Sa zna­čaj­ni­jim za­gre­va­njem va­zdu­ha i vo­da i in­ten­ziv­ni­jom ak­tiv­no­šću be­le ri­be ra­stu i šan­se za us­pe­šan lov gr­ge­ča na ve­štač­ke mam­ce. Ali ka­ko su oni sa­da pred mre­stom, tre­ba ih naj­pre pro­na­ći, a on­da do­brim iz­bo­rom va­ra­li­ce i pra­vil­nom pre­zen­ta­ci­jom iza­zva­ti na na­pad

Pri­lič­no ni­ske tem­pe­ra­tu­re va­zdu­ha u pr­vim me­se­ci­ma ove go­di­ne uči­ni­le su da se i ve­ći­na vo­da ohla­di vi­še ne­go pro­šle zi­me, pa je i ri­ba uglav­nom bi­la sla­bo ak­tiv­na. Me­đu­tim, od sre­di­ne mar­ta, tj. u po­sled­njim da­ni­ma naj­hlad­ni­jeg go­di­šnjeg do­ba, ko­nač­no su po­če­le da ra­stu, što je uz pro­du­ža­va­nje da­na do­ve­lo i do za­gre­va­nja vo­da na ko­ji­ma pe­cam gr­ge­če (ban­da­re). Za­to je i taj ma­li gra­blji­vac, po­sle du­žeg pe­ri­o­da prak­tič­no za­ne­mar­lji­vo sla­be ak­tiv­no­sti, kre­nuo u in­ten­ziv­ni­ju po­tra­gu za hra­nom pred mrest ko­ji se na ne­kim vo­da­ma sa­svim pri­bli­žio, a na dru­gim je iz­gle­da već i po­čeo. U po­sled­nje dve sed­mi­ce ne­ko­li­ko pu­ta sam iz­la­zio u lov na ovu ri­bu, i to na raz­li­či­te vo­de, što me je i pod­sta­klo da pro­bam da u ne­ko­li­ko sa­ve­ta sa­žmem ono što mi is­ku­stvo go­vo­ri da je naj­va­žni­je za uspe­šno ra­no­pro­leć­no va­ra­li­ča­re­nje ban­da­ra.

U TO­PLI­JEM DE­LU SE­ZO­NE BAN­DA­RE mo­že­mo hva­ta­ti i na si­li­kon­ce od 6-7 cm, što su za nje­ga ve­li­ki za­lo­ga­ji, ali ne to­li­ki da bi ih iz­be­ga­vao ka­da je pri ape­ti­tu. Me­đu­tim, u ovom pe­ri­o­du se po pra­vi­lu bo­lje pro­la­zi na ma­nje mam­ce, od ko­jih su po­seb­no efi­ka­sni še­di­ći du­gi do 4 cm; čak i tek ne­znat­no du­že gu­me­ne ri­bi­ce – one od 5 cm – re­đe će nam do­ne­ti bo­lje re­zul­ta­te. Ne­ki sma­tra­ju da je to po­sle­di­ca po­ste­pe­nog pri­la­go­đa­va­nja in­ten­ziv­ni­jem hra­nje­nju na­kon pe­ri­o­da osku­di­ce, dru­gi to po­ve­zu­ju sa ma­njim ape­ti­tom zbog hlad­ne vo­de ili zbog bli­zi­ne mre­sta, usled kog su pol­no zre­le je­din­ke op­te­re­će­ne ikrom i mle­čom, pa na­gon­ski iz­be­ga­va­ju ve­li­ki plen.

ALI AKO SU MA­NJE VA­RA­LI­CE sa­da lov­ni­je od ve­ćih, kad je o vi­bra­ci­ji reč – stva­ri sto­je obr­nu­to, bar po mo­jim za­pa­ža­nji­ma. Po­ka­zu­je se, na­i­me, da ja­ča vi­bra­ci­ja de­lu­je pri­vlač­ni­je, tj. da do­no­si vi­še na­pa­da i ulo­va. Od si­li­ko­na­ca mi već go­di­na­ma na pre­la­zu zi­me u pro­le­će do­bre re­zul­ta­te do­no­si 4 cm dug še­dić Fox Mic­ro Fry, a po­sled­njih ne­de­lja sam od­lič­no lo­vio na Slap Shad do­ma­ćeg pro­iz­vo­đa­ča An­gler No­tes, ko­ji je iste du­ži­ne. U po­sled­nje vre­me, vo­de­ći se pre sve­ga za­pa­ža­njem da ja­ča vi­bra­ci­ja sa­da da­je ri­bu, uspe­šno sam eks­pe­ri­men­ti­sao i sa to­nu­ćim vo­ble­ri­ma, o če­mu će bi­ti re­či u na­stav­ku tek­sta.

KA­KO GR­GE­ČI U OVOM PE­RI­O­DU ka­da još ni­su mak­si­mal­no agre­siv­ni do­bro re­a­gu­ju na ja­ču vi­bra­ci­ju, ali ne i na plen ko­ji se br­zo kre­će, a če­sto ih naj­vi­še pri­vla­či va­ra­li­ca ko­ja la­ga­no to­ne, tre­ba za lov na »gu­mi­ce« na sta­ja­ćim i spo­ro­te­ku­ćim vo­da­ma ko­ri­sti­ti što ma­nje ote­ža­nje – džig gla­ve ili če­bu­ra­ške te­ži­ne od 1 do naj­vi­še 3 g. Na­rav­no, to na­la­že upo­tre­bu vr­lo la­ga­nog pri­bo­ra – ja za ta­kvo pe­ca­nje ko­ri­stim štap du­ži­ne 1,83 m i te­ži­ne ba­ca­nja do 5 g (We­stin W3 Stre­et­stick), ma­lu ma­ši­ni­cu (Da­i­wa Le­ga­lis 2500) i upre­de­nu stru­nu YGK Egi Me­tal de­blji­ne 0,08 mm (0,4 PE).

NA­RAV­NO, KA­DA DU­VA VE­TAR, pri­lič­no je te­ško pe­ca­ti sa ve­o­ma la­ga­nim si­ste­mi­ma... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u li­stu Ri­bo­lov br. 555-)