U Sr­bi­ji me­đu­na­rod­nog ri­bo­lov­nog tu­ri­zma ima ve­o­ma ma­lo, iz­me­đu osta­log i za­to što je­dva da ima­mo po­ne­ku vo­du to­li­ko bo­ga­tu ri­bom da bi stran­ci bi­li mo­ti­vi­sa­ni da zbog to­ga kod nas do­đu i da bi to ne­ko­me bio bi­tan iz­vor pri­ho­da. A da je broj lju­di u či­jem je di­rekt­nom ma­te­ri­jal­nom in­te­re­su da se ri­bo­kra­đa i za­ga­đe­nja su­zbi­ja­ju ve­ći, ima­li bi­smo i či­sti­je i ri­bom bo­ga­ti­je vo­de. Ne­ko­li­ko do­brih pri­me­ra za to već nam je pred oči­ma

U po­sled­nje dve i po go­di­ne, da­kle od iz­bi­ja­nja glo­bal­ne pan­de­mi­je ko­vi­da-19, neo­če­ki­va­no mno­go je po­ras­tao in­te­res za ri­bo­lov, tj. broj lju­di ko­ji su u ne­mo­guć­no­sti da se ba­ve ra­znim dru­gim ak­tiv­no­sti­ma po­če­li če­šće da pe­ca­ju, ali i onih ko­ji su se se­ti­li da su ne­ka­da pe­ca­li i da bi mo­gli to po­no­vo da ra­de, pa i onih ko­ji su u tom pe­ri­o­du pr­vi put uze­li štap u ru­ke. Za po­sle­di­cu je to u svet­skim okvi­ri­ma ima­lo po­rast tra­žnje za ri­bo­lov­nim pri­bo­rom, kao i po­ve­ća­nu pro­da­ju do­zvo­la, ali i ča­ma­ca, van­brod­skih mo­to­ra i raz­ne dru­ge pra­te­će opre­me, pa su i pro­iz­vo­đa­či i tr­gov­ci čak neo­če­ki­va­no do­bro ra­di­li. Na­rav­no, sa (pri­vre­me­nim?) za­vr­šet­kom epi­de­mi­je tom krat­ko­roč­nom uz­le­tu do­šao je kraj, tj. mno­ge »no­vaj­li­je« su za pe­ca­nje pre­sta­le da se za­ni­ma­ju jed­na­ko br­zo kao što su po­če­le, a ve­li­ko je pi­ta­nje ko­li­ko će in­te­re­so­va­nje po­tra­ja­ti i kod osta­lih. Ri­bo­lov je, na­i­me, jed­na od ak­tiv­no­sti u ko­ji­ma naj­du­že osta­ju oni ko­ji u njih uđu ugle­da­ju­ći se na lju­de iz svog okru­že­nja (otac, de­da ili dru­gi ro­đa­ci, bli­ski pri­ja­te­lji, kom­ši­je...) i uče­ći od njih ka­ko da i sa­mi bu­du uspe­šni. A svi­đa­lo se to ne­ko­me ili ne, ko­li­ko god to­ga bi­lo na in­ter­ne­tu, ne­ke stva­ri za ko­je je od ve­li­ke ko­ri­sti lo­kal­no zna­nje, kao što je baš ri­bo­lov, sa­mo se de­li­mič­no i u op­štim cr­ta­ma mo­gu na­u­či­ti na taj na­čin i na br­zi­nu – za ozbilj­ni­ja do­stig­nu­ća po­treb­ni su na sa­mom po­čet­ku vre­me, pa­žnja po­sve­će­na »uče­ni­ku« i di­rek­tan kon­takt, tj. »uči­telj« ko­ji će nam pre­ne­ti svo­ja is­ku­stva o lo­vu kon­kret­ne ri­be na vo­da­ma na ko­ji­ma pe­ca­mo. Za­to sa­da mno­gi vi­đe­ni pro­fe­si­o­nal­ci iz fir­mi ko­je se ba­ve pro­iz­vod­njom i pro­da­jom ri­bo­lov­nog pri­bo­ra bar ono­li­ko ko­li­ko raz­mi­šlja­ju o to­me ka­ko da pro­da­ju ro­bu u Ru­si­ji, Ukra­ji­ni i evrop­skim ze­mlja­ma ko­je će po­go­di­ti ili ih je već po­go­di­la ne­ka­kva re­ce­si­ja, raz­mi­šlja­ju i o to­me ka­ko da te no­ve mu­šte­ri­je za­dr­že u ri­bo­lo­vu.

Kod nas se, na­rav­no, o to­me ne raz­mi­šlja pre­vi­še, a ana­li­zi­ra­nje to­ga za­što je ta­ko bi de­be­lo pre­va­zi­la­zi­lo za ovu ru­bri­ku pred­vi­đe­ni pro­stor. Ali ima­mo mi i ve­ćih pro­ble­ma od to­ga – na ve­li­ku ža­lost svih nas ko­ji­ma je do ri­bo­lo­va sta­lo, kod nas ne sa­mo da se ma­lo de­ce i mla­dih ba­vi ri­bo­lo­vom, što je i ov­de pri­vre­me­no pri­krio glo­bal­ni »ko­ro­na po­rast« bro­ja pe­ca­ro­ša, već je sve vi­še i onih ko­ji su se de­ce­ni­ja­ma ba­vi­li ri­bo­lo­vom a ko­ji od nje­ga di­žu ru­ke. De­ša­va se to iz ra­znih raz­lo­ga, ali je­dan je ključ­ni i pre­o­vla­đu­ju­ći – ko­li­ko god mi ko­ji pe­ca­mo bi­li lju­bi­te­lji pri­ro­de i ko­li­ko god po­na­vlja­li »man­tru« da nam je naj­va­žni­je da što če­šće bu­de­mo na vo­di, a ako bu­de i ulo­va – tim bo­lje, či­nje­ni­ca je da ka­da su ulo­vi u du­žem pe­ri­o­du mr­ša­vi ili iz­o­sta­ju i lju­bav pre­ma pri­ro­di i po­tre­ba da se u nju iz­la­zi sa šta­pom u ru­ci ve­o­ma br­zo iz­ble­de i iš­če­znu. Ne­po­sre­dan po­vod za pi­sa­nje ovog tek­sta bi­la mi je tu­žna in­for­ma­ci­ja da su u po­sled­nje vre­me ru­ke od ri­bo­lo­va go­to­vo isto­vre­me­no di­gla dvo­ji­ca mo­jih pri­ja­te­lja, stra­stve­nih i uspe­šnih ri­bo­lo­va­ca, od ko­jih je je­dan pe­cao pe­de­se­tak go­di­na, a dru­gi (znat­no mla­đi) pre­ko 20, obo­ji­ca iz­u­zet­no po­sve­će­no i ne ža­le­ći ni vre­me ni no­vac. Obo­ji­ca su to ura­di­la sa prak­tič­no u reč istim obra­zlo­že­njem, bol­no krat­kim i ja­snim: »Na vo­da­ma na ko­je sam išao vi­še ne­ma ri­be!« Pri tom, da bu­de sa­svim ja­sno – ni je­dan ni dru­gi ni­su uzi­ma­li ri­bu, tj. ni­su od to­ga što pe­ca­ju ima­li baš ni­ka­kvu ma­te­ri­jal­nu ko­rist, ni­ti su od to­ga što sve re­đe uspe­va­ju da ne­što pri­stoj­no uhva­te ima­li bi­lo ka­kvu ma­te­ri­jal­nu šte­tu – ali su tr­pe­li ono što prav­ni­ci i psi­ho­lo­zi na­zi­va­ju »du­šev­ni bol« i na­ra­sta­ju­će ose­ća­nje be­smi­sla i bes­po­moć­no­sti da bi­lo šta ura­de (obo­ji­ca su, pri­tom, bi­li i ak­tiv­ni u na­sto­ja­nji­ma da se una­pre­di za­šti­ta ri­bljeg fon­da i ri­bo­lov­nih vo­da u Sr­bi­ji). Ta dva čo­ve­ka, na­rav­no, sa­mo su kap u mo­ru ne­za­do­volj­nih si­tu­a­ci­jom na na­šim vo­da­ma, od ko­jih se mno­gi ba­ve pe­ca­njem, ali pi­ta­nje je ko­li­ko će još du­go uz po­pri­lič­nu do­zu ma­zo­hi­zma to ra­di­ti, pa u jed­nom tre­nut­ku »pre­se­ći«, tj. di­ći ru­ke od te ak­tiv­no­sti i ti­me uti­ca­ti na pad pro­me­ta i kod onih ko­ji se ba­ve pri­bo­rom i opre­mom, i kod onih ko­ji pro­da­ju do­zvo­le, i kod onih ko­ji pro­da­ju čam­ce i mo­to­re, ben­zin itd.

Ma­njak ri­be ne­spor­no uti­če i na sma­nje­nje bro­ja ri­bo­lo­va­ca, a i na sma­nje­nje mo­guć­no­sti da se od ak­tiv­no­sti po­ve­za­nih sa ri­bo­lo­vom ne­što za­ra­di. Ali va­ži i obr­nu­to – što vi­še ima ri­be vi­še ima i mo­guć­no­sti da se kroz ri­bo­lov­ni tu­ri­zam i sa njim po­ve­za­ne ak­tiv­no­sti za­ra­đu­je, što ni za jed­nu ze­mlju ne bi sme­lo da bu­de ne­va­žno, a po­go­to­vo ne za one po­put na­še, u ko­ji­ma baš i ne te­ku med i mle­ko. Na­rav­no, već ču­jem ka­ko mno­gi od vas ko­ji ovo či­ta­ju u se­bi ko­men­ta­ri­šu da je nor­mal­no da ima ri­bo­lov­nog tu­ri­zma ta­mo gde ima ri­be. Ali ne tre­ba mno­go raz­mi­šlja­ti i gle­da­ti oko se­be da bi se vi­de­lo da va­ži i obr­nu­to – ri­be po pra­vi­lu ima sve vi­še ta­mo gde ima ri­bo­lov­nog tu­ri­zma. Jer ta­mo gde ima ri­bo­lov­nog tu­ri­zma ima i sve vi­še lju­di či­ji je di­rek­tan in­te­res, tj. po­sao od kog ži­ve oni i nji­ho­ve po­ro­di­ce, po­ve­zan sa bo­ga­tim ri­bljim fon­dom zbog kog će pe­ca­ro­ši do­la­zi­ti – za to da se ri­ba ne kra­de i ne tru­je, tj. da se do­bro ču­va naj­di­rekt­ni­je su za­in­te­re­so­va­ni i onaj ko iz­da­je do­zvo­le, i onaj ko pro­da­je pri­bor i mam­ce, i onaj ko ren­ti­ra čam­ce, i ri­bo­lov­ni vo­dič, i vla­snik ho­te­la ili pan­si­o­na u kom ri­bo­lov­ni tu­ri­sti od­se­da­ju, i vla­sni­ci ka­fi­ća i re­sto­ra­na u ko­ji­ma ri­bo­lov­ci je­du i pi­ju, i oni ko­ji im pro­da­ju lo­kal­ne spe­ci­ja­li­te­te i su­ve­ni­re... Svi oni na di­rek­tan ili in­di­rek­tan na­čin udru­žu­ju se ra­di za­šti­te svog in­te­re­sa pro­tiv onih či­ji je in­te­res da kra­du ri­bu – i od­jed­nom ovih pr­vih ima vi­še i nji­hov in­te­res po­či­nje da pre­o­vla­đu­je... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 559-)