ka­pa­ci­te­tu, pre­no­snom od­no­su i kon­struk­ci­ji pri­me­ren je ra­znim vi­do­vi­ma sred­njeg va­ra­li­ča­re­nja

hart

Rob­na mar­ka Hart iz­u­zet­no je ce­nje­na u ma­tič­noj Špa­ni­ji, a po­sled­njih go­di­na po­ste­pe­no se sa njom upo­zna­je osta­tak Evro­pe, pre sve­ga po­sred­stvom nje­nog va­ra­li­čar­skog pro­gra­ma, u kom ima ma­ši­ni­ca, šta­po­va, va­ra­li­ca, ode­će i obu­će, te ra­znog sit­nog pri­bo­ra, alat­ki itd. Na srp­skom tr­ži­štu je Hart pri­su­tan od 2016, za­hva­lju­ju­ći ni­škoj kom­pa­ni­ji Ge­pe Fis­hing, ko­ja već du­gi niz go­di­na iz­vo­zi ši­rom sve­ta svo­je plov­ke i uvo­zi ra­zni ri­bo­lov­ni pri­bor.

Če­krk ko­ji ovom pri­li­kom pred­sta­vlja­mo svr­sta­va se u pro­iz­vo­de gor­nje kla­se Har­to­ve po­nu­de. Mo­del N. 3.0 ve­o­ma je mo­der­no i ele­gant­no di­zaj­ni­ran, ali i na­pra­vljen ta­ko da du­že vre­me po­u­zda­no slu­ži ak­tiv­nim ri­bo­lov­ci­ma, ko­ji­ma tre­ba ro­bu­sna ma­ši­ni­ca sna­žnog me­ha­ni­zma, ta­kva da pri tom do­bro sla­že stru­nu i ima pre­ci­znu a ja­ku koč­ni­cu, pri­me­re­nu na­pra­vi či­ja je špul­na ve­li­kog ka­pa­ci­te­ta u od­no­su na ve­li­či­nu i te­ži­nu ku­ći­šta. Po ka­ta­lo­škim po­da­ci­ma, mo­del 4000 (o kom ov­de pi­še­mo), pri­ma 230 m naj­lo­na preč­ni­ka 0,33 mm, što je za oko 15 % vi­še ne­go što sta­je na po te­ži­ni i ve­li­či­ni ku­ći­šta sa ovim če­kr­kom upo­re­di­ve Shi­ma­no ma­ši­ni­ce ve­li­či­ne 5000).

N. 3.0 JE U POT­PU­NO­STI NA­PRA­VLJEN od me­ta­la, tj. ima alu­mi­ni­jum­sko ku­ći­šte, ro­tor, špul­nu i ruč­ku, a me­re­nje na di­gi­tal­noj va­gi po­ka­za­lo je da sa pu­nom špul­nom te­ži 352 g, što ni­je mno­go s ob­zi­rom na ka­pa­ci­tet ka­le­ma, ve­li­či­nu ku­ći­šta i upo­tre­blje­ni ma­te­ri­jal (po­re­đe­nja ra­di, iz­me­rio sam ne­ko­li­ko ma­ši­ni­ca sa me­tal­nim ku­ći­štem i slič­nim ka­pa­ci­te­tom ko­je su mi se na­šle pri ru­ci: Shi­ma­no Stel­la 5000 FA – 175m/0,35mm – 371 g; Qu­an­tum Ca­bo 40 – 180m/0,35mm – 413 g; Ti­ca Ta­u­rus 4500 – 190 m/0,35mm – 441 g; oset­no je lak­ša sa­mo Da­i­wa Fre­ams 3000 A, ko­ja te­ži 314 g, ali je i znat­no ma­njeg ka­pa­ci­te­ta – 185m/0,30mm). Sa na­ve­de­nom te­ži­nom N. 3.0 4000 od­lič­no le­ži i na iz­ra­zi­to la­ga­nim va­ra­li­čar­ci­ma za sred­nji i sred­nje te­ški slat­ko­vod­ni ri­bo­lov du­gim od 2,7 do 3,3 m. Sa­mo ku­ći­šte je kom­pakt­no, a ra­di ušte­de u te­ži­ni šu­plji su »vrat« i ro­tor, dok je špul­na iz­bu­še­na mno­štvom še­sto­u­ga­o­nih ru­pa, pa je ne sa­mo vr­lo la­ga­na već i iz­u­zet­no do­pa­dlji­va.

Prem­da ni­sam ma­ši­nac ni­ti pri­vat­ni de­tek­tiv, po­re­de­ći spo­lja­šnjost, še­mu sklo­pa i ono što se mo­že vi­de­ti bez otva­ra­nja ku­ći­šta Har­ta N. 3.0 i ne­ko­li­ko mo­de­la ra­znih fir­mi ko­ji li­če na ovaj (uklju­ču­ju­ći i pre­sku­pi Me­ga­bass Ra­cing Con­di­tion 256), usu­đu­jem se da pret­po­sta­vim da se ova ma­ši­na pro­iz­vo­di u jed­noj od Da­i­wi­nih fa­bri­ka na Taj­lan­du, ko­je mno­gi znal­ci iz­u­zet­no ce­ne i bar kad je reč o kva­li­te­tu bo­ljih i sku­pljih šta­po­va i če­kr­ka ko­je iz njih do­la­ze – čak sta­vlja­ju u rang sa ja­pan­skim. Me­đu­tim, vi­še od to­ga, u uve­re­nju da je ovaj če­krk za­i­sta na­pra­vljen so­lid­no i sa ide­jom da iz­dr­ži ve­li­ka op­te­re­će­nja i če­tvo­ro­ci­fren broj rad­nih sa­ti pod ozbilj­nim op­te­re­će­njem, učvr­stio me je po­gled na še­mu sklo­pa, na ko­joj se vi­di da je osam če­lič­nih ku­gla­ge­ra po­sta­vlje­no na sva stra­te­ški bit­na me­sta, uklju­ču­ju­ći špul­nu (u ko­joj su dva le­ža­ja), vo­đi­cu stru­ne, oso­vi­nu, ruč­ku i zup­ča­ni­ke (na ko­ji­ma su ukup­no tri la­ge­ra), što ni­je uvek slu­čaj ni na če­kr­ci­ma ko­ji ko­šta­ju i du­plo vi­še od ovog (pri­me­ra ra­di, go­re­po­me­nu­ti Me­ga­bass mo­del ne­ma la­ge­re u špul­ni, na ruč­ki i u vo­đi­ci)... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 405-)